reklama

Psychosomatika odhalí, co se skrývá za nemocí či emocí

Psychosomatika pro mě vždycky byla něco jako lord Voldemort z Harryho Pottera, všichni o ní vědí a tuší, že stojí za jejich problémy, ale její jméno se moc nevyslovuje…

Foto: iStock

Říkala jsem si tedy, že to možná máte podobně a bude vás zajímat rozhovor s někým povolaným, kdo dokáže jednoduše a srozumitelně vysvětlit základy psychosomatiky. A tak jsem oslovila Danu Burandovou, která je certifikovanou poradkyní v oblasti psychosomatiky, působí v Berouně, ale přednáší po celé republice. 

Dano, jste poradcem v oblasti psychosomatiky, co si pod tím pojmem vlastně máme představit? 

Psychosomatika je obor, který se zabývá uzdravením člověka. Toto slovo se skládá z psycho = duše a soma = tělo. Takže jde o propojení psychické a fyzické části člověka. Jedná se o celostní náhled, kde se hledají vzájemné souvislosti příčiny a následky zdravotních problémů. Já jako poradce provedu diagnostiku s klientem, při rozhovoru dávám různé úhly pohledu a tím je dotyčný schopen uvědomit si příčinu svého zdravotního problému. Touto formou klienta navedu nenásilně na jakési sebepoznání a uvědomění podstatných souvislostí.

Ve své práci se zaměřujete hlavně na děti, jaké nejčastější problémy se ve vaší praxi opakují?

Nejčastější problémy u dětí jsou určitě alergie, astma, kožní problémy. U lidí je všeobecně vnímána kůže jako určitá hranice mezi vnějším a vnitřním světem. To, co máme v sobě (pod kůží), je náš vnitřní svět. Pokud je na nás okolní (vnější) svět agresivní, náročný, neuchopitelný, pak na to organismus reaguje. Tato reakce se projeví především právě na kůži, popřípadě v dýchacím systému.

Psychosomatický problém astma = něco/někdo v mém okolí mě dusí, škrtí, nemohu volně dýchat. Každé psychické oslabení vyvolává snížení funkce imunitního systému. Imunitní systém je pro člověka ten nejlepší lékař. Dalším častým problémem, se kterým se v poradně setkávám především u dětí, je skřípání zubů ve spánku, noční pomočování a neklidné spaní. Skřípání zubů = něco jsem přes den nedokázal zpracovat, tak to musím rozdrtit v noci. Noční pomočování =  je u dítěte určitý přetlak (dolní pláč), který mentálně v průběhu dne není schopen zpracovat, často se z praxe jednalo o stesk po druhém rodiči při střídavé péči. Mnohdy přichází maminky s dětmi s problémem bolesti hlavy nebo bříška. Po vyloučení akutních zdravotních problémů, jako je například zánět slepého střeva a podobně, jde především o dětský strach a nervozitu. Dítě například nezapadá do kolektivu, nebo si nerozumí s paní učitelkou, popřípadě má problém uchopit psychickou rovnováhu po rozvodu rodičů. Existují velmi účinné terapeutické metody, které během jednoho až dvou sezení těchto problémů děti zbaví.

Myslíte, že je možné si vytvořit takovou "psychosomatickou" lékárničku znalostí, které by měl mít každý rodič?

Psychosomatická lékárnička pro dítě je velmi krásný pojem. Vyjádřím se k tomuto asi takto: Zdravé dítě = šťastné dítě. Aby dítě bylo šťastné, potřebuje: zázemí, vzor, respekt k vlastní cestě, svobodu, radost, tvořivost a lásku. Toto jsou pojmy, které jsem detailně rozebrala ve své knize 7 klíčů pro šťastné dítě, již právě dokončuji. Pokud je výchova v rovnováze, je dítě spokojené, a tím i šťastné a zdravé. Pak se jeho imunitní systém neoslabuje a funguje, tak jak má. Přesto jedna rada zní: Když se cokoliv stane, je důležité co nejvíce "uklidnit" rozbouřené emoce, především strach, a dostat psychiku opět do rovnováhy.

Měla byste pro nás nějaké jednoduché tipy, dle kterých se řídit? Četla jsem třeba, že když někdo má pravidelně záněty v krku, souvisí to s pátou čakrou a jde o to, že něco v životě nevyjádřil, drží si to v sobě, je to tak?

Symbolika je v psychosomatice velmi jednoduchá, stačí použít zdravý selský rozum. Uvedu pár příkladů:

  • Problém s očima = co nechci vidět, na co se již nemohu dívat.
  • Krk (angína) = rozpor mezi rozumem a city, nemohu říci, co chci, problém se sebevyjádřením.
  • Záda (ramena a horní část) = mám moc naloženo (dolní část, bedra) = obava z budoucnosti (nemoc, hypotéka, obživa).
  • Kolena = nemám pokoru (k práci, k druhým, k sobě).
  • Ledviny = problém se vztahy.

Ženy často řeší záněty močového měchýře, vaječníků a vůbec záněty v oblasti od pupíku dolů, vysvětlila byste nám, co to v psychosomatice znamená?

Zánět močového měchýře je na fyzické úrovni přemnožení nepříznivých mikroorganismů, na mentální úrovni se jedná o přemnožení nepříznivých myšlenek. Tento problém mají především ženy a malé děti, protože jsou citlivější a vnímavější na problémy ve vztazích. Uzdravení spočívá ve zbavení se strachu, nechtít někoho vlastnit, ani někomu patřit. Děti mívají především strach o své bezpečí (nejčastěji v období od 4 do 8 let). To se projevuje především při problémech ve vztazích mezi rodiči. Močový měchýř je "barometr", kterým umíme vypouštět tlak života. Má rada zní: Život je radost a hra, proto berte ostatní jako své trenéry.

Nedávno jsem pro online magazín Žena.cz dělala rozhovor o vaginálním mapování. Jak se na tuto problematiku díváte vy, vidíte v ní něco souvisejícího s psychosomatikou? 

Vaginální mapování je masážní technika, která má blíže k sexuologickému poradci. Pokud se na tuto záležitost podíváme psychosomaticky, může se jednat o určité psychické zranění. Psychické zranění na úrovni srdce přináší uzavírání se do sebe. Obava z další bolesti a zrady. Pokud to souvisí s intimitou a sexualitou, funguje podobně i vagína. Vagína se uzavře a znecitliví emočně – než cítit bolest, raději nic. Roli v tom může hrát i hrubé zacházení ze strany muže, urážky týkající se intimity nebo vzhledu, ponižování, nevěra a tak dále. Tato záležitost je hodně individuální a může zde působit několik faktorů navzájem.

Sama jsem nikdy u odborníka na psychosomatiku nebyla. Umím si představit, že u klienta odhalíte problém, jak pak ale pracujete na jeho vyřešení? Můžete mi to nějak laicky vysvětlit? 

Jak probíhá diagnostika u mě v poradně? První zjistím, jaký má klient fyzický nebo psychický problém. Jako druhý krok, jaký je jeho životní styl (životospráva, spánek, odpočinek a relax.). Dále jaká traumata prožil a co ho trápí, jaké má rodinné zázemí a vztahy. Také mi poví, jak je spokojen ve své práci a co by rád změnil. Z takovýchto otázek sestavují puzzle, které dají přesný výstup a vyhodnocení situace. Pak pracujeme na změně myšlenkových programů v hlavě.

Pořádáte také semináře, zasvěcujete na nich návštěvníky do nějakých základů psychosomatiky, nebo jim dáte návod, jak se sebou pracovat? 

Na toto téma konám semináře, připravuji možnost objednat si tyto informace i formou webináře, popřípadě provádím osobní konzultace v mé poradně v Berouně. 

Více se o Daně Burandové dozvíte na poradnaberoun.cz.

reklama
Doporučené recepty
    reklama