reklama

Stop alkoholismu: Naučte děti pít co nejdříve

České děti pijí nejvíc v Evropě. Pomůže kmapaň ve škole, nebo příklad rodičů a okolí?

Foto: Thinkstock

Kouzlo nechtěného má kampaň proti alkoholu ve školách. Název Pij s rozumem působí divně, když jde o děti. Na druhou stranu situace je tak zoufalá, že už ji těžko něco zhorší. V počtu mladých, kteří pravidelně pijí, je ČR s 79 procenty na prvním místě v Evropě.

S alkoholem má u nás zkušenost až 83 % dětí ve věku 11 až 15 let, jak vyplývá z průzkumu fóra Pij s rozumem. Přitom právě jim a mladým lidem škodí vůbec nejvíc. ZDE najdete výčet negativních účinků na organismus - od jater přes žaludek a slinivku až třeba k srdci.

Účinky na mozek

Mozek je samostatnou kapitolou. Jasné je, že alkohol snižuje jeho funkce a v důsledku i inteligenci. Například omezuje a mění průběh tělesných i duševních změn v době puberty včetně vytváření mozkových sítí, například zničí vůli. Poškozen bývá také nervový systém. Následkem může být nižší schopnost soustředění, horší paměť a problémy s učením.

Doporučujeme: Jak se pozná závislý na alkoholu?

Děsivé však je, že se u mladých lidí vytvoří závislost mnohem rychleji než u dospělých. Americká studie potvrdila, že o rychlost vzniku závislosti rozhoduje každý rok věku. U těch, kdo začnou pít před dosažením 15 let, je čtyřikrát vyšší riziko alkoholismu než u těch, kteří začali pít až ve věku 21 let. Není přehnané tvrdit, že pijící puberťák si stačí zničit život ještě dřív, než do něj vlastně vstoupí.

Výchova příkladem

Často se ozývají hlasy, že viníkem alkoholismu českých dětí je nedostatečná prevence. Proto fórum Pij s rozumem přichází s interaktivínmi přednáškami "Pobavme se o alkoholu" a předpokládá i větší zapojení rodičů. Ti jsou však "zapojeni" až dost. A to přesně podle hesla, že nejvíc vychováváte, když nevychováváte. Dospělí jdou totiž v oblasti alkoholu příkladem. Podle posledních oficiálních údajů z roku 2013 je v ČR 1,5 miliónu alkoholiků. To, co děti vidí, považují za normu.

"Celých 68 % dětí ochutná alkohol poprvé se svými rodiči. Ti si ale neuvědomují, že i přípitek může u dítěte v brzkém věku způsobit závažné zdravotní problémy a podpořit budoucí závislost na návykových látkách," vysvětluje Josef Šedivý, koordinátor projektu Pobavme se o alkoholu.

Kdo nepije, není Čech?

Problémem však je neuvěřitelná míra tolerance k pití. Ta se přenáší z pozdějších věkových kategorií i na ty mladší -"vždyť jsme nebyli jiní", říkali rodiče smířlivě, když jim na podzim v rámci policejního zátahu přiváděli domů nezletilé potomky, často upravené na plech.

Přečtěte si: Alkohol? Horší než tuk! Přestaňte pít a zhubnete

Odborníci na závislost mají jasno: bezpečná míra alkoholu neexistuje. U nikoho. Ovšem lékaři jiných profesí často opakují rady o prospěšnosti malých dávek. Naposledy nestor dětské kardiologie, profesor Milan Šamánek na titulní stránce Reflexu vzbudil doslova tsunami nadšení nad svými výroky o léčivých účincích alkoholu. Není snad lékařské doporučení, které by Češi slyšeli raději.

Definitivně: alkohol neprospívá

Přitom prestižní časopis Addiction nedávno potvrdil, že neexistuje žádná bezpečná dávka. Dokonce se ani neprokázaly žádné pozitivní účinky konzumace alkoholu. "Národní metodické pokyny týkající se konzumace alkoholických nápojů by již v budoucnu neměly uvádět jakékoli ochranné účinky požívání alkoholu v malých dávkách... Zdravotníci by neměli pacientům doporučovat umírněnou konzumaci alkoholu jako způsob snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění. Na úrovni tvorby politik by pak již hypotéza zdravotního přínosu umírněného požívání alkoholu neměla při přijímání příslušných rozhodnutí sehrávat žádnou roli," uvádí se v něm doslova.

Začít se musí od mala

Jinými slovy, alkohol je rizikový a nebezpečný. O skleničku párkrát týdně samozřejmě nejde, ale brát drinky jako každodenní samozřejmou součást životního stylu je špatné. Tím spíš, že jde o negativní příklad, který děti tolik táhne. Možná, že norský přístup, kde za popíjení před potomky mohou mít rodiče potíže s úřady, není zas tak úplně špatný nápad.

Rozhodně se ale vyplatí dětem už od mala vysvětlovat a hlavně ukazovat, že pití  není žádným znakem úspěchu, ale že dokáže poškodit zdraví i společenský život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alkohol v těhotenství: Jste taky pro?

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

reklama
Doporučené recepty
    reklama