reklama

Trpíte zimní depresí? Pomůže vám světelná terapie!

Kolik ještě sněhu, zimy a šedivých dní bez slunce máme před sebou? Někdy se čekání na jaro zdá nekonečné a naše psychika reaguje po svém. Dobrý den, je tady deprese.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kolik ještě sněhu, zimy a šedivých dní bez slunce máme před sebou? Někdy se čekání na jaro zdá nekonečné a naše psychika reaguje po svém. Dobrý den, je tady deprese.

I když už z médií víme, že "depka" není totéž co skutečná deprese jako vážná psychická nemoc, moc nás to nerozveselí. Není se co divit. Vědci odhadují, že v zeměpisné šířce, ve které leží Česká republika, trpí až 30 % obyvatel takzvaným zimním blues.

Pomůže nám světlo

Jeho příčinou je nedostatek slunečního svitu a jasného denního světla.  Tento problém se odborně nazývá sezónní afektivní porucha a její základní příčinou jsou právě typické podmínky tohoto ročního období. Původně anglické označení zimního blues odráží pověstný britský suchý smysl pro humor - Seasonal Affective Disorder má zkratku SAD, což v angličtině znamená "smutný, melancholický, chmurný". Britové na šedesáté rovnoběžce o tom vědí své, slunce mají ještě méně.

Doporučujeme: 8 příznaků deprese >>

Čím dále se totiž vzdalujeme od poledníku, tím více narůstá procento lidí, kterým zimní blues působí potíže. Na špičce žebříčku výskytu SAD se logicky drží severské země. Tam, kde je nejméně denního světla, je naopak nejvyšší počet sebevražd.

Většina lidí reaguje jako medvědi - mají touhu zalézt a spát, a vstát, jen aby slupli něco nezdravého. Jediné, co na zimní blues spolehlivě platí, je světelná terapie. "Spočívá v tom, že pacienty vystavujeme každý den paprskům ze speciálního zdroje jasného světla. Paprsky musejí být vnímány i očima," vysvětluje klinický psycholog PhDr. Jiří Tyl, který se léčbou sezónní afektivní poruchy dlouhodobě zabývá.

Depka začíná očima

Zimní blues totiž souvisí s tvorbou melatoninu - hormonu tlumícímu činnost nervové soustavy, který zároveň řídí vnitřní tělesné hodiny včetně frekvence srdečního tepu.

Melatonin, zvaný "spánkový hormon", vzniká v části mozku zvané šišinka neboli epifýza. "Ta má přímé spojení s našima očima. Přes ně přijímá informace o intenzitě světla v našem okolí a podle toho řídí produkci melatoninu," dodává PhDr. Jiří Tyl.

V noci, kdy je tma, se nám maximální produkce melatoninu hodí - umožňuje nám kvalitně spát a odpočívat. Jasné denní světlo ráno tvorbu "spacího hormonu" ukončí a dá našemu tělu signál, aby bylo svěží a probuzené. V zimě, při nedostatku světla, však tvorba melatoninu přetrvává i přes den, a tak si naše tělo začne zpívat zimní blues.

Posviťte si na smutek

Co na to radí odborníci? Při lehčích příznacích SAD doporučují být hodně venku a využít každé chvilky, kdy svítí sluníčko. Nebo se každý den vystavit alespoň na 30 minut jasnému světlu, které připomíná prozářené jarní ráno. "Babská rada" doporučuje se aspoň vstávat do jasně osvětleného pokoje, když už za okny panuje tma, nebo dokonce rozsvítit si ještě hodinu předtím, než budeme muset doopravdy vylézt z postele.

Čtěte také: Jak se bránit depresi? >>

Jasné světlo však v tomto případě znamená použití  speciálního zdroje, který vyzařuje nejméně 2 500 luxů, což je asi pětkrát více, než v dobře osvětlené kanceláři. Nemusíte se do světla přímo dívat, světlo by však mělo zasahovat úroveň vašich očí.

U silnějších zdrojů, jako je 10 000 luxů, se doporučuje pobyt dále od světla, doba vystavení se však zkracuje. V každém případě je nutné poradit se s lékařem, který vám doporučí správnou léčbu. Speciálních zdrojů světla pro světelnou terapii je už na trhu dostatek.

Jak si zvednout náladu?

"Nejnovější vědecké poznatky ukazují, že světlo může pomoci nejen vyrovnat se se zimním blues, ale i při předmenstruační a předporodní depresi, poruchách příjmu potravy, jako je bulimie, při poruchách spánku, ale také neuropsychických symptomů Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby," dodává klinický psycholog PhDr. Jiří Tyl. 

Jedna dobrá zpráva: studie zjistila, že ženy, které pijí čtyři šálky kávy denně, trpí o 20 % menším rizikem deprese - staré dobré "kafe" je potvrzeným zvedačem nálady a jeho negativní vliv na krevní tlak už byl také vyvrácen. Dobře vám udělá také pravidelný přísun omega 3 nenasycených kyselin, které najdete v rybách. Platí to i pro obyčejné sardinky!  Zdravě si můžete smlsnout i na semínkách či oříšcích.

Tipy proti depce

  1. Neuzavírejte se do sebe a choďte neustále ven mezi lidi. I když máte pocit, že byste nejraději ze všeho celý den strávili v posteli, raději vyrazte do kina, do parku nebo nakupovat.
  2. Nezapomínejte na pohyb. Jde o nejpřirozenější zdroj hormonů dobré nálady endorfinů. Uvolníte se, přijdete na jiné myšlenky. Pohyb také snižuje napětí a úzkost, povzbuzuje vitalitu a zvyšuje dobrý pocit z vlastní osobnosti
  3. Zajděte si na masáž. Dotyky na těle mají příznivé účinky na psychiku člověka, i když se vás dotýká jen masér.
  4. Dodržujte správný jídelníček. Nepijte příliš alkoholu, krátkodobě může při splínu pomoci, ovšem jakmile jeho účinky odezní, budete se cítit ještě hůře.
  5. Najděte si něco, co vás zajímá. Pokud budete dělat něco tvůrčího vlastníma rukama, zvedne vám to náladu. Můžete točit na kruhu, dělat keramiku, háčkovat nebo malovat.
  6. Změňte zažitý stereotyp, zkuste do svého života vnést nějakou změnu. Pokuste se dělat věci trochu jinak než dosud.
  7. Snažte se být co nejvíce aktivní, přestože zimní blues a špatná nálada s sebou přináší většinou pasivitu,  Začněte od maličkostí.
  8. Pokuste se mít rádi i pochmurné počasí. Má i své výhody - máte dostatek času na to trávit večery nad knížkou nebo u oblíbeného filmu.
  9. Poslouchejte pozitivně laděnou hudbu. Hudba má výborné účinky na lidskou psychiku a dokáže ji velmi kladně ovlivňovat. Najděte si tu svou oblíbenou a naordinujte si ji pokaždé, když vám nebude zrovna do smíchu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stupnice deprese: Na jakém čísle jste?

Citrusy: Jak vám pomůžou účinně zhubnout?

Nevěru je lepší ututlat, říká dcera Magdy Vašáryové

reklama
reklama
reklama