reklama

Slunce léčí rakovinu. Vědci se vrací k starým poznatkům

Pomocí speciálních látek a slunečního světla léčili už staří Egypťané. Nyní se  ke starodávným postupům léčby vrací moderní věda i v případě nejvážnějších nemocí.

Foto: Isifa/Thinkstock

JAKÝ JE PRINCIP?

Moderní fotosenzibilizátory jsou postaveny na principu porfyrinů, látek z nichž se skládá krevní barvivo hemoglobin. Dnešní látky jsou bezpečněj,ší, než dřívější český produkt.

Pomocí speciálních látek a slunečního světla léčili už staří Egypťané. Nyní se  ke starodávným postupům léčby vrací moderní věda i v případě nejvážnějších nemocí.

Fotodynamickou terapii k léčbě zhoubných kožních nádorů znali již starověcí Egypťané a Indové před 3000 lety, kteří vysledovali, že pokud podají pacientovi určité extrakty z bylin, po několika hodinách dojde na slunci k reakci, která ničí zejména nemocné tkáně. V ČR už bylo vyvinuto několik vlastních preparátů a připravena byla i výroba v Brně, která by předběhla svět. Po revoluci se ale projekt  nepodařilo ekonomicky dotáhnout.

Léčba na lavičce

K obdobnému postupu se nyní vrací v Centru fotonické medicíny 1. LF UK a VFN. U nejčastějšího zhoubného nádoru vůbec, povrchového basaliomu kůže, se nanese na kůži speciální mast. Pacient  si pak, chráněn UV faktory, sedne na lavičku a vystavuje nádor několik hodin slunečním paprskům. Nádor se odstraní elegantně, bez potřeby operace a s velmi uspokojujícími estetickými výsledky.

Již několik let se za velmi nadějnou metodu v léčbě a diagnostice nejen zhoubných nádorů považuje fotodynamická terapie. Novinkou těchto dní je, že se tato metoda stává dostupnou běžnému pacientovi. Loni byl první takový lék, temoporfin (přípravek Foscan) schválen pro používání v ČR. A vznikla také dohoda o jeho úhradě zdravotními pojišťovnami.

První pracoviště, které začalo léčit tímto lékem, je Centrum fotonické medicíny při 1. lékařské fakultě v Praze a Všeobecné fakultní nemocnici vedené doc. Romanem Šmuclerem. K dispozici jsou zkušenosti s prvními vlastními pacienty i ze společné práce s University College of London.

Jak tato metoda vypadá?

Lék se vpraví nitrožilní infúzí do cévního systému pacienta a následně je vychytán ve vyšší koncentraci v postižených tkáních, například postižených zhoubným nádorem. Po několika dnech (obvykle po dvou až čtyřech) se zasažená oblast ozáří světlem určité vlnové délky.

Tím se spustí chemická reakce, která jednak ukáže rozsah onemocnění, jednak usmrtí nežádoucí buňky. Zásadní výhodou je právě selektivita, to znamená schopnost cíleně poškodit zejména nemocnou část organismu. Nikoli bez zajímavosti je skutečnost, že léčba vyvolává specifickou protinádorovou imunitu. Jedinou nevýhodou je fakt, že pacient musí strávit několik dní v místnosti s omezeným množstvím světla. Zhruba řečeno osvětlené jednou 60W žárovkou.

Fotodynamická terapie přípravkem Foscan je prozatím schválena pro léčení zhoubných nádorů hlavy a krku. V jiných oblastech se v zahraničí úspěšně zkouší. Čeká se však na dokončení studií. Nadějí jsou výsledky i jiných léků založených na podobném principu, třeba přípravek Photofrin se zejména v Japonsku používá intenzivně mimo jiné v léčbě rakoviny plic.

Pro koho je nový lék určen?

Velkou výhodou je, že  je možné ošetřovat v podstatě jakýkoli biologický typ zhoubného solidního nádoru. Výjimku tvoří maligní melanom, u něhož je průchod světla znemožněn tmavým zbarvením tkáně.

Zejména je tento lék nasazován u pacientů, u kterých selhaly jiné terapeutické možnosti. Již na prvních případech prokázala léčba svoji vysokou účinnost i v České republice. Nejedná se o "všelék", který bude možné nasadit u všech nemocných.

V principu se totiž jedná o chirurgickou metodu. Na straně jedné je velkou výhodou selektivita, na straně druhé se defekt po odloučené tkáni déle hojí. Proto každé nasazení musí zvážit tým odborníků, který v zásadě vybírá, zda je nejlepší klasická operace, ozáření či právě fotodynamická terapie. Metody lze samozřejmě v případě potřeby i kombinovat.

Na povrchu i do hloubky

Nejvýhodnější nasazení Foscanu je tehdy, když je třeba odstranit rozsáhlý plošný útvar na sliznicích či kůži, kde by klasickou chirurgií byl velký problém s uzávěrem defektu a pak následně s funkcí a estetikou.

Ještě výhodnější je použití v hloubce organismu, tzv. intersticiální, při kterém se zavede světlovodné vlákno například do postižené krční uzliny nebo do některého z orgánů lidského těla. Tím, že v okolí jsou zdravé tkáně, celý proces pacienta jen málo zatěžuje.

V oblasti hlavy a krku tak lze třeba ošetřovat nádorově zasažené krční uzliny přisedlé k velkým cévám či v blízkosti jiných důležitých struktur. V neposlední řadě lze fotodynamickou terapii využít i u pacientů v pokročilé fázi onemocnění, kde vhodný rozsah ošetření zlepší schopnost přijímat potravu, mluvit a má vliv i na vzhled nemocného. Mezinárodní studie prokázala kromě zlepšení kvality i prodloužení délky života takto nemocných.

Náklady při vhodné indikaci nepřevyšují současné způsoby péče o takto nemocné (chemoterapie, ozáření) a jsou nižší než třeba u biologické léčby.

Češi opět v čele

Fotodynamická terapie je předmětem intenzivního výzkumu po celém světě nejenom kvůli zhoubným nádorům. Výrazná je schopnost selektivně zabíjet choroboplodné částice - od virů (třeba HIV) přes baktérie (MRSA, propionibacterium acné, patogeny zánětů dásní) až k plísním.

Čeští lékaři ve spolupráci s britskými kolegy pracují na přípravě dalších studií, které by měly rozšířit tuto metodu i na zhoubné nádory jiných částí těla. Zároveň pracují vzniku centra, které by získalo podporu Technické agentury ČR. Tam by se vyvíjely nové léky založené na tomto principu, které by měly umožnit přesnější zásah nejen při onkologických onemocněních. Naši odborníci věří, že dokáží dojít od základního výzkumu až po výrobu originálního českého produktu.

Čtěte také: Účinný koktejl: Vědci umí léčit rakovinu krve

Diaby: Nesla jsem si domů nože a řešila, jak to skončit. Bylo úlevné to pojmenovat | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama