reklama

Škodí očím skenování na pas?

Scéna jako z Matrixu: tajemný paprsek vám ozáří tvář a dosud zavřené brány se otevřou. Skenování duhovky se však používá  k ověřování totožnosti, identifikaci či zabezpečení stále častěji.

Foto: Profimedia.cz

Scéna jako z Matrixu: tajemný paprsek vám ozáří tvář a dosud zavřené brány se otevřou. Technologie budoucnosti však funguje už dnes. Skenování duhovky se používá k ověřování totožnosti, identifikaci či zabezpečení stále častěji. Nemůže ale oku uškodit?

Duhovka je "barevnou" částí oka. Nachází se mezi rohovkou a nitrooční čočkou a dělí lidi na modrooké, hnědooké, zelenooké... O tom, jakou barvu mají naše oči, rozhoduje především koncentrace pigmentu melaninu.  Pokud duhovka obsahuje pigment na obou stranách, světlo vstupující do oka se odráží tak, že duhovka má hnědou barvu. Když se na povrchu duhovky nenachází žádný pigment nebo jen málo, duhovka získává modrou barvu.

Duhovka místo pasu

Duhovková biometrie, což je vlastně správný název skenování duhovky, patří mezi biometrické způsoby autentizace. I v ČR  máme biometrické pasy (vyžadují se třeba k cestě do USA), které obsahují nosič dat pro uchování údajů o zobrazení obličeje a o otiscích prstů rukou.

Například Spojené arabské emiráty ověřují identitu pomocí skenu duhovky už od roku 2001 a zkušební provoz byl zahájen i na některých letištích v Británii, v USA a Kanadě. Důvod je jasný.

Čtěte také: Unikátní operace: Slepí zase vidí

V porovnání s ostatními biometrickými identifikačními údaji (např. otisky prstů, geometrie ruky, geometrie obličeje, hlasové identifikaci nebo sítnicové biometrii) je totiž duhovka unikátní a stabilní systém, navíc dokonale chráněný uvnitř oka. Přestože je struktura a barva duhovky do značné míry dědičná, v detailech se u každého jedince vždy liší - dokonce i u jednovaječných dvojčat. Proto je považována za systém budoucnosti, s nímž se bezpochyby v budoucnu setkáme všichni. 

Laser na duhovku pomáhá

"S ohledem na potřeby bezpečnosti se již dnes v některých zemích používá oční sken k identifikaci lidí. Výhodou skenu duhovky je, že se dá provést i při běžné šíři zornice a za běžného osvětlení v místnosti. Tím se liší například od skenu očního pozadí, který vyžaduje specifické podmínky - širší zornici. Při současném tempu zdokonalování technologií se z těchto metod může časem stát rutinní metoda identifikace, vysvětluje primář MUDr. Petr Novák, hlavní chirurg Refrakčního Centra Praha. 

Nemůže však skenování duhovky zrak poškodit? "Obavy jsou v tomto případě zbytečné. Na stejném principu jsou založeny i vyšetřovací metody, které využíváme při laserových operacích očí," ujišťuje doktor Novák. Naopak laserová biometrie pacientům výrazně pomáhá!

Stejná technologie pomáhá s operací

Potřebné informace se získávají na podkladu vysokého rozlišení snímací kamery. Takto získaná fotografie je v rámci vyšetření podrobena analýze. 

S její pomocí se nejen identifikuje pacient, ale existuje šance zjistit, zda se oko nevychyluje z optimální osy, nebo dokonce nerotuje. Při laserovém chirurgickém zákroku by i sebemenší pohyb mohl zhoršit pooperační výsledek.

"U sedícího pacienta získáme vstupní snímek a analýzou hlavní body na duhovce. Následně speciální program přímo v laserovém zařízení vyhodnotí rozdíl mezi snímkem pacienta ležícího pod operačním mikroskopem a snímkem původním. Dodatečnou úpravou dat je proveden zákrok přesně tam, kde má," vysvětluje prim. MUDr. Petr Novák.

Oční vady se duhovce nevyhýbají

Barvu očí může ovlivnit zdravotní stav, některá konkrétní onemocnění jako je například glaukom, a dokonce i užívání léků. A stejně tak může zelený zákal nebo opakované záněty duhovky způsobit druhotné změny v její struktuře..

Chcete se rychle dozvědět, zda netrpíte některou z očních vad, ale k doktorovi se vám nechce? Otestujte svůj zrak nebo zrak svých blízkých hned teď pomocí aplikace TEST ZRAKU. Stačí se jen objednat ZDE. Na novém očním testu si můžete otestovat své vidění do blízka či do dálky, nebo vyzkoušet, zda netrpíte astigmatismem či poruchou rozeznávání barev. K dispozici je i test onemocnění sítnice, které patří k nejzávažnějším onemocněním zraku a může vést až k praktické slepotě.

Berte v úvahu, že veškeré výsledky jsou orientační a pro stanovení závěru je nutné podstoupit oční vyšetření. Raději pravidelně navštěvujte očního lékaře. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 rad pro unavené oči

Domácí krabičková dieta: Ušetří čas, peníze i zdraví

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?

  

reklama
Doporučené recepty
    reklama