reklama

Smích je na hubnutí lepší než cvičení: Stačí 10 minut

Smích nejen uvolňuje napětí a dává nadhled, ale jak je také zdravý! Proto bychom neměli pošvihnout žádnou příležitost a dnešní Apríl je k tomu jako dělaný!

Foto: Profimedia.cz

Smích nejen uvolňuje napětí a dává nadhled, ale jak je také zdravý! Proto bychom neměli pošvihnout žádnou příležitost - a dnešní Apríl je k tomu jako dělaný!

Vědci prokázali, že smíchu podléháme mnohem snadněji než smutku a negativním emocím. Dokázali také, že smích je opravdu nakažlivý, jak se tvrdí. Velmi dobře je to vidět na malých dětech, ale i na dospělých - stejně tak, jako při hovoru nevědomky napodobujeme mimiku toho druhého, necháme se také velmi snadno rozesmát, když vidíte nebo slyšíte, že se někdo kolem vás směje.

Kolik druhů umíte?

Ze všech živočichů se jen člověk umí smát, ač k tomu vlastně má nejmíň důvodů, pravil Ernest Hemingway. Majitelé psů by s ním sice nesouhlasili, ale stejně je smích zůstává jedním z nejhezčích lidských projevů.

Když se smějeme, dáváme zabrat celému tělu. Smíchem posilujeme více než 17 svalů v obličeji - oční víčka, rty, svaly na lícních kostech a na krku, což je skvělá masáž pro naši pleť, a dalších 80 svalů trupu. Posílíme jím i břišní svaly a bránici. Radši se bavte s přáteli, než se potit v tělocvičně! Smích je stejně dobrý jako jogging nebo 10 minut běhu nebo třeba hodina tance.

Nebudete tomu možná věřit, ale při smíchu člověk dostává dobrou náladu, i pokud ji předtím neměl a směje se jen mechanicky. Proto se smích používá jako terapie. Podle MUDr. Karla Nešpora, primáře psychiatrické léčebny a autora knihy Léčivá moc smíchu,  existuje 43 druhů smíchu - podívejte se na některé z nich.

Úsměv je zcela bezděčná reakce na veselí druhé osoby. Radostný smích také podle vědců posiluje náš imunitní systém a urychluje uzdravování. Při smíchu totiž dochází k redukci negativních hormonů, které oslabují imunitu. Nevěříte tomu? Vyzkoušejte to. Podobný, i když ne tak intenzivní účinek, má totiž dokonce i nucený smích. Takže raz, dva tři... smích!

Naordinujte si pravidelné dávky

Psychologové dokonce s úspěchem ordinují smích jako lék. "Smějte se, bude vám skvěle a budete zdraví" - je velmi jednoduché to doporučit, ale jak se stát ze dne na den pohodářkou, kterou nerozhází ani zuřící šéf nebo vševědoucí tchýně? V prvé řadě zkrátka nesmíte být pesimistka. Jste přesvědčena, že za všechno dobré, co se vám v životě přihodí, musí následovat trest v podobě něčeho nepříjemného (a tak to raději už rovnou očekáváte). Nesmysl!

Smíchem posilujeme srdeční systém. Tep se zrychlí, dojde ke zvýšení tlaku, který vzápětí klesne na předcházející hodnotu, takže mozek dostane víc energie. Přitom se zrychlí produkce protilátek, důležitých cukrů a enzymů nezbytných k trávení, Zabrání tak i zácpě a ještě navíc podporuje tvořivost!

Lepší než prášky

Plíce dostávají čtyřikrát tolik kyslíku. Zlepší se tak i naše dýchání, stahy bránice se zrychlí, zvýší se příjem vzduchu do plic, což má stejnou hodnotu jako běhání nebo tenis. Jedna minuta smíchu od srdce je stejně účinná jako hodina relaxace. Deset minut smíchu prý zabezpečí dvě hodiny klidného spánku v noci.

Japonští vědci nyní zjistili, že lidem, kteří se pravidelně smáli na speciálních terapeutických schůzkách, během čtvrt roku krevní  tlak  klesl o pět až šest jednotek. To odpovídá vysazení soli z jídelníčku, zhubnutí o pět kilogramů nebo užívání léků na snížení krevního tlaku.

Podle kardiologa Michaela Millera z univerzity v americkém Marylandu se u nich díky tomu riziko kardiovaskulárního onemocnění snížilo o 5 až 15 procent.

Smíchem proti stresu

Smích příznivě působí také na psychiku. Odbourává stres a uvolňuje svaly, které byly v důsledku stresu stažené. Uvolňuje se nahromaděné psychické napětí, nervozita a my se cítíme lépe. Mírní úzkosti, strach i hněv.

Zároveň působí také jako přírodní analgetikum. Když se smějeme, máme tendenci se tolik nesoustředit na svou bolest a cítíme se lépe. Tým izraelských vědců publikoval v časopise Pain v roce 1995 studii, která se zabývala vnímáním bolesti. Ukázalo se, že ti, kdo sledovali veselý film, v následujícím testu projevili vyšší toleranci k bolesti - vadila jim mnohem méně, než ostatním.

Půjdete dřív domů

Smích jako pomocnou terapii doporučuje například Americká společnost pro léčbu rakoviny. Léčba smíchem dostala dokonce už své učené jméno a nazývá se gelototerapie.

Specializují se na ni někteří psychologové, v nemocnicích zaměstnávají kvůli léčivému účinku smíchu dokonce profesionální baviče.

Patnáct minut vtipů denně prý znamená, že pacienti mohou jít až o dva dny dříve domů. Z těchto zkušeností vychází například hnutí zdravotních klaunů, kteří baví malé i velké pacienty v našich nemocnicích.

Půlka zdraví

Lee Berk, profesor patologie z Univerzity Loma Linda v Kalifornii, v roce 1989 uveřejnil v prestižním lékařském časopise American Journal of Medical Science studii, ve které popisuje, jak se změnil krevní vzorek, který byl účastníkům odebrán před a po sledování komických scének.

Prozkoumal i krevní vzorky lidí, kteří nic veselého neviděli. Zjistil, že u lidí, sledujících veselé scénky došlo k výraznému snížení hladiny stresových hormonů a naopak ke zvýšení obranných schopností organismu.

Zkrátka: Mozek při smíchu uvolňuje endorfiny - hormony štěstí, které působí proti depresi. Není divu, že lidé, kteří se hodně smějí, se dožívají nejvyššího věku!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama