reklama

Lidé, kteří si připadají atraktivní, žijí šťastnější a naplněnější život, tvrdí vědci

Podle pozitivní psychologie štěstí a spokojenost úzce souvisí s pocitem, že má život smysl. Jak ukázal nový americký výzkum, mají k naplněnému životu o něco blíže jedinci, kteří si připadají atraktivní.

Pro spokojený život je důležitější připadat si atraktivní než ve skutečnosti atraktivní být.
Pro spokojený život je důležitější připadat si atraktivní než ve skutečnosti atraktivní být. | Foto: Shutterstock

Vnímají svůj život smysluplněji lidé, kteří sami sebe pokládají za přitažlivé? Z americké studie, jíž se zúčastnilo více než 1200 účastníků vyplývá, že čím atraktivnější si jedinec připadá, tím silnější pocit naplněného a spokojeného života prožívá. Závěr nejdříve potvrdil výzkum 320 studentů, kteří odpovídali na otázky, jak atraktivní si připadají, jak žijí a čemu přikládají v životě váhu.

Druhá studie se ptala na totožná témata 557 účastníků v průměrném věku 37 let. Oproti prvnímu případu jim výzkumníci navíc ukázali osm fotografií různých lidí. Dotazovaní měli ohodnotit přitažlivost jedinců na fotografii a uvést, zda si myslí, že dotyční žijí smysluplný život.

Starší respondenti se v odpovědích se studenty shodli. Ti atraktivní nejenže cítili spokojenost se svým životem, ale předpokládali také, že stejně šťastní jsou i pohlední jedinci na fotografiích.

Výzkum také ukázal, že subjektivní pocit přitažlivosti je důležitějším zdrojem spokojenosti než to, zda jedince považuje za atraktivního jeho okolí.

"V prvním případě jsme zaznamenali silnější spojení. Když je osoba fyzicky atraktivní, je to výhoda, ale život je pro ni smysluplnější, když si sama připadá přitažlivá," uvedl pro portál Psypost vedoucí studie Christopher Sanders.

Video: Přišel jsem o ruku, ale našel smysl života. Musel jsem dostat lekci, říká Štěpánek (9. 1. 2022)

Smyslem života je pochopit, kde je moje místo. Žij tím, na co máš. Každý krok dopředu se počítá, vzdát můžeš zítra, říká extrémní sportovec. | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama