reklama

Sýry nejsou tak nevinné. Mohou vás z nich bolet ruce!

Máte rádi sýry? Možná právě proto máte problémy s rukama jako nejčastěji zatěžovanou zatěžovanou částí těla.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte rádi sýry? Možná právě proto máte problémy s rukama jako nejčastěji zatěžovanou zatěžovanou částí těla.

Oteklá zápěstí, bolavé klouby. ztuhlost prstů, známé praskání a lupání a zhoršená pohyblivost rukou bývá důsledkem usazování některých látek, obsažených v potravinách. Sýry patří ke známým viníkům. 

Bolest ze sýru  

Tučné, ostré, odleželé, plísňové i uzené sýry totiž obsahují více purinů, které zvyšují tvorbu solí kyseliny močové. Jako hrubozrnné krystalky se usazují v kloubním mazu a znehodnocují ho. Maz hrubne, drsní a působí v kloubech bohatě protkaných nervy zhruba jako smirkový papír. Výsledkem je bolest, která se nejčastěji objeví na drobných kloubech rukou 

Negativní roli také sehrává používání tavících soli při výrobě tavených sýrů, což jsou v podstatě polyfosfáty, především fosfát sodný, a dále dusitan draselný a dusičnan sodný. V sýrech pak roste obsah fosforu a sodíku, jehož příjem je v ČR dvakrát vyšší, než je odborníky doporučovaná denní dávka. Dusičnan sodný zase rozpouští kolagenní vazivo, které je základem  kloubních chrupavek, úponů šlach a plotének.

Doporučujeme: Téma: Klouby

V nebezpečí jsou především ženy, u nichž postihuje artróza drobné klouby rukou 4x častěji než kolena a 18x častěji než kyčelní klouby. Ještě náchylnější jsou ty, které celý život ruce velmi zatěžovaly. Artróza v prstech rukou je velmi bolestivé onemocnění, které nepříjemně komplikuje každodenní život. Jeho projevy ale můžeme zmírnit a bolesti ulevit.  Vlivem změn v hormonálním systému se osteoartróza objevuje nejčastěji před menopauzou.

Ruce jako zrcadlo zdraví

Naše ruce jsou jako zrcadlo, na kterých můžeme diagnostikovat celkový zdravotní stav. Často je opomíjíme, ale přitom právě na nich se vyjevuje stav našich vnitřních orgánů a pohybového aparátu.

Každý kloub na našich rukách má své optimální využití a vyžaduje regeneraci, která probíhá v klidu, především v noci při spánku. Vhodné je neustálé procvičování prstů a jejich prohřívání. V chladu nezapomínejte nosit teplé rukavice, což platí nejen v zimních měsících, ale třeba i teď na jaře při práci na zahradě.

Při přetrvávajících pocitech ztuhlosti se třeba tento přirozený proces podpořit odpovídající výživou nebo pomocí doplňků stravy, jako je Geladrink.

Výživa a obklady pomohou 

Co se úpravy jídelníčku týče, je vhodné snížit příjem živočišných výrobků, zvýšit přísun vlákniny (celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce, luštěniny, lněné semínko) a nenasycených mastných kyselin. K nim patří rostlinné oleje, omega mastné kyseliny. Dobrou službu vám prokáže např. lněné semínko, které stačí povařit třeba s rýží, pohankou či jáhly. Vhodnou výživou jsou také doplňky stravy s obsahem kolagenních peptidů. 

Ke zmírnění bolestí jsou doporučovány obklady z teplého lněného oleje. Příprava obkladu je jednoduchá - olej zahřejte na pánvi a namočte do něj vatu. Tu přiložte na postižené místo a překryjte větším kusem igelitu. Igelit lehce obvažte obinadlem a přiložte elektrickou vyhřívací podložku - kvůli udržení teploty obkladu. Nechte působit co nejdéle.

Dobrý je rovněž obklad z vařeného lněného semínka. Uvařte jej v dostatečném množství vody na kaši a ještě za tepla ponořte ruce. Opět nechte působit co nejdéle.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Moc mladí na artrózu? Zbavte se bolesti!

Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama