Reklama
Reklama

Rakovina se blíží k prvenství: Jak může prevence změnit tragické statistiky

15
Zavřít

1. Screening karcinomu prsu

Vyšetření prsu
Foto: Shutterstock

Karcinomem prsu ve světě ročně onemocní více než půl milionu žen, v Česku je to pak na 7000 případů. Protože dosud nebyl rozpoznán rizikový faktor, který by vysvětloval jeho příčinu, je jedinou možností včasná diagnostika. Preventivní program se provádí prostřednictvím mamografie ženám od 45 let každé dva roky. Žádanku na vyšetření vystavuje gynekolog nebo praktický lékař. Samotné vyšetření probíhá za pomoci speciální rentgenové metody, je rychlé a bezbolestné.

2. Screening nádorů tlustého střeva a konečníku

Rakovina tlustého střeva
Foto: Shutterstock

Screening je určen všem osobám starším 50 let. Ve věku 50 až 55 let se provádí jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice. Stačí odebrat vzorek stolice a donést ho ke svému praktickému lékaři. Test může být také nahrazen screeningovou kolonoskopií, toto vyšetření probíhá jednou za 10 let.

3. Screening karcinomu děložního hrdla

Svěřte se gynekologovi
Foto: Shutterstock

Rakovina děložního hrdla patří k nejčastějším typům zhoubných nádorů u žen po celém světě. Neprojevuje se žádnými obtížemi, odhalit ji umí pouze specializované cytologické vyšetření. To se provádí v rámci preventivní gynekologické prohlídky jednou ročně všem ženám od 15 let. Lékař odebere stěr z děložního čípku, který odešle do laboratoře. U žen ve věku 35 a 45 let se provádí také screeningový test na přítomnost infekce HPV v těle.

Reklama

4. Screening časného záchytu karcinomu plic

Tabák
Foto: Reuters

Na časný záchyt rakoviny plic u rizikové populace se zaměřuje screening karcinomu plic. Provádí se prostřednictvím nízkodávkové počítačové tomografie, tedy dobře známého CT. Vyšetřit se mohou nechat současní i bývalí kuřáci ve věku 55 až 74 let, kteří kouřili alespoň 20 cigaret denně po dobu 20 let.

5. Screening rakoviny prostaty

Rakovina prostaty
Foto: Shutterstock

Tento screeningový program je v Česku v pilotním provozu. Zaveden byl teprve od ledna 2024, rakovina prostaty totiž představuje nejčastější onkologické onemocnění mužů středního a vyššího věku. Vyšetření je určeno mužům od 50 do 69 let a provádí se stanovením hladiny PSA neboli prostatického specifického antigenu v krvi. Na testy může odeslat praktický lékař nebo urolog. Podle výsledku se pak mohou opakovat každé dva nebo čtyři roky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama