reklama

Proč jsou muži nezodpovědní

Kouzelnou moc doteku zná každá máma, která hýčká své dítě. Dává mu tak najevo svůj cit, chce ho uklidnit či utěšit nebo povzbudit k dalším výkonům. Dítě tak získá jistotu a chuť k dalším dobrodružstvím. A přesně tak prý působí ženské doteky na muže i v dospělosti.

Foto: Profimedia.cz

Kouzelnou moc doteku zná každá máma, která hýčká své dítě. Dává mu tak najevo svůj cit, chce ho uklidnit či utěšit nebo povzbudit k dalším výkonům. Dítě tak získá jistotu a chuť k dalším dobrodružství. A přesně tak prý působí ženské doteky na muže i v dospělosti.

Čím jsme civilizovanější, tím méně se jeden druhého dotýkáme. A když, pak za dotekem vidíme obvykle jenom sex. Nebo ne?

Podvědomý vliv

Hlazení, objímání a dotýkání účinkuje proti stresu, působí jako prostředek proti bolesti a prokazatelně zmenšuje úzkost, potvrzují vědecké studie to, co dávno víme. Často však vědci dojdou k závěrům, které nás překvapí.

Jedna americká studie zkoumala, jak budou muži reagovat na dotek cizích žen. Při prosbě o drobnou pomoc se žena u poloviny oslovených mužů jakoby mimoděk dotkla zhruba na jednu až dvě vteřiny jeho ruky, poté poděkovala a odešla.

Z těchto mužů se následně třetina dostavila k ženě a navázala konverzaci. Z mužů, se kterými žena neměla žádný fyzický kontakt, ji pak oslovilo pouze 16 procent. Muži si přitom ale později vůbec nevybavovali, že by se jich ženy dotkly.

Riskují i s penězi

Sílu nepatrného doteku potvrzuje i doktor Nicolas Gueguen, vedoucí studie: "Je pravdou, že takový způsob non-verbální komunikace významně zvyšuje šanci na úspěch při seznamování."

Ze závěru zkoumání tak vyplynulo, že dotek muže povzbudil k další akci. To ale není všechno! Studie, zveřejněná v odborném časopise Psychological Science, dokonce dospěla k závěru, že muži se pod vlivem doteku ženské ruky začínají chovat nezodpovědně.

Nejde přitom o sex, ale o chuť riskovat. Předmětem zkoumání psychologů z Kolumbijské univerzity a univerzity v Atlantě byly v tomto případě dokonce finanční záležitosti. Přesto byl vliv doteku takový, že muži zapomněli na rozumové důvody a pustili se do rizika.

Platí pouze pro ženy

Odborníci se domnívají, že spolu s mateřsky láskyplnými doteky ženy mužům dávají  pocit jistoty a spolehlivosti, který je pak vede k dalším dobrodružstvím. Tím by se leccos vysvětlovalo...

„Děti jsou mnohem ochotnější riskovat a zkoumat neznámé prostředí a divné situace tehdy, když se jich matka dotýká… A my jsme zjistili, že muži, kterých se dotýkaly ženy, se cítili bezpečněji a riskovali více než ti, kterých se nikdo nedotýkal. Ale platilo to jen v případě, že se jich dotýkaly ženy, u doteků od mužů tento efekt pozorován nebyl. Nejsilnější vliv byl zaznamenán, když se žena dotknula mužových zad, větší než u doteku mužovy ruky," tvrdí profesor Jonathan Levav.

Studie také tvrdí, že zdánlivě racionální rozhodnutí mohou být silně ovlivněna subjektivními, emocionálními a dokonce podvědomými faktory.

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama