reklama

Připravte se na dovolenou: Přiznejte si svoje limity

Na dovolenou se člověk těší celý rok. Co můžeme udělat předem, abychom si ji užili v pohodě a vyhnuli se nepříjemnostem?

Foto: Thinkstock

Doklady, zavazadla a zásoby pro celou rodinu, letenky... Je toho spoustu, co musíte před dovolenou připravit. Nezapomněla jste ale při tom všem shonu náhodou sama na sebe? 

Specialisté jsou na to děti, ale nenadálá nemoc se nevyhýbá ani dospělým. Právě ti totiž často před dovolenou čelí nejvyššímu pracovnímu náporu.

Nemoc si dovolenou nebere

"Doporučuji proto organismus zhruba měsíc před odjezdem stimulovat pomocí přírodních prostředků," radí Jiří Pantůček, odborník na léčivé rostliny, jimž zasvětil většinu svého života a je autorem i mnoha receptur české přírodní kosmetiky Topvet. Výborná je podle něho například echinacea.

Kořen této indiánské léčivky patří mezi nejsilnější posilovače imunity, takže vás před odjezdem jen tak nic neskolí. Pro případ, že by na vás nějaký ten bacil přece jen skočil, můžete využít přírodní antibiotika - třeba lichořeřišnici nebo grapefruitová jádra, obojí podporuje imunitní systém. K dostání jsou jako tinktury i tobolky. 

Usnadněte si přesun

Dlouhé cestování je náročné i pro zdravé, a pokud máte nějaký zdravotní problém, je o to důležitější plán a dobrá organizace. Lze využít různých internetových portálů, abyste se dozvěděli detaily o výhodách a nevýhodách konkrétních ubytoven a hotelů. Rezervaci je dobré domluvit po telefonu. Proč? Můžete tak upřesnit své požadavky, například že chcete pokoj v přízemí nebo blízko výtahu.

Dopravu řešte včas. Zamluvením přímého letu si ušetříte nepříjemnosti s dlouhými přesuny přes letiště při přestupování. Investicí do kufru na kolečkách se zase vyhnete nepříjemné zátěži zad a bolavých kloubů.

Připravte se na slunce

Nalaďte tělo i kůži na sluníčko už předem, a to užíváním beta-karotenu. Začněte s tím minimálně dva týdny před sluněním a pokračujte i během něj. Přirozeným zdrojem beta-karotenu je rakytníkový olej.

Při balení opalovací kosmetiky nejdřív vyhoďte všechno, co schraňujete od loňska. Hodnota UV ochrany se totiž postupně snižuje, při nevhodném skladování navíc velmi rychle. Pro výběr prostředků na opalování vezměte v úvahu jak svůj fototyp, tak oblast, kam na dovolenou míříte, a podle toho zvolte příslušný ochranný faktor. Krémy, oleje a mléka by vás měly ochránit nejen proti UVB, ale i UVA, což nesplňují všechny. 

Myslete i na čas po opalování

Rozhodně si jich ale vezměte s sebou dost, budete je potřebovat: Vrstva musí být dostatečná a znovu se namazat bychom správně měli znovu maximálně po dvou hodinách a vždy po koupání, při sportu nebo větším pocení. Po slunění se spolehněte na panthenol. Jeho účinky na pokožku namáhanou sluncem jsou známy již řadu let a využívá je mnoho kosmetických přípravků. Pokud ale chcete sáhnout po nějakém bez přídavku chemických tenzidů, výběr se již zužuje. "Na přírodní bázi je například aktivní pěna Panthenol od Topvetu, která kromě skutečně vysokého podílu panthenolu (osm procent oproti obvyklým čtyřem) obsahuje i výtažky mandlového a babassu oleje," doporučuje odborník na fytoterapii.

Usnadněte si cestování

Cestování je únavné i pro lidi, kteří jsou úplně fit. Pokud máte nějaké zdravotní omezení, nemoc nebo trpíte častými bolestmi, nepodceňujte odpočinek a plánujte si přestávky. Mějte s sebou příruční zavazadlo, ve kterém si ponesete léky a nestyďte si vzít s sebou deku či termofor.

  • Samozřejmostí by měl být pravidelný a dostatečný spánek, který souvisí se zásadou včasného plánování.
  • Připravte si seznam a sepište si vše, co vám pomůže zajistit si na cestách pohodlí. Polštářek za krk nebo pod bedra může ulevit partiím namáhaným sezením. Co se týče oblečení, je lepší zvolit dostatečně volné, které neškrtí a nenapomáhá tak rozvoji otoků.
  • Protahujte se. Chcete-li se vyhnout oteklým nohám, ztuhlým svalům a kloubům, nezapomínejte se procvičovat tak často, jak to jen jde.
  • Seřaďte své priority. Pokud si uděláte soupis památek, které chcete vidět nejdříve, tak vás případné zhoršení zdravotního stavu připraví jen o ty, po kterých jste toužili méně.
  • Nepřemáhejte se. Nejdůležitější radou je, abyste znali své možnosti a nestyděli se za ně. Rozhodně se nemusíte bát jejich posouvání, ale vždy pečlivě zvažte, jestli riziko, které podstupujete, stojí za to. Pokud se rozhodnete, že ne, ostatní by to měli respektovat.

více na uLékaře

reklama
reklama
reklama