reklama

Rádi ochutnáváte exotická jídla? Pozor na parazita v játrech

Máme čím dál mlsnější jazyky a čím dál častěji nás láká exotické jídlo. Nemusí to ale vždycky dopadnout dobře...

Foto: iStock

I během ochutnávání cizokrajné kuchyně je však třeba mít na paměti riziko nebezpečných infekčních nákaz. Na pozoru by se měli mít především cestovatelé, kteří se chystají do exotických zemí s nižším hygienickým standardem.

Na druhou stranu ale za problémy není třeba cestovat tisíce kilometrů. Jasně, v prvotřídní restauraci se vám to asi nestane, ale pokud své lásce například k sushi dáváte průchod i v obskurním krámku na rohu, pak možná dost riskujete. 

Kdo ví, odkud rybka připlula?

Konzumací syrového rybího masa se dá nakazit parazitem, o kterém jsme naposledy nejspíš slyšeli v biologii na základní škole. O motolici se učilo hlavně ve spojitosti s nemocí ovcí. Hostitelem pro nevybíravého a zákeřného parazita se však může stát i člověk. Pokud se na problém nepřijde včas, může být nutné odstranění části jater.

Motolice pronikají do organismu a putují především do střeva, jater nebo močového měchýře. Během několika dní po nákaze dochází k rozvoji vyrážky a svědění kůže. Za měsíc až dva se mohou rozvinout příznaky v podobě horečky, zimnice, kašle a bolesti svalů. Velká část nemocných však v tomto období nemá vůbec žádné projevy nemoci, která se jmenuje schistostomiáza a postihuje nejčastěji játra a žlučovody. 

Parazita lze také získat požitím nedostatečně tepelně upravených jater z nakaženého skotu. Infikovat se můžete také kontaminovanou vodou nebo snědením potravin, které v takové vodě pobyly.

Tohle je realita

Výskyt parazitů dnes patří k hitům různých šarlatánů, kteří za ně označují dokonce i rakovinu a jiné vážné nemoci, takže možná nedůvěřivě mávnete rukou. Setkání s tímto parazitem je však docela reálné. 

Bohužel neexistuje žádný jasný příznak parazitické infekce. Ta se může projevovat velmi různě, od zvýšené únavy a nočního pocení po žaludeční nevolnost a průjmy. Může tak zůstat velmi dlouho neodhalena a způsobit nenapravitelné poškození zdraví. 

Na co si dát pozor? 

Motolice se postupem času usazují v žilních pletencích cílových orgánů. Imunitní systém organismu se tak snaží bojovat proti cizorodému parazitovi. Tomu se skvěle daří v drobných žlučovodech tvořících jaterní tkáň. Žije zde klidně 20 až 30 let a vyvolává chronický zánět.  

Ten se hojí množstvím jizviček, takže vzniká postupné zvazivovatění neboli fibróza jater. Také působí rozšiřování žlučových vývodů. Onemocnění je zrádné v tom, že postižený člověk zpočátku nemá žádné obtíže, a tudíž nejde k lékaři. Mezi první příznaky nákazy motolicí pak patří zhoršení trávení a nepříjemné pocity v břiše.

Při dlouhodobém průběhu se objevuje:

  • podvýživa
  • bolesti břicha
  • zvětšení jater
  • nechuť k jídlu
  • zvracení

Nepříjemnou možností bývá ztráta funkce jater a rakovina této životně důležité žlázy.

Odklady léčení vedou ke komplikacím

Pokud jste se právě vrátili z dalekých krajů nebo pociťujete jakýkoliv z výše zmíněných příznaků, zajděte ke svému lékaři. Většinou se odebírají vzorky stolice a krve. I když ani jedno není příliš příjemné, vyšetření neodkládejte. 

Pokud se na nemoc přijde až v pokročilém stadiu, změny vyvolané pobytem parazita v játrech vyvolají nutnost chirurgického zákroku a odstranění zničené tkáně. Čím dříve se stav začne řešit, tím větší je naděje na úplné uzdravení. Tablety, které se k léčbě předepisují, jsou známy pod názvem antihelmintika nebo antiparazitika.

Zdroj: www.liverdoctor.com

reklama
reklama
reklama