reklama

Desatero proti rakovině aneb Jak žít déle

Vhodná prevence znižuje riziko vzniku rakoviny. Víme, jak na to!

Foto: Profimedia.cz

Zhoubné nádory patří k velmi častým onemocněním. V České republice rakovinou onemocní během života každý čtvrtý občan. Připravili jsme pro vás deset rad, jak rakovině předcházet.

Pravidla boje zdravotnických organizací s rakovinou se dají shrnout do deseti základních doporučení. Je pouze na nás, jak si vážíme života a budeme je chtít dodržovat. Většinu z nich už dobře známe, ale není od věci si desatero zdravého životního stylu připomenout.

Kdo pije jako by nežil

Je třeba omezit konzumaci alkoholických nápojů. Kromě škodlivosti pro játra, přispívá k výskytu nádorů žaludku, střev a zažívacího ústrojí. Nejčastějším onemocněním je rakovina tlustého střeva. Tato prevence neznamená, že si nemůžete dopřát sklenku kvalitního vína.

Ovoce a zelenina patří k aktivnímu životu

Ideální je pojídání čerstvého ovoce a zeleniny. Nesmíme při tom také zapomínat na obiloviny, které obsahují ochrannou vlákninu, která je pro náš organismus velmi příznivá. Navíc napomáhá k urychlení metabolické výměny.

Slunce ano, ale s mírou

Nepřiměřené opalování a vystavování se přímému slunci v poledních hodinách může napomáhat vzniku kožních novotvarů. Je třeba se chránit vhodnými krémy s vysokým UV faktorem a v době oběda si dát raději relax na hotelu.

Je libo cigaretu?

Určitě nekuřte. Kouření často způsobuje zhoubné nádory plic, žaludku, jazyka, krku a jícnu. Bohužel ani pasivní kouření není bez účinku. Raději se zakouřeným prostorů vyhýbejte.

Nadváha žene do neštěstí

Omezte konzumaci tučných jídel. Nejvíce škodí živočišné tuky a uzeniny. Pro naše tělo nejsou nadbytečné kilogramy zrovna pozitivní.

Pohyb utužuje charakter

Pro naše tělo je dobrý pravidelný pohyb. Fyzická aktivita prodlužuje život a snižuje riziko onemocnění rakovinou. Pohybové aktivitě bychom se měli věnovat každý den alespoň třicet minut.

Ženy musí být ve střehu

Mladé dívky a ženy by neměly zapomínat na samovyšetření prsou, které v dosažení 45. roku musí být doplněné ještě mamografickým vyšetřením. Jako prevence proti rakovině děložního čípku fungují pravidelné návštěvy u svého gynekologa.

Práce škodí zdraví

Při práci a manipulaci s látkami, které mohou způsobit rakovinu, musíme dodržovat bezpečnostní a zdravotní pokyny. Někdy k tomuto nepřikládáme význam, ale je už mnoho případů, kdy byla rakovina způsobená vlivem škodlivého pracovního prostředí.

Přechodit nemoc by vás mohlo zabít

Určitě nesmíme odkládat návštěvu lékaře, když náš kašel trvá déle než tři týdny. Stejně tak je alarmující dlouhotrvající chrapot a slabé hlasivky. Pokud na těle najdeme kožní a podkožní zduřeniny a bulky, které se dlouho hojí, musíme vyhledat odbornou pomoc.

Za konzultaci nic nedáte

Varovným signálem je pocit zvýšené únavy, ztráta chuti k jídlu nebo z neznámé příčiny ubýváte na váze. Rozhodně se nestyďte zajít za lékařem. Buďte důslední a nechte se dobře a pečlivě vyšetřit.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama