reklama

Opalovací krémy pro děti jsou stejné jako pro dospělé. Jen dražší

Co hledat na etiketách opalovacích přípravků pro děti i dospělé?

Foto: Thinkstock

Citlivá dětská pleť si v letních měsících žádá větší pozornost než kdy jindy. Nezbytné je chránit ji kvalitními krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi. Kojenci do jednoho roku by přímému slunečnímu záření neměli být vystavováni vůbec, děti do tří let pouze omezeně.

A právě výběr vhodného krému je pro zdravý pobyt na slunci tím nejdůležitějším. Jak vyplývá z průzkumů americké spotřebitelské organizace Consumer Reports, 30 procent uživatelů opalovacích krémů a zároveň rodičů kupuje pro své děti speciální dětské přípravky.

Polovina z nich si myslí, že označení 'pro děti' na lahvičkách znamená v podstatě totéž co bezpečnější a jemnější. Pětina respondentů pak byla přesvědčena, že toto označení reguluje legislativa. 

Ve skutečnosti ale americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA) nerozlišuje mezi opalovacími přípravky pro děti a pro dospělé. Výrobci používají stejné suroviny k jejich výrobě, mnohdy i ve stejném poměru.

A stejně tak to funguje i v Česku. "Hlavním rozdílem mezi opalovacími přípravky pro děti a pro dospělé jsou veselé obrázky zvířátek a rozesmátých opálených dětí na obalech dětské kosmetiky a mnohdy také vyšší cena," vysvětluje vedoucí redakce časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Dále upozorňuje, že někdy výrobci uvádějí na obalech výrobků pro děti tvrzení o nepřítomnosti látek, které mohou být pro děti rizikové a v kosmetice být nemusí. Některá mohou být zavádějící, jiná užitečná. Na dětských kosmetických výrobcích bývá často uvedeno 'hypoalergenní', což mnozí chápou jako nepřítomnost alergenů.

"Alergenem však může být jakákoli složka produktu. Každý člověk je jiný a citlivý na něco jiného, proto i alergické reakce jsou ryze individuální a nelze je nikdy zcela vyloučit. Proto takové tvrzení berte s velkou rezervou," doporučuje Hoffmanová.

Na obalech některých dětských opalovacích přípravků z loňského testu pak byly vysloveně uvedeny i látky, které jsou známými alergeny. Je tedy vhodné sledovat složení i u kosmetických výrobků.

Co na etiketě hledat?

Opalovací přípravky jsou tvořeny směsí chemických látek. Neexistují sice jednoznačná vyhodnocení, která by potvrzovala, že způsobují zdravotní problémy. Přesto se doporučuje vyvarovat například přítomnosti slunečního filtru OMC, který může podle některých studií ovlivňovat hormonální systém. Stejně tak byste se měli vyvarovat parabenům - propyl- a butylparaben. 

Aby opalovací přípravek chránil co nejlépe, je třeba dodržovat hlavně dávkování. U dospělého bezpečné množství odpovídá šesti čajovým lžičkám, u dětí je to méně, a to úměrně jejich velikosti. Ideální je rovněž nanést krém zhruba 30 až 15 minut před vystavením slunci. Každé dvě hodiny je třeba aplikaci opakovat.

Pokud vyrážíte s dětmi k moři, ideální je zvolit přípravek s ochranným filtrem 50. vyšší faktor není potřeba, je totiž pouze o jedno procento účinnější. Důležité je tedy dbát především na časté mazání, především v případě, že trávíte dovolenou u moře. 

Na co nezapomenout?

  • Vyvarujte se pobytu na slunci mezi 11. a 15. hodinou. Především v prvních dnech opalování.
  • Mažte se každé dvě hodiny a poprvé minimálně půl hodiny před tím, než vyrazíte na slunce.
  • Dítě do jednoho roku na slunce nepatří. Do tří let by mělo mít vždy přikrývku hlavy a sluneční brýle.
  • Slunce opaluje i pod mraky.
reklama
Doporučené recepty
    reklama