Prášky na bolest hlavy škodí. Hlavně nekombinovat!
Prášky na bolest hlavy nejsou jen nevinné bonbónky, které můžeme zobat, kdykoliv nás něco zabolí. Opatrně především při kocovině!
Bolest nemá nikdo rád. Proč také trpět, když si stačí zobnout prášek a je po potížích? Za rok se v ČR spolykají neuvěřitelné tuny léků proti bolesti, především hlavy.
Pokud chcete sáhnout po prášku proti bolení hlavy, jaký si vyberete? Všechny mají své skryté stránky, které vám mohou víc uškodit, než prospět.
Nevinný bonbónek může i zabít
Aspirin považujeme obvykle téměř za "bonbónek", který nemůže uškodit. Naopak se dokonce doporučuje jako prevence proti infarktu. To je zřejmě pravda, ale platí pouze pro ty, kteří už potíže se srdcem měli. Všem ostatním však může ublížit. Dokáže totiž způsobit vážné případy vnitřního krvácení. Nejvíc je tato vlastnost známá v podobě podráždění žaludeční sliznice, kde může vyvolat i krvácivé vředy. Stejně působí i acylpyrin a anopyrin - viníkem je účinná látka, jíž je kyselina acetylsalicylová.
Doporučujeme: Bolí vás hlava? Takhle se zbavíte bolesti za 5 minut
U dětí může způsobit Reyův syndrom - těžké zvracení, apatie, malátnost a spavost. Někdy se pak rozvine silný průjem. Apatie je následně vystřídána neklidem, rozčílením a hyperaktivitou. Onemocnění postihuje mozek a stav rychle přechází v záchvaty křečí a bezvědomí. Postihuje všechny orgány, nejvíce však mozek a játra, a může skončit smrtí nebo doživotními následky.
Až v 95 % případů vyvolán užívání aspirinu během předchozího onemocnění. Týden až dva po virovém onemocnění, při němž užívaly aspirin. se u Reyův syndrom objevuje nejčastěji u dětí ve věku 4 - 12 let.
Pozor při kocovině
K nejoblíbenějším lékům patří preparáty s obsahem ibuprofenu. Ze stejných důvodů, jako ty předchozí, by je však neměl užívat nikdo, kdo měl v minulosti měli žaludeční vřed, zvláště když ho provázelo krvácení, a/nebo se jedná o seniory. Užívat by ho neměli ani pacienti s léky na ředění krve, pokud prodělali srdeční selhání a těhotné ženy, zejména ve třetím trimestru. Pacienti s poruchou ledvin nebo těžkou poruchou jater by ho měli užívat pouze po poradě s lékařem nebo lékárníkem.
Podle lékařského magazínu Medical Journal je toto působení obzvlášť ničivé při kocovině, a to vlivem chemické reakce se zbytky alkoholu. Při pravidelně vysokých dávkách způsobuje také poškození střev a mrtvici a infarkt. Pokud ibuprofen nakombinujete a slupnete zároveň s léky s obsahem kyseliny salicylové, zvyšuje se riziko infarktu dokonce devětkrát! K nejnovějším varováním patří zjištění, že ibuprofen snižuje imunitní obranu organismu.
Sporná výhoda
Hurá, vezmeme si tedy paracetamol, ten se doporučuje i pro děti! Má prý proti předchozím dvěma preparátům konkurenční výhodu - je neškodný pro žaludek. Jenže pokud sáhnete nich, také si nepomůžete. Nedávná studie totiž prokázala, že dráždění a krvácení žaludeční a střevní sliznice způsobuje zrovna tak. A vedle toho je podezřelý, že může vyvolávat astma u dětí. Hlavně však dokáže poškozovat játra a ledviny.
Přečtěte si: Jak "vypnout" bolest? Nová metoda pomůže všem
Podle mnoha odborníků je tak nebezpečný, že by se dnešním schvalovacím procesem vůbec nedostal mezi volně prodejné léky. Už v roce 1975 prestižní lékařský časopis The Lancet varoval, že kdyby se paracetamol schvaloval v pozdějších letech, kvůli toxicitě by neprošel. Paracetamolem je snadné se smrtelně předávkovat - stačí pouhý dvojnásobek maximální denní dávky.
Nespleťte si nemoci
Obvykle si můžete vzít osm tablet (čtyři gramy), ale v kombinaci s alkoholem už i to může znamenat problém, obzvlášť pokud popíjíte častěji. Pro ostatní je hraniční dávka 10 tablet (šest gramů). Jenže pozor, množství účinné látky se sčítá ze všech léků, které právě berete. U nás jich existuje téměř 500 druhů, a z nich je přes dvě stovky volně prodejných. Pokud tablety paralenu zapíjíte Coldrexem, jste na této hranici na to šup. Lehce si můžete také paracetamolem uškodit, pokud máte jaterní chorobu. Přitom o žloutence vlastně nemusíte ani vědět, a mononukleóza se často plete s angínou.
V USA se ročně paracetamolem předávkuje 80 tisíc lidí, asi 150 případů skončí smrtí. U nás bylo v roce 2012 s otravou hospitalizováno 700 pacientů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Prášky na bolest: Kde je horní hranice a co místo nich?
Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce
Hladem se dá umřít i v Česku. Našlápnuto mají 4000 lidí