reklama

Tajemství mokrých plavek: Určitě se po koupání převlékejte

K létu patří překvapivě stejně jako koupání a večerní posezení u grilu. Jsou vůbec nejčastějším letním onemocněním. S infekcemi močových cest má zkušenost přes osmdesát procent žen.

Foto: Thinkstock

Říká se, že kdo ji chytil jednou, už se ho drží napořád. Pak stačí i krátké prochladnutí. Věřte, že mnohdy na počátku nepříjemných a vleklých patálií jsou obyčejné mokré plavky.

Příčin však může být mnohem více, třeba koupání ve studené vodě nebo sezení na studeném podkladu - obojí může vést k prochladnutí. Záněty močových cest mohou postihnout i muže, ovšem u žen jsou dvacetkrát až padesátkrát častější. Ženská močová trubice je totiž krátká a mnohem náchylnější k nákaze.  

Potíže, které nepřehlédnete

Riziko infekce močových cest ale zvyšuje také nechráněný pohlavní styk a nedostatečné mytí. Pokud i přes dostatečnou hygienu pociťujete problémy po pohlavním styku, pomůže, když si těsně po styku dojdete na toaletu, čerstvá moč je totiž sterilní a odplaví potencionální bakterie. Dále je důležité pravidelné vyprazdňování. Moč, která se delší dobu v měchýři hromadí, představuje pro množení bakterií příznivé prostředí. 

První příznaky, že se něco děje, nepřehlédnete. Je to mnohým ženám důvěrně známé, pálení a řezání spolu s neustálou potřebou jít na malou. Dále pocit nevolnosti, bolest ve spodní části zad či v bederní oblasti. Ve výjimečných a závažnějších případech je to i přítomnost krve v moči.

Ať pocítíte jen některý z těchto příznaků, či jich je více najednou, tak raději na nic nečekejte a naordinujte si alespoň samoléčbu. Pokud se však objeví krev v moči či máte silné bolesti zad, jděte rovnou k lékaři. Antibiotikům se nejspíše nevyhnete.

Nečekejte a problém začněte řešit

Ne vždy jsou však antibiotika nutná. V mírnějších případech postačí návštěva lékárny. Účinkuje i používání vaginálního krému. Naordinovat byste si měli klid, teplo, urologický čaj a přípravek z brusinek. 'Pomoc z přírody' dokáže být v některých případech účinná a potíže odstraní.

Právě přípravky z plodů brusinek velkoplodých patří k nejsilnějším antioxidantům a s jistou nadsázkou jsou označovány za přírodní antibiotikum. Účinné látky z brusinek zamezují usazování bakterií vyvolávající záněty v močovém měchýři.

Brusinky pomohou nejen s prvními patáliemi, ale i s těmi opakovanými. Je potvrzeno, že při nich fungují jako prevence. Průzkum potvrdil, že pokud ženy berou brusinky v rizikovém období každý den, sníží se pravděpodobnost opakování potíží o celou polovinu.

Samoléčba krok za krokem

Pokud se rozhodnete zkusit  nejdříve  klidový režim a přípravky z lékárny, začněte s tím hned - čím déle budete čekat, tím horší to může být. Čím více tekutin vypijete, tím lépe. Pokud se totiž měchýř dlouho nevyprázdní, nashromáždí se v něm větší množství bakterií. Zde platí rovnice, že čím více bakterií, tím více bolesti. Zda pijete dostatečné množství, si můžete zkontrolovat i podle barvy moči. Pokud je tmavá, přísun tekutin je nedostatečný a měli byste jej zvýšit.

Nenechte se uchlácholit

Rozhodně nepřestávejte s léčbou, když se dostaví první úleva. Není nic horšího! Pak se vám totiž nepříjemné infekce mohou kvůli nedoléčení vracet a můžete skončit v té třetině pacientek, která s nimi bojuje opakovaně.

V takovém případě je dobré pomyslet i na lázně. V léčbě urologických potíží hrají  významnou roli účinné koupele v minerálních pramenech s léčivými účinky. Jedním z takových pramenů je pramen Alexandra v Mariánských lázních. který má vysoký obsah sodíku a sulfátů. Významné jsou jeho uvolňující účinky, zejména na křečovitě stažené svalstvo v okolí napadeném infekcí.

Na potíže s močovým měchýřem dále můžete vyzkoušet slatinné a rašelinové koupele a zábaly. Slatina i rašelina obsahují vysoké množství organických látek a dokáží hloubkově prohřát, takže se tkáně víc prokrví. Tím se urychlí látková výměna a  škodlivé látky pak opouštějí organismus rychleji. Slatina má dále protizánětlivé a antibakteriální účinky a zvyšuje obranyschopnost těla. A navíc se vám v lázních bude líbit. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama