reklama

Štíhlá až k smrti? Anorektičky mezi námi

Přestože jednou z největších zdravotních hrozeb současnosti je nadváha a obezita, na opačném pólu stojí další strašáci v podobě anorexie a bulimie, které nejsou o nic méně nebezpečné. I v České republice velkou měrou narůstá počet lidí, kteří ve snaze být štíhlejší ztrácejí nad svým tělem kontrolu. A nejedná se pouze o dívky!

Foto: Isifa

Přestože jednou z největších zdravotních hrozeb současnosti je nadváha a obezita, další strašáci v podobě anorexie a bulimie nejsou o nic méně nebezpeční. I v ČR velkou měrou narůstá počet lidí, kteří ve snaze být štíhlejší ztrácejí nad svým tělem kontrolu. A nejedná se pouze o dívky!

Až 6 % dívek na konci puberty trpí mentální anorexií. Na dvanáct nemocných dívek a žen připadá jeden nemocný muž. Tato čísla sice nevypadají jako žádná hrozba, ale uvědomme si, že anorexie a bulimie mohou i zabíjet. A také zabíjejí!

Pokud má někdo BMI nižší než 18, je pravděpodobné, že je trpí anorexií, upozornil v našem nedávném on-line rozhovoru Doc. MUDr. Zdeněk Vilikus, CSc. z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství VFN a 1. Lékařské fakulty UK. Nemáte někoho takového ve svém okolí?

Problém začíná v mozku

Poruchou příjmu potravy bývají postižené zejména dívky a mladé ženy ve věku 14 až 18 let, které se považují za tlusté a jedí stále méně a méně. Často přitom ztrácí více než čtvrtinu své původní váhy. Mají narušené sebehodnocení a stále se vidí jako příliš tlusté, lhostejno kolik kilo už zhubly. Často vše začíná jako reakce na nějakou novou životní situaci nebo událost, se kterou se nedokáže člověk vypořádat, například výroky o jeho tělesných proporcích, rozvod rodičů, úmrtí nebo nemoc v rodině, trauma v sexuální oblasti apod.

Samostatnou kategorií jsou ženy už dospělé, které se omezováním jídla snaží zastavit čas, aby zůstaly štíhlé jako zamlada, prakticky nejí. Svým příkladem pak "vychovávají" i své děti. 

Anorexie jako následek virózy

"Anorexie může být i následkem běžného tělesného onemocnění jako jsou různé virózy a průjmy. Pacientovi se zalíbí váhový úbytek po doporučené dietě nebo následkem onemocnění a pokračuje sám dietou. Postupně omezí sladkosti, tučná jídla, někdy i tekutiny, začne cvičit a postupná redukce stravy vede k výraznému úbytku na váze," upozorňuje MUDr. Jana Šplíchalová, primářka dětské psychiatrie v Thomayerově nemocnici v Praze.

Pro anorexii je charakteristické úmyslné snižování hmotnosti vyvolané snižováním příjmu tekutin a potravy, dietami, zvyšováním energetického výdeje (cvičení), ale i vyprovokovaným zvracením, průjmy nebo užívání anorektik a diuretik.

Anorexie jako životní styl?

Poslední dobou se ve spojení s anorexií vyskytuje i mnoho takzvaných "pro ana" blogů. Tato komunita je poměrně nebezpečná, dívky (nejčastěji) na těchto stránkách získávají podporu a pocit, že dělají správnou věc. Zakládají si svůj web, ve kterém píší své "pokroky" v cestě za anorexií.

Častá hesla jsou například "Anorexie není nemoc, ale životní styl", "Raději budu mrtvá, než tlustá". "Průvodním znakem onemocnění je porucha tělového schématu. Žena i přes extrémní vyhublost má stále pocit, že je silná, a proto musí držet dietu. Dívky mají velmi často strach z toho, že pokud by alespoň trochu přibraly, váha se nezastaví a začnou být obézní," dodává dětská psychiatrička MUDr. Šplíchalová.

Nejhorší případ anorexie v historii. S dobrým koncem!

Připraví vás o sex

Tato porucha může u žen dosáhnout až úplné ztráty menstruace, u mužů ztrátou sexuálního zájmu. Začátek onemocnění před pubertou vede k jejímu opoždění nebo zastavení a k dokončení puberty dochází po uzdravení. Vše se může vyvíjet pomalu a přetrvávat celé roky.

Často s anorexií souvisí i bulimie. "Asi 50 % pacientek má v anamnéze krátké episody plně vyjádřené nebo skryté mentální anorexie. Mentální bulimie je charakterizována opakovanými záchvaty přejídání, velkým množstvím kalorické stravy a přehnanou patologickou kontrolou tělesné váhy a stálou touhou po štíhlosti," uvádí doktorka Šplíchalová z  Thomayerovy nemocnice.

Zvracíte po jídle?

Bulimie má s anorexií velmi těsný vztah - velmi často jedna z těchto nemocí vede k druhé či dojde k jejich koexistenci. Projevuje se neustálým zabýváním se jídlem, neodolatelnou touhou po jídle a záchvaty přejídání s konzumací velkých dávek jídla během krátké doby. Následují velké pocity viny ze selhání a depresivní prožitky.  Pocity viny nejčastěji řeší tím, že si vyvolají zvracení.

"Nejběžnější způsob zvracení je vyvolán prsty nebo nějakým předmětem. Zpočátku je zvracení nesnadné, postupně se může stát i spontánní. Pacientky pak zvrací několikrát za den, aniž by si to přály. Hmotnost různě kolísá. Postupně se rozvine typický kruh, kde na počátku je náhlý záchvat hladu s přejedením, potom pocity viny, které vedou ke zvracení. Následuje pocit opětovného selhání a po určité době znovu přejedení. V některých případech dívky nezvrací, ale zneužívají projímadla nebo hodně cvičí," vysvětluje MUDr. Jana Šplíchalová.

Přílišná hubenost vede ke smrti

Poruchy příjmu potravy jsou závažné psychosomatické poruchy, které významně zasahují do oblasti psychické a tělesné. Mohou negativně ovlivnit vývoj osobnosti až do dospělosti. 

Není výjimkou, že se taková pacientka skutečné dospělosti ani nedožije, protože dřív zemře. Příčinou smrti je podvýživa, která zasahuje funkce životně důležitých orgánů - srdce, plic, ledvin, jater. A projevuje se i na mozku.

Včasné a správné rozpoznání poruchy a její léčba mohou pozitivně ovlivnit celoživotní zdravotní stav. Anorexie a bulimie se dle pokročilosti léčí buď ambulantně nebo dlouhodobější hospitalizací. Léčba musí být komplexní a zahrnuje individuální a skupinovou terapii i medikaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

BMI máte pod normou? Pravděpodobně trpíte anorexií!

Nejhorší případ anorexie v historii. S dobrým koncem!

Horoskop na celý listopad: Co vás čeká ve vztahu i v práci?

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama