reklama

Šest tisíc nových případů rakoviny prsu ročně

Počty vyléčených pacientů stoupají, a to nejen kvůli pokroku v léčbě, ale hlavně díky včasné diagnóze a zvýšení všeobecného povědomí o této nemoci.

Foto: Isifa/Thinkstock

Onemocnět rakovinou prsu dnes již neznamená to samé co před 20 lety. Počty vyléčených pacientů stoupají, a to nejen kvůli pokroku v léčbě, ale hlavně díky včasné diagnóze a zvýšení všeobecného povědomí o této nemoci.

Rizikovým skupinám pacientů nyní chodí i zvací dopisy od pojišťoven na preventivní vyšetření mamografem. Co ale znamená riziková skupina? A jaké riziko onemocnění máte právě vy?

Rodinná zátěž

Pokud máte rakovinu prsu či vaječníků v rodině, možnost onemocnění se zvyšuje na dvojnásobek. Počítají se ale jen nejbližší příbuzní, tedy matka, dcera nebo sestra. Rakovina u vzdálenějších členů rodiny už nemá na vznik onemocnění velký vliv a je větší pravděpodobnost, že vznikne z jiných důvodů než z důvodu dědičnosti.

Estrogen v roli nepřítele

Rakovina prsu se nevyhýbá ani mužům, jejich prsní tkáň je tvořena stejnými strukturami jako ta ženská. Přesto je až o 100 % vyšší pravděpodobnost výskytu onemocnění u žen než u mužů. Svou roli hrají ženské hormony, které podporují růst nádorové tkáně nejen v prsou. Počítá se celková doba působení estrogenů na ženské tělo. Proto ty ženy, které začaly menstruovat mladší 12 let, a obdobně ty, které prošly menopauzou až po 55. roce, jsou rakovinou ohroženy více.

Rizikové období

Typickou rizikovou skupinou pro vznik nádorového onemocnění prsu jsou ženy starší 45 let. Vyšší věk a dlouhodobé vystavení účinkům estrogenů je kombinace, která vzniku rakoviny nahrává do karet. Právě těmto ženám jsou nyní zasílány zvací dopisy, které upozorňují na možnost bezplatného mamografického vyšetření.

Proč zrovna ony jsou rakovinou nejohroženější?

  • V této době dochází k výrazným hormonálním změnám spojeným s menopauzou.
  • Čím starší žena v období menopauzy je, tím vyšší nebezpečí onemocnění u ní vzniká.
  • Hormonální terapie užívaná pro úlevu od nepříjemných menopauzálních příznaků může také riziko rakoviny zvyšovat.

Dědičnost jen z 5-10 %

U některých žen je riziko onemocnění velice vysoké i v nižším věku. Týká se to těch, které jsou nositelkami specifických genů BRCA. Tyto geny způsobují rakovinu prsu či vaječníků až v 80 % případů. Z celkového počtu onemocnění ale tyto dědičné varianty tvoří jen 5-10 %. Zda jste nositelkou genů BRCA, se dozvíte na speciálním genetickém vyšetření.

Rizika jsou i v našich rukou

Zatímco některé skutečnosti, jako pohlaví, věk či genetika, se měnit nedají, jiné můžeme sami ovlivňovat.

  • Obezita – obézním ženám (BMI > 25) hrozí rakovina prsu více než těm s normální váhou. Obezita je navíc spojena s častějším výskytem revmatických onemocnění, neplodností či diabetem. V případě rakoviny prsu je vyšší riziko způsobené tukovými buňkami, které produkují velké množství estrogenů.
  • Kojení a těhotenství - kojení nejméně po dobu jednoho roku a těhotenství v mladším věku naopak riziko rakoviny snižují.
  • Alkohol, kouření a nedostatek fyzické aktivity - to jsou typické rizikové faktory pro vznik jakéhokoliv nádorového onemocnění, nejen prsu.
  • Prsní tkáň s vysokou denzitou - "hustá" prsní tkáň může znamenat až 6krát vyšší nebezpečí vzniku nádoru než normální prsní tkáň. Nevýhodou je také to, že vyšetření na mamografu nemusí počínající nádor odhalit. Pro tento typ tkáně je vhodnější kontrola ultrazvukem.

Nebojte se lékaře

Mnoho žen se do ordinací lékařů dostane pozdě nebo vůbec a s onemocněním se už dá jen těžko bojovat. Právě proto se pojišťovny rozhodly pro adresné zvaní žen na preventivní mamografickou prohlídku. S prevencí je ale potřeba začít co nejdříve. Omezte proto nezdravý životní styl a naučte se samovyšetření, je to to nejmenší, co pro svá prsa můžete udělat.

(jez)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Varovné video: Rakovina prsu se týká všech. I mužů!

Rakovina prsu nebolí, říká lékařka. Tím hůř!

VIDEO: Jak v těle roste rakovina: Podívejte se!

reklama
Doporučené recepty
    reklama