reklama

Pijte jako prezident aneb Jak se pozná alkoholik?

Alkoholici v ČR - a že jich je možná až milion - si mohou oddychnout. Nepijí přece nijak extrémně!!!

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Alkoholici v ČR - a že jich je možná až milion - si mohou oddychnout. Nepijí přece nijak extrémně!!!

Sám ministr zdravotnictví totiž řekl, že šest skleniček vína a tři panáky tvrdého alkoholu denně není nic mimořádného.

Za jak dlouho se opijete?

K tomu aspoň dodal, že on sám by však takové množství nevypil. Není divu: při této dávce by však většina lidí byla buď po stolem, nebo rozhodně v hodně změněném psychickém stavu, takže by se nemohli věnovat běžným denním činnostem a už vůbec ne s plnou odpovědností.

Po pěti vypitých sklenicích piva nebo sklenkách vína či tvrdého alkoholu by nad sebou udrželo sebekontrolu (neopilo se) jen 19 % dotázaných. Vyplynulo to z nedávného výzkumu Pavola Friče z GfK.

Doporučujeme: Alkohol, nikotin, marihuana? Jaké drogy berete vy?

Bezpečné množství alkoholu sice neexistuje, protože každý je jiný. Obecně se však doporučuje jako maximální - maximální! - denní dávka pro muže čtyři jednotky alkoholu, zatímco ženy by neměly vypít více než tři jednotky. Jedna jednotka odpovídá deseti mililitrům čistého alkoholu, přičemž půllitr piva obsahuje přibližně dvě jednotky. Stejné množství jednotek má v sobě i jeden "panák" tvrdého alkoholu. 

Kdy vzniká závislost na alkoholu?

Riziko vzniku závislosti se však umísťuje podle psychologů nad touto hranici:

  • 1/2 litru 12°piva nebo
  • 2 dcl vína nebo
  • 1 panák

Potvrzeno je, že závislost vzniká zhruba po roce až pěti letech pití. A čím vyšší jsou dávky, tím rychleji závislost vzniká.

Ministrem Holcátem schvalované množství je však úplně někde jinde. V zemi, která je na celosvětové špici ve spotřebě alkoholu, se pak takové prohlášení  rovná vypuštění džina z láhve. Společenská tolerance vůči těm, kdo pijí, je už beztak vysoká a chlapák, který urazí deset kousků, je považován za hrdinu. Teď se mohou pijáci odvolávat na povzbuzení samotného ministra, a dokonce prezidenta!

Důvod pít se vždycky najde

Jak prokázala zmíněná studie Pavola Friče, Češi také pijí proto, aby byli opilí: cítí se prý pak "přátelštější."  Naopak obyvatelé západní Evropy o sobě tvrdí, že se jejich nálada po pití alkoholu nijak nemění. Dávají tak najevo, že se alkoholu neoddávají, ale vychutnávají ho.

Odborníci například tvrdí, že konzumace se obrovsky zvedla poté, co se začalo mluvit o zdravotní prospěšnosti mírného pití na ochranu tepen proti infarktu a dalším nemocem srdce. Slovy z reklamy: kdo chce pít, důvod si vždycky najde! 

Náš tip: Češi vypijí nejvíc alkoholu v Evropě. I ti mladí

Přitom se nedávno v prestižním lékařském časopise Lancet objevila studie, která toto "zdravotní doporučení" zásadně popírá.  Výzkum z univerzity v Aucklandu totiž potvrdil, že jakýkoli pozitivní efekt z mírného pití alkoholu nemůže podle nich převážit škodu, kterou alkohol lidskému tělu způsobuje.

Například studie vědců z Wellesley College v americkém státě Massachusetts ukázala, že i dvě sklenky denně o čtvrtinu urychlily zmenšování mozku. A právě zmenšování mozku podle současných vědeckých poznatků souvisí s problémy s pamětí a stařeckou demencí.

Alkoholici dnes tvoří čtvrtinu všech mužských pacientů psychiatrie v ČR. Silní pijáci se sice nutně nemusí propít k psychiatrické diagnóze, ale zato k nemocným játrům, srdci, vysokému tlaku, nadváze a rakovině hrtanu

Alkoholikem snadno a rychle

Jak připomínají ve své práci autoři prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc., MUDr. Hana Karbanová a PhDr. Ladislav Csémy většinou jde o souhru okolností.

Existuje jedna genová kombinace, zvaná DRD2, která je přímo spojena s konzumací alkoholu a jiných drog. Tato varianta při konzumaci alkoholu podmiňuje více příjemných požitků, a tudíž větší touhu pít. Zajímavé je, že stres vyvolává bažení po alkoholu u lidí již závislých, u zdravých lidí však ne.

K typickým rizikovým faktorům patří podle jmenovaných autorů nevhodná společnost a antisociální vrstevníci, traumatizace a zanedbávání v dětství, nedostatek sociálních a jiných relevantních dovedností a riziková hierarchie hodnot, špatné sebeovládání, duševní problémy (úzkosti, deprese) a také špatný zdravotní stav. Tak si na to ťukneme, ne?  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ročně se upije 300 Čechů. Pomůže nová léčba?

Potrat doma a v klidu? Kolik stojí tabletka?

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!


reklama
Doporučené recepty
    reklama