reklama

Souboj v hubnutí: Vyhrávají ženy, nebo muži?

Podle průzkumů je každá desátá česká žena na dietě. Muži se mnohem častěji přejídají, ale přesto jsou obvykle v hubnutí úspěšnější. Jak je to možné?

Foto: Isifa/Thinkstock

Podle průzkumů je každá desátá česká žena na dietě. Muži se mnohem častěji přejídají, ale přesto jsou obvykle v hubnutí úspěšnější. Jak je to možné?

Zatímco dámy na to jdou omezením obsahu svých talířů, pánové si často neváhají obléknout trenýrky a jdou si zacvičit - i když někdy až pod tlakem! Pak jsou ale schopní dát do toho všechno. A mají výhodu: rychlejí spalují kalorie (nejen kvůli vyšší váze) a mají geneticky daný vyšší podíl svalstva. U žen je to bohužel právě naopak. Ženám navíc brání v odbourávání tuků estrogen.

Když se na sebe naštvete

Odlišné strategie hubnutí vyplývají nejspíš z toho, že obě pohlaví hubnou z různých důvodů. Jak zjistil nedávný výzkum společnosti Herbalife, u mužů je to zdravotní kondice, ženy řeší hlavně otázku vzhledu.

Téměř 40 % žen motivovala k hubnutí skutečnost, že se nelíbily samy sobě. Muži stále ještě na vzhledu až tolik nelpí, takže skoro 30 % procent z nich jako nejdůležitější impuls k hubnutí uvedlo právě pocit špatné kondice.
 
Ačkoliv nadváhou trpí zhruba stejný počet mužů i žen, průzkum ukázal, že ženy začínají být se svojí váhou nespokojené mnohem dříve. Motivaci pro téměř 18 % žen představují již 2,5 či méně kilogramu. Muži se na sebe naštvou většinou až při kulaté desítce "navrch".

Permanentní dieta - náš styl?

Čtyři z deseti žen v ČR jedí tak, aby jejich tělo nemělo přísun příliš mnoha kalorií. Plná desetina z nich ale volí až příliš radikální přístup a jsou prakticky na permanentní dietě. Nejvíce žen s tímto nezdravým způsobem stravování přitom žije v Praze. Naopak mužů, kteří by se v jídle silně omezovali, je minimum (2,5 % stálých dietářů).

Průzkum českých zvyklostí byl součást mezinárodního projektu FOOD, v jehož rámci Evropská komise propaguje zdravé stravování s cílem zlepšit nutriční hodnotu nabídky jídel prostřednictvím spolupráce s majiteli restaurací, kuchaři a číšníky.

Skoro každý desátý muž přitom přiznává, že se přejídá. U žen to bylo jen 6 ze 100! Téměř polovina žen zato drží 1x za rok výraznější dietu (obvykle po Vánocích). Další pětina pak přiznala 2-3 kratší dietní kúry v průběhu roku. Což je další důvod k tomu, proč ženy hubnou hůř. Buňky mají svou "paměť" a při opakovaných pokusech o zhubnutí se odbourávání tuku brání čím dál úporněji.

Půjčme si navzájem triky

Muži i ženy mohou hodně získat (a zároveň také více zhubnout), pokud si vzájemně půjčí svoje "triky". Muži by měli od samého začátku řešení problému s nadváhou přemýšlet více jako ženy. A ženy se zase mohou inspirovat v mužské pevné vůli, odhodlání, a ochotě zvýšit fyzickou námahu.

Zatímco tělesná aktivita je pro boj s nadváhou rozhodující, dosažení dlouhodobého úspěchu je mnohem pravděpodobnější, je-li součástí životosprávy také zdravá strava.

Ženy by si měly vzít od mužů poučení v tom, aby se více soustředily na konečný cíl a nepropadaly beznaději, když nejsou výsledky hned viditelné.

Změna myšlení tak ženám pomáhá nejen snáze dosáhnout požadovaného výsledku, ale také méně se soustředit na svůj vzhled a snadněji přijmout přirozený tvar vlastního těla.

--------------------------------------------------------------------------------

Jak zhubnout?

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama