reklama

Trpíte na větry? Omezte žvýkačky!

Podle průzkumů 80 % lidí trpí zažívacími problémy. K nejtrapnějším patří větry neboli plynatost.

Foto: Isifa/Thinkstock

Podle průzkumů 80 % lidí trpí zažívacími problémy. K nejtrapnějším patří větry neboli plynatost.

Nadměrné množství plynu v zažívacím ústrojí může způsobit nadmutí břicha, bolestivost břicha či děsivé kručení ve střevech. Roztažením břicha v průběhu dne se může zvětšit objem pasu až o 12 cm. U tří čtvrtin lidí se obtíže s trávením zhoršují večer.

Muži jsou víc "do větru"

Mužů se týká víc - obvykle mají větry 18x denně, ženy jen 12x,  takže celkový průměr je 15 případů denně. Přitom člověk vypustí přibližně 600 kubických centimetrů plynů. Mezi lidmi však existují velké rozdíly - u někoho jsou to až dva litry plynu denně a přitom jde o zdravého člověka.

Doporučujeme: Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Jedná se víc o problém společenský než zdravotní, ale přesto může opravdu zkazit život. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že odchod větrů je pořád lepší než jejich zástava. Zaražené větry jednak velice bolí a jednak mohou i v určitých případech signalizovat vážnější onemocnění.

Pořádně žvýkejte - ale ne žvýkačky

Problém určitě souvisí s nezdravým stylem života, kdy většinou lidé hltají jídlo - navíc často přímo u pracovního stolu ve spěchu a nemají čas důkladně rozžvýkat každo sousto, jak by bylo potřeba. V čím hladší a kašovitější podobě potrava vstupuje do střev, tím je větší pravěpodobnost, že projde "v tichosti".

Náš tip: Potíže se zažíváním: PTALI JSTE SE ONLINE

Odborně se tomuto problému říká meteorismus nebo flatulence. Pokud často trpíte plynatostí, máte naléhavou potřebu vypustit větry nebo se bojíte jejich účinku na ovzduší, můžete vyzkoušet pár osvědčených tipů a triků, jak problém omezit.

  • Nepijte ovocné šťávy a z ovoce se vyhněte například hruškám a většině peckovin
  • Omezte příjem těžko stravitelných sacharidů, které obsahují například luštěniny nebo květák, brokolice, zelí či kapusta ( i růžičková)
  • Jezte snadno straviteelné sacharidy, které naleznete v bramborách, rýži, hlávkovém salátu, banánech, hroznovém víně a jogurtech
  • Zařaďte do jídleníčku fermentované mléčné výrobky s obsahem probiotik, která mají prokázané pozitivní účinky na zdraví zažívací soustavy
  • Jezte méně, ale častěji, ale nezvyšujte celkový počet  kalorií. Nevynechávejte snídani, naopak na nc nejezte těžká jídla.
  • Nežvýkejte žvýkačky! Se žvýkáním se do střev dostává nadbytečný vzduch. Z valné většiny se sice ve střevě vstřebá, ale část uniká ve formě větrů. Tento typ plynatosti také vzniká při pití sycených bublinkových nápojů.
  • Vyhýbejte se i nápojům s kofeinem
  • Omezte potraviny s obsahem polyolů - to jsou náhradní sladidla, používaná do žvýkaček, zmrzlin, pečiva, čokolád, džemů, zubní pasty a ústní vody, bonbóny na svěží dech, sirupy a kapky proti kašli. K nejznámějším patří sorbitol, xylitol, maltitol a isomalt)
  • Snižte také příjem mastných a smažený jídel a vůbec živočišných tuků

Test vašeho zažívání najdete ZDE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Daniela Písařovicová: 5 věcí, které jste o krásce z televizní obrazovky nevěděli

Vaše štěstí sídlí v břiše. Záleží na jídle

10 jídel, která vás dokážou zabít

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama