reklama

Opožděná menstruace nemusí signalizovat těhotenství. Může jít o stres i poruchy cyklu

Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Pro mnoho žen je to možná ta otravnější část měsíce, kdy se musí vyrovnávat s bolestmi, únavou či velkým úbytkem krve, ale je také jasným signálem zdraví. Naopak vymizení menstruace nebo její časté vynechávání může značit, že s našim tělem není něco v pořádku. Na vině přitom nemusí být hned vážnější choroba, ale i obyčejný stres.

Ilustrační foto. Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Menstruace provází ženy zhruba od 10. do 55. roku života. Stejně jako její začátek a konec i její pravidelnost je značně individuální. A zatímco některé ženy můžou očekávat pravidelné měsíční krvácení přesně na den, jiným počet dní periody kolísá.

Pokud váš menstruační cyklus trvá mezi 24 a 35 dny, není důvod se znepokojovat, pokud vám ale perioda vynechává velmi často, je namístě navštívit gynekologii.

"Většina žen považuje za pravidelný cyklus frekvenci krvácení po 28 dnech s minimální odchylkou zhruba tři dny. Je třeba si ale uvědomit, že menstruační cyklus trvá obvykle 24 až 35 dní. Nejvíce žen má pravidelný cyklus mezi 25. a 30. rokem života," říká gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7. 

Se zpožděním menstruace se setká za svůj život každá žena. Není přitom důvod se hned znepokojovat. Pokud dojde k vynechání menstruace u sexuálně aktivní ženy, měla by si nechat udělat těhotenský test. Starší ženy mohou zase vyzkoušet volně prodejný test na menopauzu

V případě ostatních žen a negativního těhotenského testu radí lékaři s návštěvou gynekologie počkat, pokud vynechání menstruace neprovází žádné další potíže. 

Co všechno může být příčinou opožděné menstruace? Projděte si naši grafiku. 

reklama
reklama
reklama