reklama

VIDEO: Jak v těle roste rakovina: Podívejte se!

Teď, když čtete tento článek, máte v těle rakovinové buňky. Má je v sobě každý člověk. Kdy už ale začne zhoubná nemoc?

Foto: Isifa/Thinkstock

Teď, když čtete tento článek, máte v těle rakovinové buňky. Má je v sobě každý člověk.

Rakovina není jen jedna. Existují stovky a tisíce druhů nadorového bujení, a proto jediný lék na rakovinu nikdy nebude objeven. Vědci objevují stále nové druhy této nemoci - a naštěstí také stále víc a stále účinnějších léků.

Když imunita nestíhá

Náš imunitní systém však dokáže tyto buňky bezpečně zjistit a většinou je umí také zrychle zlikvidovat. Pokud však dojde k nerovnováze mezi výkonností imunitního systému a počtem rakovinových buněk, pak onemocníme.

Jak se stane, že se buňka "zvrhne", podívejte se na video:

Jinými slovy, když něco poškodí imunitní systém nebo způsobí tvorbu příliš velkého množství rakovinových buněk, přetížený imunitní systém je nestíhá likvidovat. Jejich abnormálně vysoký počet pak může dál neřízeně růst a člověku nakonec najdou rakovinu.

Co způsobuje rakovinu?

To dnes není s určitostí schopen říct nikdo. Je kombinací více faktorů a spouštěcí mechanismus může být různý. U každého člověka je horní hranice zmutovaných buněk v těle jiná, a proto někdo prožije celý život nezdravě, kouří, pije, jí tučné a dožije se 80 let a jiný ve třiceti onemocní rakovinou, i když se snaží dodržovat zásady správné výživy, cvičí, nepije a nekouří.

Doporučujeme: Téma: Rakovina

Podle profesora Jiřího Vorlíčka,  předsedy České onkologické společnosti a ředitele Masarykova onkologického ústavu, ročně lékaři v ČR zjistí téměř 80.000 nových onemocnění, 27.000 pacientů zemře. Celkem žije v ČR 460 000 lidí, kteří rakovinu mají nebo měli.

Rakovina je i z nachlazení!

Je to šok: K nastartování rakovinného bujení vede v jednom ze šesti případů infekce, tedy bakteriální či virové onemocnění, jemuž se lze v mnoha případech vyhnout, nebo aspoň efektivně léčit.

Brtiští vědci  z univerzity v Newcastlu například zjistili, že virus, který způsobuje obyčejné nachlazení, může u nenarozeného dítěte nebo kojence zapříčinit výskyt některých druhů rakoviny - jde zejména o leukémii a nádory mozku

Kromě obyčejných lehkých onemocnění - kašel, chřipka nebo respirační problémy - rakovinu "spouštějí" i viry dalších obvyklých onemocnění.

Pozor na infekce!

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny IARC publikovala v odborném magazínu Lancet Oncology zjištění, že  asi 16 %  všech zhoubných bujení způsobují především čtyři původci infekce.

Jedná se o:

  • lidský papillomavirus (HPV), v populaci široce rozšířený vir, který vovolává  rakovinu děložního čípku, hrdla, rodidel a nosohltanu
  • Helicobacter pylori - bakterie napadající žaludeční sliznici a způsobuje žaludeční vředy. Což může vést k rakovině.
  • viry žloutenky typu B a C - následně způsobují například  rakovinu jater.
  • viry ovlivňující imunitu (například HIV) -způsobuje Kaposiho sarkom, nebo vir způsobující schistosomózu, jež vede k rakovině močového měchýře.

Nové objevy pak umožňují i vznik nových léků: ve světě je nyní ve vývoji 981 léků na rakovinu, hlavně plic, prsu a na lymfomy. Nejvíc, 121, jich je na rakovinu plic, devět z deseti pacientů totiž na ni stále ještě umírá. Nové léky jsou nadějí, že nepříznivá statistika se zlepší. ´

Video: Rakovina je nastavené zrcadlo společnosti, tvrdí Jan Hnízdil

Výzkum se nevyhýbá ani České republice. Z databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyplývá, že loni probíhalo260 klinických studií, do kterých byly zapojeny stovky pacientů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vitamínem C se dá léčit i rakovina

PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše


 

 

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama