Léčba nepravidelné menstruace
Gynekolog či gynekoložka na základě základních vyšetření, jako je ultrazvuk, gynekologické palpační vyšetření a odběr krve, zjistí příčinu nepravidelného cyklu a následně nasadí léčbu nebo ženu pošle ke specialistovi, například k endokrinologovi.
Při léčbě je podle Radky Gregorové potřeba ideálně respektovat přání ženy. "Hormonální léčbu preferuji u žen s dlouhým cyklem, pokud si přejí otěhotnět. U žen, které nemenstruují vůbec, preferuji hormonální léčbu vždy, obzvláště pokud trpí nedostatkem estrogenů. Jsou totiž ohroženy řídnutím kostí a suchostí sliznic," říká.
Podle gynekologa a porodníka Štěpána Budky z centra reprodukční medicíny, gynekologie a porodnictví FertilityPort Prague je démonizace hormonálních přípravků často neopodstatněná.
"Vede akorát k tomu, že ženy se trápí nepravidelnostmi cyklu, které jim jejich život znepříjemňují, místo aby užívaly minimální dávky relativně velmi bezpečných moderních přípravků. Je potřeba ženy (ale i muže) velmi důkladně edukovat, a ne strašit. Samozřejmě že vše v medicíně má své pro a proti, nicméně konkrétně u hormonálních přípravků k úpravám cyklu (a to včetně antikoncepce) ty výhody velmi převažují nad riziky," tvrdí.