reklama

Pro lepší sex i soustředění: Chytré náhrady za kávu

Zapomeňte na kafe, na energii máme lepší věci.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte za sebou desítky šálků kávy, plechovek od energetických nápojů nebo tabulek čokolád? Máme tipy na lepší věci, které skutečně pomohou zlepšit paměť, bdělost a soustředění. A ještě navíc neublíží vašemu organismu.

Z kávy bolí žaludek a třeští hlava, z čokoláda se tloustne, energy drinky způsobují neurologické problémy a alergie. Zkuste zdravější alternativu, která vás nakopne a udrží ve formě ve dne i v noci.

Ženšen

Japonská studie prokázala, že kromě výrazného vlivu na zvýšení imunity ženšen zlepšuje práci buněk, které přijímají a využívají z organismu cukr. Tím se při odstraňování únavy liší od jiných prostředků, jako je třeba kofein, které pouze zrychlují využití energie. Proto má ženšen neoddiskutovatelný povzbuzující a stimulační účinek. Je považován také za afrodiziakum.

Doporučujeme:  Sedm zlodějů energie: Poznej a znič!

Orientální prameny ho však popisují spíše jako lék na impotenci a neplodnost. Experimenty na zvířatech prokázaly, že ženšen stimuluje tvorbu pohlavních hormonů, které mají přímý vliv na udržení normální sexuální funkce a plodnosti.

Ginko biloba

Stálice mezi látkami podporujícími soustředění a paměť. Donedávna se dokonce věřilo, že výtažek takzvaných ginkgolidů bude cestou k léčbě Alzheimerovy choroby a stařecké demence. Studie na Pensylvánské univerzitě bohužel tuto domněnku vyvrátila. 

Extrakt je získávaný z jinanu dvoulaločného, který se vyskytuje na zemském povrchu již přes 300 milionů let. Ginko biloba je doporučována především díky vysokému obsahu antioxidantů, které pomáhají zabraňovat poškozování buněk, jsou účinné na odbourávání stresu a celkové stimulování nervového systému. Chce to ale dlouhodobé užívání.

Vitamín B

Vitamín B je nezbytný pro fungování mozku a nervového systému. Pokud si mozek představíte jako motor těla, vitamíny B jsou jeho palivem. Tyto látky jsou obsaženy v celé řadě dostupných potravin, například v masu, luštěninách, mléku, vejcích či listové zelenině. "Béčka" však organismus nedokáže dlouhodobě skladovat, proto je nutné je tělu neustále dodávat.

"Pro podporu učení je důležitý především vitamín B 12. Přispívá totiž k normálnímu fungování nervové soustavy a psychické činnosti. Napomáhá také snižovat míru únavy a vyčerpání, potlačuje stres a podněcuje kognitivní funkci mozku," říká MUDr. Pavel Hanzelka ze společnosti LR Health & Beauty Systems. Ta nabízí pro podporu paměti a soustředění preparát Mind Master, který vedle vitaminů B obsahuje také aloe vera, železo nebo extrakt zeleného čaje. Dalším důležitým ze skupiny je pak vitamín B1, který přispívá k dobré funkci nervového systému a pomáhá překonávat emotivní a stresové situace.

Lecitin

Látkou, která je schopna vypomoci při pocitu únavy a dokáže příznivě ovlivnit intenzitu myšlení, je lecitin. Ten je obsažen například v pšenici, rybách, vejcích či například v sóje. Vedle podpory paměti lecitin napomáhá také v boji proti zvýšené hladině cholesterolu či kardiovaskulárním onemocněním. U lecitinu je však důležité dodržovat dávkování, které doporučí lékárník. Doporučená denní dávka představuje dva a půl gramu. Předávkování lecitinem není časté, ale může způsobit nežádoucí účinky. Třeba nadměrné a silně zapáchající pocení, zvracení, problémy s trávením či snížení chuti k jídlu.

Brahmi a reishi

Bylina brahmi roste v Himalájích, kde je oblíbená především díky pozitivním vlivům na mentální funkce. Konkrétně na dlouhodobé zlepšení paměti, schopnosti podporovat učení či reflexy. Bylina je známá silnými antioxidačními vlastnostmi a tinktura z ní má blahodárné účinky při revmatických onemocněních.

Oblíbená je také reishi, která je často označována jako houba dlouhověkosti. Obsahuje širokou škálu prospěšných látek, například více než 200 antioxidantů, vlákninu či důležité enzymy. "Její užívání přispívá ke snižování hladiny cholesterolu, podporuje krevní oběh, zlepšuje regeneraci plic nebo pomáhá se spánkem. Extrakt z reishi zároveň podporuje paměť a přispívá ke zlepšení koncentrace," potvrzuje doktor Hanzelka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pár tipů, jak dobít energii na celý den

Pomerančovou kůži zničíte sami. Ale stroje jsou lepší

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama