reklama

Proč se pořád přejídáte? Může za to stereotyp, lenost odolat i boj se stresem

Jíte nepravidelně

Snídáte v poklusu kávu, oběd zpravidla vynecháte nebo do sebe hodíte něco rychlého z fastfoodu a čas na "pořádné" jídlo máte vlastně až večer, kdy si uvědomíte, že máte hlad. Připravíte si v dobré víře něco zdravého (třeba salát), který se pak ale stane jen malým předkrmem. Jakmile začnete jíst, bude těžké přestat.

Pokud si jídlo do celého dne špatně rozložíte a necháte tělo hladovět, zpomalíte metabolismus. Vaše tělo začne volat po energii, kterou vám dodá nejrychleji cukr. Proto máme tak často chuť na sladké a tučné jídlo. Proto si pak kupujete první, co potkáte, aniž byste přemýšleli nad tím, zda je to zdravé a kolik to má kalorií. Mnohdy do sebe tímhle stylem dostanete tolik energie, že by vám vystačila na dva dny dopředu.

A pozor, nájezd na ledničku, ze které vyloupíte kdeco, včetně sladkostí, vás může přepadnout i po sportování. Intenzivní zátěží tělo přednostně spaluje cukry, což se pak projeví hladem.

Co s tím? Pravidelnost má něco do sebe: zkuste si to šikovně načasovat a rozvrhnout - snídaně, svačina, teplý oběd, svačina, večeře. "Klidně se můžete navečeřet třeba v osm večer, jestliže chodíte spát pozdě nebo jdete večer cvičit. Upřednostněte kvalitní bílkoviny a zeleninu a dostatečně pijte," říká výživová poradkyně Renata Daubnerová. Plánujte si, co budete jíst a kdy. Vyplatí se to.

Další zajímavé články

reklama
Doporučené recepty
    reklama