reklama

Vaše štěstí sídlí v břiše. Záleží na jídle

Podle průzkumů odborníků 80 % všech lidí trpí zažívacími obtížemi. Tady je 10 tipů od odborníků, jak se jich zbavit!

Foto: Iisfa/Thinkstock

Cvičení s pružným míčkem, tzv. overballem...

...je jednou z nejbezpečnějších forem protahování ztuhlých svalů a posilování. Není fyzicky náročné a nezatěžuje klouby jako jiná cvičení se zátěží. Při pravidelném cvičení s touto pomůckou lze dosáhnout aktivace svalů a snížení obtíží.

Nadýmaní? Zácpa? Plynatost? Něco z toho se skoro určitě týká i vás. Podle průzkumů odborníků 80 % všech lidí trpí zažívacími obtížemi. Dvakrát častěji to bývají ženy, ale muži mají větší potíže - a nejen proto, že umí své potíže víc prožívat.

Zažívací soustava ovlivňuje naše psychické rozpoložení víc, než by se zdálo. Podle  zjištění Světové gastroenterologické organizace (WGO) 86 % lidí s problematickým zažíváním přiznává, že je potíže ovlivňují fyzicky i psychicky. Necítí se dobře, mají pocit, že je škrtí oblečení, cítí se tlustí a neforemní a v mnoha případech mají také pocit zhoršeného společenského uplatnění.

Problémy se zažíváním zhoršují psychiku

Nemusí jít jen o subjektivní prožívání - roztažením břicha v průběhu dne se může zvětšit objem pasu až o 12 cm. U tří čtvrtin lidí se obtíže s trávením zhoršují večer.

Doporučujeme: Udělejte si test svého zažívání ZDE 

Když nám není fyzicky dobře, nejspíš nehýříme zrovna nejlepší náladou. Zažívací problémy a psychika však mají ještě jednu důležitou souvislost.

Střeva lze totiž považovat za smyslový orgán. V zažívacím traktu je kolem 100 milionů  neuronů, které vysílají signály do našeho mozku. Jejich počet je tak větší než v míše nebo v periferním nervovém systému.

Střevům se proto také někdy říká "druhý mozek". Z lidí, kteří trpí zažívacími obtížemi, 72 % udává, že tento fakt působí na jejich emoce. Téměř třetina má proto zhoršenou náladu a 15 % si připadá neatraktivní. Není divu, protože 95 % serotoninu - hormonu dobré nálady a štěstí - se tvoří právě ve střevech.

Nadýmání, zácpa, větry

Nadýmání je nejběžnějším typem zažívacích potíží - postihuje 36 % populace. Projevuje se v průběhu dne v závislosti na tom, kdy, co a jak sníme. Žaludek se u dospělého člověka po vydatném jídle může zvětšit až čtyřikrát, přičemž se do něj dokážou vejít až dva litry potravy.

Zácpou trpí až čtvrtina populace. Běžnější je u žen a s věkem se stává stále častější. Poslední fáze trávení - průchod tlustým střevem - trvá 30 až 40 hodin. Pokud je tento průchod pomalejší, může dojít ke vzniku zácpy.

Plynatost bývá největším společenským problémem. Mužů se týká víc - obvykle mají větry 18x denně, ženy jen 12x,  takže celkový průměr je 15 případů denně. Přitom člověk vypustí přibližně 600 kubických centimetrů plynů. Mezi lidmi však existují velké rozdíly - u někoho jsou to až dva litry plynu denně a přitom jde o zdravého člověka.

10 tipů pro zdravé trávení

Světová gastroenterologická společnost vydala 10 základních rad pro jídelníček a celkový životní styl, které mohou pomoci upravit zažívání a zlepšit nám tak náladu.

 1. Jezte méně a častěji, ale přitom nezvyšujte celkový příjem kalorií. Nevynechávejte snídani, na noc nejezte těžká jídla.
 2. Do jídelníčku zařazujte potraviny bohaté na vlákninu. Jedná se o 5 porcí ovoce a zeleniny každý den, k tomu celozrnné potraviny a luštěniny.
 3. Jíst bychom také měli třikrát až pětkrát týdně ryby.
 4. Omezte příjem potravin s vysokým obsahem živočišných tuků a mastných smažených jídel.
 5. Konzumujte fermentované mléčné výrobky obsahující probiotika s prokázanými účinky na zdraví a zažívání.
 6. Dávejte přednost libovému masu - nejlépe kuřeti, krůtě, králíku, případně libovému hovězímu, vepřovému nebo jehněčímu.
 7. Pijte dva litry vody denně a omezte konzumaci nápojů obsahujících kofein, alkohol a cukr.
 8. Nejezte ve spěchu a jídlo pomalu a důkladně žvýkejte.
 9. Žijte zdravým životním stylem, pravidelně se hýbejte a nekuřte.
 10. Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost -a snažte se o tu ideální!

Více informací najdete na hyckejtebrisko.cz

Hýčkejte své bříško a vyhrajte overball

Připravili jsme pro vás soutěž o 8 cvičících míčů overball! Overball je jednoduchá a praktická pomůcka pomocí, které se dá výborně cvičit, posilovat a protahovat (nejen) bříško. Máte potíže se zažíváním, nebo si "jen toužíte protáhnout tělo? Overball se vám bude hodit k obému. Zkuste štěstí v soutěži, zabere vám to pouhých pár vteřin...

Soutěžit o overball můžete hned!

Soutěž probíhá od 14. května 2013 00:00 hod. do 21. května 2013 23:59 hod. Více o podmínkách se dozvíte v pravidlech soutěže.

 • Pro nápovědu k první soutěžní otázce klikněte na hyckejtebrisko.cz.
 • Nápovědou k druhé otázce je počet soutěžících v soutěži  "Vyhrajte wellness pobyt s Žena.cz" na Žena.cz, který byl 1169.

Výhercem se stane 8 z vás...

... kteří se soutěže zúčastnili v souladu s pravidly, odpověděli správně na soutěžní otázku i na doplňující soutěžní otázku. V případě více správných odpovědí na soutěžní otázky, než je počet výher, je rozhodující čas odeslání registračního formuláře. V případě, že žádný ze soutěžících nezodpoví doplňující soutěžní otázku správně, pak se stává výhercem výhry soutěžící, který na doplňující soutěžní otázku odpověděl co nejblíže správné odpovědi. Podle odpovědí na doplňující soutěžní otázku se následně určí pořadí umístění výherců v soutěži.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Žaludeční vředy:  Pomůže voda a brambory

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

 

 

DVTV živě: Chystá vláda superúřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama