reklama

Test sirupů: Žádné ovoce ani cukr. Jenom chemie

Nový fígl výrobců? Do sirupů nedávají ani ovoce, ani cukr. To, co zbude, a za co platíme, je jen obarvená voda se škodlivými přísadami

Foto: Thinkstock

Se staronovou módou sirupů pro domácí přípravu limonád přišli výrobci s novým fíglem, jak nás ošidit. Nedávají do nich ani ovoce, ani cukr. To, co zbude, a za co platíme, je jen obarvená voda se škodlivými přísadami.

Průzkum spotřebitelského časopisu dTest prokázal, že v obchodech jsou sirupy, které neobsahují vůbec žádnou ovocnou složku!První místo ve složení zaujímá voda, proto také bývají řidší. Zato na chemické konzervanty v jejich složení narazíte pokaždé. Výrobci takové "nesirupy" pojmenovávají podivnými názvy jako "Malina s příchutí" či "Malinová chuť".

Maliny vyrostlé z jablek?

K dodání chuti pak slouží pouze umělé aroma. Příkladem může být Bonny Sirup Malina, u něhož umělá příchuť zcela nahrazuje přítomnost ovocné šťávy. Malinový sirup Solevita z Lidlu sice ovocnou složku obsahuje a chlubí se jejím podílem ve výši 10 %, ale představuje ji výhradně jablečný koncentrát. Po malinách by spotřebitel pátral marně, nahrazuje je opět aroma.

Doporučujeme: Chcete vyzkoušet domácí sirup? Máme pro vás recepty!

Ovocné sirupy oficiálně spadají do kategorie nápojových koncentrátů a mají obsahovat více než 50 % přírodních sladidel. Tedy cukru nebo glukózo-fruktózového sirupu, který je levnější a sladší než cukr. Navíc ho není třeba rozpouštět, protože je tekutý. Výrobci jej z těchto důvodů rádi používají,  ale podle odborníků na výživu jeho konzumace není vhodná.

Obsahuje totiž izolované molekuly fruktózy, která se ukládá v játrech a přeměňuje se na tuk. Jeho vysoký příjem může způsobovat zdravotní potíže jako je obezita a cukrovka 2. typu či přispívat k rozvoji nemocí srdce a cév.

Cena bohužel nenapoví

"Je zajímavé, že umělé aroma má ve výčtu použitých surovin drtivá většina malinových sirupů, tedy i ty, které obsahují také malinovou šťávu. Spolehlivým vodítkem pro výběr nejkvalitnějšího ovocného sirupu je proto již délka seznamu použitých ingrediencí: čím je kratší, tím lépe," říká k tomu Olga Šlesingrová, redaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

Pokud si myslíte, že nekvalitní "sirupy"  jsou aspoň levné, potom se také mýlíte. Nízká cena některých z nich je jen iluzorní. Výrobky se totiž liší objemem lahví i doporučeným naředěním. Navíc spočítáme-li cenu za litr obsažené ovocné šťávy, zdánlivě levné výrobky se často ukáží jako drahé a naopak.

Nedejte se podvést

"Například sirup Malina z Globusu, jehož cena patří v obchodě k těm vyšším, se v tomto přepočtu stal nejlevnějším z námi porovnávaných sirupů. Naopak nejdražší malinovou šťávu obsahoval Jupí Sirup Malina. Vzhledem k jednoprocentní koncentraci za ni zákazník zaplatí v přepočtu 4 686 Kč za litr," připomíná Šlesingrová..

Ukázalo se tak, že některé produkty ani skutečnými sirupy ve smyslu vyhlášky nejsou, ač se tak mohou tvářit. Takové výrobky obsahují umělá sladidla, nejčastěji sacharin a aspartam, nebo neobsahují dostatečné množství přírodních sladidel. Na druhou stranu lze narazit i na sirupy s třetinovým podílem malinové šťávy. " Proto je třeba studovat etikety," uzavírá říká redaktorka spotřebitelského časopisu dTest Olga Šlesingrová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Velký test mletého masa: Barvivo z hmyzu a další ňamky

Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

reklama
reklama
reklama