reklama

Revoluce v ložnici: Změňte zvyky, úspěch vás nemine

Šest hodin je naprosté minimum. Za touto hranicí - nebo spíš pod ní - začíná ohrožení zdraví. Málo spánku nám ale škodí už mnohem dřív.

Foto: Thinkstock

Stalo se běžným zvykem pohlížet na spaní jako na plýtvání časem, které si dnešní člověk nemůže dovolit - jinak by selhal. 

Podle Arianny Huffington, zakladatelky slavné Huffington Post, se tak dostatek spánku stal výsadou elit. Těch, kteří jsou 'za vodou', nemusí nikomu nic dokazovat a zbytečně se štvát. Ostatní se však jen ženou do hrobu. 

Daň za úspěch? 

"Náš spánek nenarušují jenom technologie. V našem podvědomí se v posledních letech zakořenilo přesvědčení, že za úspěch musíme platit profesionálním vyčerpáním a syndromem vyhoření," říká Huffingtonová. Nemít čas dokonce se ani vyspat se vlastně stalo synonymem úspěšného člověka.

Známá novinářka a autorka knih proto vyzývá k revoluci v ložnicích. Její nová kniha Sleep Revolution na rozdíl od běžného přesvědčení naopak tvrdí, že úspěchu snáze dosáhneme právě dobrým spánkem.

Podle ní jsme uprostřed zásadní spánkové krize, která má dalekosáhlé následky: na naše zdraví, na naši pracovní výkonnost, na naše vztahy s druhými - takže vlastně na všechno. Stále vyšší nemocnost, nárůst civilizačních chorob a ůmrtí v relativně mladém věku je možná následkem právě toho, že až třetina lidí trpí spánkovou deprivací.

Horší než jen kruhy pod očima

Jedině tím, že spánku vrátíme jeho správnou úlohu, můžeme znovu získat kontrolu nad svým životem a zdravím. Dostatek dobrého spánku nám nebere čas, naopak nám dodává síly, schopnosti a kreativitu zvládnout všechno, co se od nás očekává, a být tak úspěšnější než dřív. 

Výsledky lidí, kteří neustále pospíchají, nikdy nejsou off-line a stále se honí, jsou nakonec vždycky tragické. Permanentní nevyspalost vede podle vědeckých studií k tloustnutí, cukrovce, srdečním onemocněním, rakovině a Alzheimerově chorobě. Kromě toho - a to je pro pracovní život podstatné - má negativní vliv na pozornost i paměť,

Už jedna noc špatného spánku má podle vědců na naše zdraví stejný negativní účinek jako půl roku nezdravé výživy s velkým množstvím tuku. Během spánku totiž dochází k regeneraci až 90 % fyzických a psychických sil člověka.

Prospěte se k úspěchu

Zakladatelka Huffington Postu ve své knize radí, jak kvalitního spánku dosáhnout - například varuje před cestou do pekel, kterou představuje alkohol a prášky na lepší usnutí. Alkohol nejprve pomáhá usnout, ale později naopak spánek narušuje.

Navíc se kvalita našeho spánku s věkem přirozeně zhoršuje, a čím jsme starší, tím jsme na účinky alkoholu citlivější. A  svůj chytrý telefon s připojením nechte raději v kuchyni, přidává cennou radu Arianna Huffintogton.

Hlavním předpokladem pro zdravý spánek je kvalitní prostředí, které nám ho umožňuje. S létem však přichází dlouhotrvající vysoké teploty a brzké ranní světlo, které lidem často ve spánku brání.

Každý druhý Čech nespí

Podle průzkumu společnosti Gfk řeší problémy se spánkem v současné době téměř padesát procent Čechů.  V létě může nespavost vést dokonce i k sezónní depresi. Ta se projevuje únavou, apatií a podrážděností, způsobit ale může i dlouhodobé depresivní stavy.

Hlavními příčinami jsou špatné návyky a nevhodné prostředí pro spaní, pozornost je proto nutné věnovat spánkové hygieně: 

  • před spaním se nedoporučují těžká jídla, kofein ani zelený čaj
  • zvykněte si uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu
  • před odchodem do postele se snažte vyhnout stresu
  • neřešte pracovní záležitosti ani nevyřešené spory
  • na noc se vyhýbejte i velké fyzické zátěži

Ticho a tma

Kromě správných návyků je pro spánek velmi důležité i vytvoření vhodného prostředí. Zatímco v zimě svítí slunce jen zhruba 50 hodin měsíčně, v létě to bývá až pětkrát tolik! Omezit v ložnici světlo je proto podle expertů nutností. Světlo totiž zabraňuje vylučování hormonu melatoninu, který je za dobrý spánek zodpovědný. Melatonin se spouští na základě signálů fotoreceptorů ukrytých v sítnici oka. Pro kvalitní spánek je také důležitá absolutní tma.

"Zatemnit pokoj i v létě lze například pomocí venkovních rolet. Ty totiž dokáží vytvořit až stoprocentní tmu. Významně také snižují hladinu hluku, a to až o 16 dB," vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama