reklama

Třes rukou varuje: Parkinson vás může zaskočit i ve 30

O "parkinsonovi" žertujeme, kdykoliv se nám třesou ruce třeba po večírku. Tato nemoc je však jedna z mála, kde nám lékaři za její propuknutí nedávají vinu - příčinou vzniku nemoci totiž není nezdravý životní styl.

Foto: Isifa/Thinkstock

O "parkinsonovi" žertujeme, kdykoliv se nám třesou ruce třeba po večírku. Tato nemoc je však jedna z mála, kde nám lékaři za její propuknutí nedávají vinu - příčinou vzniku nemoci totiž není nezdravý životní styl.  Ale ani dědičnost.

Parkinsonovu chorobu způsobují odumírající nervové buňky, které tvoří dopamin. Proč se tak ale děje, to věda dosud netuší. V ČR jí trpí až 25 000 lidí  a a netýká se jen seniorů. Přibližně u 5 % pacientů propukne ještě před 40. rokem života. Metoda hluboké mozkové stimulace, děsivě působící zákrok, je často jediným účinným řešením.

Když léky nezabírají   

Paní Romanu Skála-Rosenbaum Parkinsonova nemoc zasáhla už v 31 letech. "V té době jsem měla dvě malé děti. V práci jsem postupně začala být limitovaná psaním a taky chůzí, která byla najednou obtížná. Pro léčbu hlubokou mozkovou stimulací jsem se rozhodla, když léky zabíraly méně a méně, ačkoliv se zvyšovaly jejich dávky. Vedlejší účinky začaly být spolu s projevy nemoci nesnesitelné. "

Podívejte se na video z této náročné operace:

Tato metoda spočívá v zavedení tenkých elektrod do přesně vymezených míst v mozku, které jsou napojeny na neurostimulátor, umístěný v podkoží na hrudníku. Ten vysílá rychlé elektrické pulzy a mění chování stimulovaných mozkových center. Díky tomu dochází ke zlepšení klinických projevů nemoci," vysvětluje Doc. MUDr. Robert Jech, PhD., lékař specializovaného centra Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ztuhlost a třes varují

"První příznaky nemoci mohou být nenápadné, nemocní si stěžují na celkové zpomalení, ztrátu výkonnosti, tíže a bolesti  končetin, poruchy stoje a chůze," popisuje primář MUDr. Jiří Neumann, přednosta Neurologického oddělení Nemocnice Chomutov a člen výboru České neurologické společnosti. Nejčastěji nemoc postihuje lidi ve věku okolo 50-60 let. "Výjimkou však nejsou ani lidé mladší 40 let, kteří jsou touto zákeřnou nemocí zaskočeni zcela nepřipraveni," doplňuje neurolog.

Doporučujeme: Téma: Mozek

K příznakům patří kromě zpomalení pohybů také ztuhlost končetin a celého těla, třes, porucha stoje a chůze spolu s problémy s artikulací. Včasnou diagnózu a zahájení léčby komplikuje skutečnost, že tyto projevy mohou být společné i pro jiná onemocnění. Parkinsonovu nemoc dokážou odhalit vyšetření ve specializovaných centrech ve VFN v Praze, FN U svaté Anny v Brně a ve FN Olomouc.

Klíčem je dopamin

"Klinické příznaky jsou zpočátku nenápadné, např. kloubní bolesti, pocity svalové ztuhlosti apod. Motorické příznaky se objevují jako důsledek vyčerpání, až hladina dopaminu poklesne pod kritickou hranici 50 % i více," uvádí MUDr. Věra Najmonová, primářka neurologického oddělení Nemocnice Mělník.

Jelikož dosud není zatím známá příčina Parkinsonovy choroby, je hlavním těžištěm léčby nahrazování  chybějícího dopaminu pomocí léků.. Tak se daří u některých pacientů dlouhodobě a účinně potlačovat příznaky choroby, přestože ji nelze zatím zcela vyléčit.

Pomoci mohou i bylinky

Známá bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje na Parkinsonovu chorobu doporučuje například bělotrn kulatohlavý, který pomáhá v případě poruch vedení vzruchu nervovými vlákny. Pozitivně na celou centrální nervovou soustavu působí také výtažky ze žen-šenu.

Činnost mozku pak posiluje bacopa nebo fíkovník. I v případě této choroby je možné sáhnout po jinanu. Účinná při řešení tohoto problému je olše, která je protizánětlivým prostředkem. Doporučuje také očistit organismu od usazenin a nečistot jednak na všech orgánech, hlavně ale na cévním aparátu a nervové soustavě. Dále je důležitá detoxikace od různých virových, bakteriálních a parazitálních zátěží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sex děláme mozkem, říká neurochirurg Beneš

Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

reklama
Doporučené recepty
    reklama