reklama

Dovolená: Destinace, kde nedostanete alergii

Výběr a nákupy letních dovolených jsou již v plném proudu. Pokud vybíráte dovolenou v Evropě a trpíte pylovou alergií, pomůže vám náš stručný pylový průvodce

Foto: Profimedia.cz

Výběr a nákupy letních dovolených jsou již v plném proudu. Pokud vybíráte dovolenou na starém kontinentě a trpíte pylovou alergií, pomůže vám náš stručný pylový průvodce.

Dovolená má být nejhezčím obdobím roku, kdy si důkladně odpočineme a vylepšíme si zdraví. Alergie by nám mohla udělat pořádnou čáru přes rozpočet. A nedejte se mýlit - pobyt u moře nemusí být vždycky prospěšný!

U někoho může mít pouze mírný průběh, jiného může ohrožovat na životě. Nediagnostikovaná alergie může vést k chronickým stavům s trvalými následky. Naštěstí s narůstajícím počtem alergiků (a známých alergenů) stoupá i počet léků, které alergikům v jejich boji pomáhají. Některé jsou i volně dostupné v lékárnách.

A teď už se pojďte podívat s pylovým prázdninovým průvodcem po nejoblíbenějších destinacích - ať vás nic nezaskočí!

Španělsko

V Andaluzii a ve vnitrozemí Španělska obecně je vysoká koncentrace pylů, zejména oliv a platanů. Trávy zde kvetou od dubna do konce července, dráždivé látky z bylin jsou pak v ovzduší až do září. Podobná situace je i v severním Španělsku a na Costa Brava.

Na jižních pobřežích (Costa del Sol, Costa Almeria a Costa Dorada) je většinou nízká až střední koncentrace pylových částic. Stromy zde mají květy ve dvou obdobích - od ledna do června a od října do listopadu.

Pro návštěvu Baleárských ostrovů je nejlépe vybrat si termín od druhé poloviny července do konce září, kdy díky značnému suchu kvete jen několik bylin.

Naproti tomu Kanárské ostrovy jsou pro alergiky vhodné po celý rok díky řidší vegetaci a relativnímu suchu (pylová sezona zde začíná v únoru a končí v červnu).

Portugalsko

Díky převládajícím západním větrům jsou na západním pobřeží a Algarve velmi nízké koncentrace pylů po celý rok.

Pro Madeiru platí totéž.

Francie

Situace na západním pobřeží je stejná jako na tom portugalském. Čím hlouběji vyrazíte do vnitrozemí, tím horší pylová situace vás čeká.

Kolem Paříže a v Normandii je vysoká koncentrace pylů travin (květen až srpen) a místy i stromů (únor až červen).

Pro alergiky není moc vhodné ani jižní pobřeží, kde díky bohaté vegetaci koncentrace dráždivých látek klesají jen v zimě (pyly stromů jsou aktivní od ledna do června, u trav je to duben až červen a u bylin březen až říjen).

Řecko

Podobně jako v ostatních zemích jsou západní pobřeží a malé ostrovy pro alergiky velmi vhodné.

Ve vnitrozemí pevninského Řecka a větších ostrovů (např. Kréta) však dosahují pylové koncentrace vysokých hodnot (trávy duben až červen, stromy prosinec až červen, byliny březen až září). Ve velkých městech situaci v létě komplikuje ještě smog a přízemní ozon. Jejich návštěvu nedoporučujeme!

Itálie

Nejvhodnější jsou západní pobřeží a severoitalská jezera, dobrá situace je i na Adriatickém pobřeží (záleží však na směru větru).
Naopak hůře se vám bude dýchat na jihu, zejména v květnu a červnu. Vůbec nejhorší je Pádská nížina a Milán, kde jsou zejména v květnu a červnu velmi vysoké koncentrace pylů trav.

Všeobecně lze pro alergiky doporučit malé ostrovy a západní pobřeží, kam vítr přináší od moře čistý vzduch bez pylu.

 více na uLékaře

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama