Stačí jedna noc: Málo spánku je horší než alkohol!
Dnešní noc nám ze spánku i ze života ukrojila hodinu, která nám většinou citelně chybí. Lidé se po změně času cítí hůř a statistiky potvrzují zvýšený výskyt infarktů. Najděte si čas na spánek - jeho nedostatek je přímo vražedný!
Dnešní noc nám ze spánku i ze života ukrojila hodinu, která nám většinou citelně chybí. Lidé se po změně času cítí hůř a statistiky potvrzují zvýšený výskyt infarktů. Najděte si čas na spánek - jeho nedostatek je přímo vražedný!
Máte ze sebou méně než čtyři hodiny spánku? Pak jste na tom stejně, jako kdybyste si dali tři piva nebo dvě dvojky vína. Únava a nevyspalost má stejně ničivé dopady jako alkohol.
Nevyspalost snižuje naše schopnosti
Pokud jste spali ještě méně, je to s vámi dokonce horší. A to jste nemuseli ani nic pít, a přesto jsou vaše duševní i fyzické schopnosti hluboko pod hranicí použitelnosti. Tvrdí to docent Manfred Walzl z Vídeňské univerzity, který se dlouhodobě zabývá problematikou spánkových poruch. Podle něj nevyspalý člověk druhý den nadělá tolik chyb, že se u něj rapidně zvyšuje pravděpodobnost nehody či úrazu.
Doporučujeme: 3 tipy, jak posílit imunitu před zimou: Vyzkoušejte je!
Už dřívější studie ukazovaly, že je lidem, kteří spí pět a méně hodin denně, se o 15 % zvyšuje pravděpodobnost předčasného úmrtí. I samotné odborníky na spánkovou problematiku překvapila nová zjištění, co všechno může ovlivnit nedostatek spánku. Navíc už krátkodobá spánková deprivace vede podle výzkumů k rozhození biologických hodin.
Nedostatek spánku zabíjí
Prvním příznakem chybějícího spánku, který člověk často zpozoruje sám na sobě, je zvýšení krevního tlaku. Pokud je nedostatek spánku trvalý, pak už se tlak k normálu nevrací a zůstává trvale zvýšený, což přináší riziko dalších srdečních onemocnění.
Krátký spánek v trvání čtyř hodin přitom představuje pro organismus stejnou zátěž, jako by měl v krvi 0,5 promile - tedy v úvodu zmíněná tři piva. Rozhodující je nedostatečný počet tzv. REM-fází, při nichž lidé sní.
Náš tip: 10 rad do ložnice: Mějte dokonalý spánek!
"Právě to rozhoduje, zda je člověk po vyspání fit a zda je schopen větších duševních výkonů," tvrdí rakouský vědec. Při déletrvajících spánkových poruchách podle něj roste pravděpodobnost nehody o celých 650 %. Myslete na to, až po zkrácené noci a večerním posezení u skleničky pojedete domů z velikonoční návštěvy!
Spíte dost?
Už po několika nocích bez dostatečného odpočinku totiž dochází k narušení metabolismu, imunitního systému i schopnosti mozku zvládat stresové situace.
Potřebná délka spánku je individuální, nejčastěji je ale jako spodní hranice pro dostatečnou regeneraci uváděno šest hodin. Kdo pravidelně spává méně, musí podle odborníků ze spánkového centra Surreyské univerzity počítat s tím, že to negativně ovlivní kvalitu jeho života, a to po psychické i fyzické stránce.
Spánková deprivace může vyvolat deprese, vést k srdeční příhodě či infarkt, podpořit vývoj cukrovky nebo obezity.
Málo spánku neznamená jen únavu
"Překvapilo nás, že malý rozdíl v délce spánku může mít relativně velký vliv na mnoho změn v organismu. Je to důkaz, že narušení spánku nebo jeho upírání způsobuje víc než pouhou únavu," vysvětlil vedoucí studie Derk Jan-Jirk. Jeho tým zkoumal zdravé dobrovolníky ve věku od 23 do 31 let, kterým se měřily reakce při desetihodinovém a pak po pětihodinovém spánku během celého týdne.
Vliv nedostatku spánku na rychlost reakcí, paměť a koncentraci zkoumali také vědci z University of South Wales v Sydney.
Jak dlouho jste byli vzhůru?
Také tato australská studie prokázala, že být vzhůru 17 až 19 hodin, což je pro mnohé "normální" den, se podepíše na duševních schopnostech víc, než vliv alkoholu. V sérii testů prokázali, že reakční čas se oproti následkům konzumace alkoholu zpomalí až o polovinu.
"Mnoho lidí bývá vzhůru více než 16 hodin během jednoho dne - ať už kvůli práci, rodině nebo společenskému životu. Výsledky výzkumu ukázaly, že po této době únava a vyčerpání dosáhne takové hladiny, že znemožňuje bezpečnou činnost," upozornil psycholg Andrew Williamson, který tuto studii vedl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co s vámi provede alkohol: Průvodce v obrazech
Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit
5 důvodů, proč nemůžete najít toho pravého