reklama

Každá piha není pro krásu. Jak odhalit problém?

Všichni víme, že opalování může být nebezpečné, ale zároveň víme, že bez slunečního světla nemůžeme být. A ani nechceme! Zvlášť v létě vystavujeme kůži slunečním paprskům ochotně a rádi. Buďte však opatrní a hlídejte se!

Foto: Isifa/Thinkstock

Všichni víme, že opalování může být nebezpečné, ale zároveň víme, že bez slunečního světla nemůžeme být,. A ani nechceme! Zvlášť v létě vystavujeme kůži slunečním paprskům ochotně a rádi. Buďte však opatrní a hlídejte se!

Zlaté pravidlo je, že se nemáme opalovat přes poledne a  doba, kdy poneseme kůži na trh - tedy na sluneční záření - se řídí podle fototypu. Čím světlejší pleť, oči a vlasy máte tím kratší dobu se můžete slunit. Bezpečná doba začíná na dvaceti minutách. Další důležitou radou je užívání opalovacích krémů a mlék s jasně stanovenou dobou, po která působí proti škodlivému záření.

Jde vám o kůží

I při dodržování zásad bezpečného opalování je však dobré si pravidelně prohlížet a  kontrolovat kůži  a znaménka. Ne všechny pihy jsou totiž pro krásu - některé mohou zabíjet!  Především melanom. patří k nejrychlejším a nejzhoubnějším rakovinným nádorům.

Pigmentová znaménka (pigmentové névy) jsou častými ohraničenými změnami na kůži. Mohou být přítomny již při narození, ale také se mohou se však objevit až v průběhu života. Zakládají se většinou při vývoji plodu, ale obvykle nejsou dědičná.

Jak poznám, že je s nimi něco v nepořádku?
 

  • Podle růstu - nad 5 mm v průměru
  • Podle nerovnoměrné barevnosti - střídají se odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové, černé, ba i výbledy.
  • Podle změn povrchu s mokváním a krvácením, případně erozí a špatným hojením

Nepravidelné okraje mohou signalizovat přechod v melanom. Subjektivně může znaménko svědit i bolet, případně vyvolává pocit tlaku. Mění se kůže v okolí znaménka - např. barevné změny do bílé či šedé barvy a nebo pigment pronikající do okolí. Varovné jsou také jakékoli příznaky zánětu.

Kdy musí pryč?

Pokud se vám zdá, že se vlivem letního slunění se s vaší kůží něco děje, neváhejte a upalujte k lékaři.
 
Dermatolog znaménko vyšetří a rozhodne v případě potřeby o jeho chirurgickém odstranění nebo k úplnému vyloučení nebezpečí znaménko po určitou dobu sleduje v pravidelných intervalech.

Znaménka  se odstraňují chirurgicky, obvykle jde o zákrok provádění ambulantně v místním umrtvení. V případě podezření na melanom postup určí odborníci na specializovaných pracovištích, např. tzv. melanomová komise složená ze zástupců různých oborů.
 

Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama