reklama

Rodiče stárnou. Kdo se o ně postará?

V určité fázi života se karty obrátí a rodiče, kteří nám kdysi péči poskytovali, ji začnou sami potřebovat. Zatímco rad a informací o tom, jak pečovat o děti, je všude plno, pečovat o stárnoucí rodiče se musíme většinou naučit sami.

Foto: Profimedia.cz

V určité fázi života se karty obrátí a rodiče, kteří nám kdysi péči poskytovali, ji začnou sami potřebovat. Zatímco rad a informací o tom, jak pečovat o děti, je všude plno, pečovat o stárnoucí rodiče se musíme většinou naučit sami.

Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vaši rodiče potřebují pravidelnou péči, podnikněte první systematické kroky, které vám později usnadní všechno ostatní.

Doma v bezpečí

Pokud žije senior ve své domácnosti, je nutné mít na paměti jeho bezpečnost. Nejbližší rodinní příslušníci musí mít k dispozici vlastní klíč, aby měli v případě nutnosti do bytu okamžitý přístup.

Domácnost musí být bezpečná především z hlediska rizika možného pádu. Bezpečnost zvyšuje dostatečné osvětlení (především na schodišti), snadná dosažitelnost vypínačů a také odstranění všech potenciálních překážek.

V bytě by se neměly vyskytovat volně visící šňůry a kabely, předložky či koberečky, které hrozí podklouznutím a podobně. Koupelna a toaleta by měly být vybaveny madly usnadňujícími pohyb a také protiskluzovými podložkami.

5 rad pro vás

  1. Nezapomeňte myslet na sebe - Hned na začátku si udělejte jasno v jedné věci: je pravděpodobné, že zdravotní stav vašeho rodiče se bude postupně zhoršovat a vaše možnosti s tím něco dělat jsou omezené. Udělejte, co je ve vašich silách, ale nepřepínejte se. Máte povinnosti také sami k sobě, k vlastní rodině a dětem.
  2. Zjistěte si detailní informace o zdravotním stavu seniora - Udělejte si seznam všech lékařů, které váš rodič navštěvuje. Informujte se u nich o jeho zdravotním stavu, jeho pravděpodobném vývoji a současné léčbě. Velmi důležité je udělat si přehled o všech lécích, které senior užívá. Seznam již užívaných léků by měl mít k dispozici lékař pokaždé, než předepíše nový lék. Pokud máte dojem, že se v medicínských termínech ztrácíte, hledejte na internetu.  Informujte se o zařízeních a službách pro seniory ve vašem okolí.
  3. Péči o seniora vám mohou usnadnit například denní stacionáře nebo pečovatelská služba, která vám pomůže s hygienou nebo donáškou stravy. Spolupracujte s celou rodinou - svolejte rodinnou poradu a  hned od počátku zapojte do péče o seniora co nejvíce rodinných příslušníků. Každý může nějak přispět - ať už finančně, nebo občasnou výpomocí. Dejte všem jasně najevo, že jejich pomoc je vítaná a každá podpora pro vás znamená velkou úlevu.
  4. Sledujte změny zdravotního stavu - Všímejte si například změn chuti k jídlu a případného úbytku na váze. Ptejte se na výskyt bolestí, neměly by vám uniknout potíže s pohyblivostí. Sledujte také psychický stav seniora a nepodceňujte případné stavy zmatenosti nebo problémy s  orientací. Pozorujte rovněž kvalitu zraku a sluchu a informujte se, jak možné potíže řešit. Při každém nasazení nového léku si všímejte případných nežádoucích účinků.
  5. Vždy respektujte vlastní vůli a soukromí vašeho rodiče. V závislosti na jeho zdravotním stavu se mu pokuste ponechat co největší nezávislost. Ptejte se na jeho názory a potřeby a  společně mluvte o tom, jak je naplnit.

Význam správné výživy

Dokonce i ve vyspělých zemích je podvýživa u starých lidí poměrně rozšířeným problémem. Lidé ve vyšším věku ztrácejí často chuť k jídlu a  také mnohem méně dbají na pestré složení stravy. I z ekonomických důvodů mají snížený příjem bílkovin a v jídelníčku převažují sacharidy. Přitom stárnoucí organismus kvalitní bílkoviny potřebuje, i když celkový energetický příjem mírně klesá.

Při nedostatku bílkovin se snižuje obranyschopnost organismu, tělo je náchylnější k onemocněním a zpomaluje se také hojení všech případných poranění, prodlužuje se doba zotavení po operaci. Ubývá svalová hmota, což má negativní vliv na pohyblivost a zvyšuje se náchylnost k pádům. To jsou jen některé důvody, proč má důraz na kvalitní stravu v péči o  seniora prvořadý význam. Další informace o správné výživě nejen u  seniorů můžete získat přímo od odborníků v internetové poradně.

Podobně důležitý jako výživa je také dostatečný pitný režim. U  starého člověka je často menší pocit žízně, který má za následek nízký příjem tekutin a dehydrataci. Vážnější dehydratace může vést až ke stavům zmatenosti a poruchám rovnováhy a tak být příčinou pádu a vážného úrazu. Proto je u starého člověka nutné kontrolovat denní příjem tekutin, i když sám tvrdí, že pije dostatečně.

Potíže se spánkem?

Nespavost je častým problémem u starých lidí, kterému lze však v  mnoha případech předcházet. Nejlepší prevencí nespavosti je přiměřená fyzická aktivita během dne a také častý pobyt venku - na denním světle.

Lidé, kteří tráví většinu času uvnitř místnosti bez přímého slunečního světla, mohou mít narušené vnitřní biologické hodiny, což vede ke změně rytmu spánku a bdění. Také častý nebo delší spánek během dne často vede k noční nespavosti. I těžce pohyblivého seniora je nutné každý den alespoň na chvíli vyvést ven na krátkou procházku nebo k posezení na slunci.

Co dál najdete na uLékaře

  • Podrobné informace o onemocněních, chorobných stavech a lékařských termínech najdete v přehledném abecedním řazení například v sekci Nemoci a vyšetření..
  • Nejste si jistí, jak dobře spíte vy nebo vaši rodiče? Kvalitu spánku vám pomůže objektivně zhodnotit dotazník Jak spíte?
  • Pokud potřebujete radu odborníka, můžete využít internetové poradny. Mluvte spolu
  • Správný výběr lékaře vám také může péči o seniora v mnohém usnadnit. Lékaře všech specializací ve vašem okolí najdete v sekci Lékaři.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama