reklama

Rakovina: Proč Češky kašlou na prevenci?

Proč Češi a Češky kašlou na prevenci, když je zadarmo?

Foto: Isifa/Thinkstock

Už po sedmnácté v květnu v Čechách rozkvetly žluté kytičky se zelenou stužkou - symboly Ligy proti rakovině. Taky jste se ozdobili?

Přispět je samozřejmě správné a chvályhodné, ale špatné je, že pro většinu Čechů a Češek to tím končí. Připnou si žlutý symbol a neuvědomí si, že nejméně stejně velkým příspěvkem by bylo, kdyby sami zašli k lékaři.

Hlavně prevence

"Ač se to zdá neuvěřitelné, procento žen, které absolvuje jednou ročně preventivní prohlídku, je u nás nejnižší v Evropě (cca 40-50 %) a řadíme se tedy mezi rozvojové státy Afriky," upozorňuje MUDr. Petr Kolek, primář gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Vzhledem k tomu máme dvojnásobný výskyt rakoviny děložního čípku, než ostatní evropské státy.

"Frekvence onemocnění je cca 20/100 000 žen. Mluví se o něm, protože by se mu dalo snadno předcházet právě díky preventivnímu vyšetření," připomíná primář Kolek. V rámci preventivní prohlídky může gynekolog také zjistit nejčastěji záněty pochvy, cysty na vaječnících, myomy a nádorové onemocnění čípku.

Doporučujeme: Prevence rakoviny: 10 nových cest, jak se jí bránit

"Prevence jednou ročně je ideální interval pro to, abychom včas zachytili jakékoliv zdravotní problémy, i v případě, že ženě nezpůsobují žádné potíže. V poslední době se uvažuje o zavedení dvouletých intervalů, ale pouze v případě, že bude na preventivní prohlídky chodit dostatečný počet žen," dodává gynekolog Kolek.

Nezanedbávat mamograf

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. V ČR již více než 10 let funguje velmi dobře propracovaný systém prevence rakoviny prsu. MUDr. Halka Bittmanová z radiodiagnostického oddělení TN, však upozorňuje:  "Bohužel zatím tento program využívá v současnosti necelých 60 % žen. Snahou všech odborníků je, aby se do tohoto programu zapojilo v konečném výsledku 80 % žen."

Náš tip: Bojíte se rakoviny? Strach vás může zabít!

Cílem přitom je zabezpečit pravidelnou prohlídku žen tak, aby zhoubný nádor v prsu mohl být diagnostikován  ještě v tzv. preklinické fázi. Počáteční stadia znamenají pro ženy velkou pravděpodobnost vyléčení.

Proč ale tolik žen na preventivní vyšetření nechodí?  "Důvodů je celá řada. Nejčastější je ten, že v současném poměrně hektickém způsobu životního stylu české ženy nemají čas. Druhým nejudávanějším důvodem je, že si některé ženy myslí, že jich se tato nemoc netýká. Neměly nikoho s podobným onemocněním v rodině, tudíž není důvod se nechat zbytečně ozařovat. Bohužel nádorové onemocnění prsu jen v 10 % je podmíněno geneticky, dalších 90 % je naprosto náhodný výskyt," varuje doktorka Bittmanová.

Proč nejít na prohlídku? Je bezplatná!

Také docent RNDr. Ladislav Dušek, PhD, ředitel Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně konstatuje: "Hlavní příčinou vysokého počtu úmrtí na rakovinu je právě skutečnost, že mnoho našich spoluobčanů praktikuje pštrosí politiku a nabízená bezplatná vyšetření ignoruje."

"Kytičkový den" tak není pouhým získáváním prostředků na financování projektů, ale plní rovněž významnou preventivní úlohu. Tématem letošního roku je nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku. Rakovina tlustého střeva je druhou nejčastější onkologickou diagnózou v ČR, hned po karcinomu prostaty u mužů a karcinomu prsu u žen.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Preventivní prohlídky: Máte nárok, tak proč nejdete

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama