reklama

Opalujme se zdravě! Víme, jak na to

I opalovat se můžeme zdravě. Sluníčku se rozhodně nemusíme vyhýbat

Foto: Profimedia.cz

Zdá se vám, že název článku je nereálný? Všichni neustále slyšíme, že opalování je škodlivé a je potřeba se mu raději vyhýbat. Sluníčku se však vyhnout nelze, i když poslední léto nás skoro přesvědčilo o opaku.

Se sluncem se během roku potkáváme a přesto často zapomínáme na ochranu pokožky. Ve městě při cestě do práce nebo z ní, na procházce, všude nás dostihuje a opaluje, aniž si to uvědomujeme. Působí i ve stínu, kam se snažíme schovat. V poledních  pauzách bychom i ve městě neměli příliš vycházet, protože sluneční svit je nejaktivnější. Tyto rady možná známe, ale nevycházet prostě nejde. Proto je potřeba kůži chránit ochrannými krémy minimálně s faktorem číslo15 a kvalitními slunečními brýlemi.

Ještě horší s mokrou kůží

Ještě ostražitější je potřeba být u vody. Zde sluneční paprsky často vyhledáváme, takže s jejich účinky vlastně počítáme. Ne vždy však myslíme na krémy s vyšším faktorem i ve stínu, po koupeli, kdy mokrá pokožka absorbuje daleko více slunečních paprsků a zapomínáme hlídat trvanlivost ochrany krému během opakovaného koupání.
Moře, které je pro nás blahodárné a mnozí k němu jezdíme nejen za rekreací, ale často ze zdravotních důvodů, nepřináší jenom pozitivní účinky na dýchání a na kožní problémy, ale poskytuje také daleko silnější sluneční záření. Jižní národy jsou zvyklé během poledne trávit tzv. siestu a ke své práci či za zábavou se vracejí až odpoledne. Jistě to není tím, že nechtějí pracovat a rádi odpočívají. Vědí, že v této době je pobyt na slunci i ve stínu nebezpečný a věděli to i jejich předkové!

Ochranný faktor 50 není příliš

U moře se nestyďte natírat krémem s ochranným faktorem třeba i 50, není žádná ostuda nepřijet od moře černý, ale je dobré přijet zdravý. Podobně je potřeba přemýšlet i během pobytu na horách, protože tam jsme slunci blíž a ohrožuje nás i tehdy, pokud je schováno za mraky. Slunce tedy není náš nepřítel, velmi ho k životu potřebujeme. Nepřítelem se však může stát, pokud se před ním nebudeme chtít dostatečně chránit! 

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama