reklama

Oko jako foťák + 10 dalších překvapivých faktů o zraku

Kdyby oko bylo digitálním fotoaparátem, muselo by mít 576 megapixelů. Vidění, nejdůležitější z lidských smyslů, je učiněný zázrak.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdyby oko bylo digitálním fotoaparátem, muselo by mít 576 megapixelů. Zrak, nejdůležitější z lidských smyslů, je učiněný zázrak.

Tušili jste, že

  • plamen svíčky je v noci možné vidět na vzdálenost až 27 kilometrů?
  • zdravé lidské oči také dovedou odlišit drobné předměty na vzdálenost asi 80 metrů?
  • názory na počet barev, které je lidské oko schopno rozeznat, se liší? Některé zdroje však hovoří až o 10 milionech odstínů.

Oko je "hotové" až v v sedmi letech

Čerstvě narozené miminko však vidí jen do vzdálenosti 25 centimetrů a rozeznává pouze světlo a tmu. Oko se přitom začíná vyvíjet už během čtvrtého týdne těhotenství.  V období prvních šesti měsíců se u dítěte vyvíjí schopnost zaměřit oči na předmět při pohledu do blízka.

Doporučujeme: Téma:  Oko a jeho vady

Nejvíce dítě zajímají předměty, které jsou blízko a pohybují se. Líbí se mu hračky a leporela výrazných barev a tvarů. Kolem pátého měsíce věku je dítě schopné pozorovat předměty pouze očima, nemusí tedy pohybovat hlavou.

"V jednom roce je zraková ostrost na úrovni asi 20 až 30 procent. Kolem sedmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk," vysvětluje MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Čočka však roste ještě v průběhu života.

Slzy jsou zdravé

Miminko pláče do čtyř až třinácti týdnů "nasucho", teprve pak je schopné slzet. Podle statistik ženy pláčou šedesátkrát do roka, muži jen patnáctkrát. Slzy jsou v určitém množství pro zdraví oka nepostradatelné.

"Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý. To je důležité pro kvalitu vidění a pro to, aby víčko mohlo po oku jemně klouzat. Pokud má člověk málo slz nebo jsou nekvalitní, vede to ke zrakovým obtížím, k podráždění oka a zvyšuje se riziko infekce oka," připomíná MUDr. Stodůlka. 

Antikoncepce? To budete mrkat!

Oči máme zavřené, i když bdíme - dokonce desetinu celé doby. Tak často totiž mrkáme - denně je to až 15 000 x.  Mrkání rozprostírá slzný film po povrchu oka a napomáhá odvodu slz do slzných cest. Slzné žlázy produkují denně asi jeden mililitr slz.

"Slzný film má důležité funkce - je prvním optickým rozhraním, omývá i chrání rohovku a spojivku, navíc má antibakteriální efekt. Příčin nestability či snížené tvorby slzného filmu je řada. U žen se mohou uplatňovat hormonální změny. Fyziologicky se mrknutí opakuje po třech až šesti sekundách. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mrkají až o třetinu častěji než muži,"  potvrzuje MUDr. Lucie Adámková z oční kliniky Gemini.

Kýchnout s otevřenýma očima nejde

Kýchání je vůlí neovladatelný reflex, který vzniká drážděním receptorů nosní sliznice a udržuje průchodnou dutinu nosní. Větší množství hlenu podráždí receptory a po silném nádechu se prudkým výdechem dutina uvolní.

"Kýchací reflex zahrnuje kontrakci několika skupin svalů, mimo jiné svalů víček. Existuje hypotéza, že lidé oči zavírají proto, aby je při kýchání chránili před vymrštěnými choroboplodnými zárodky. Když kýchne člověk za volantem, ujede při běžné městské rychlosti 14 metrů poslepu," vysvětlil doktor Stodůlka.

Mrkev je jen mýtus

Mrkev s dioptrickými vadami našich očí vůbec nesouvisí. Zdravý je vitamín A (beta-karoten), který obsahuje, ale ten najdeme také třeba v mléku a mléčných výrobcích, v sýru a hlavně ve vejcích. Tento vitamín vyživuje sítnici oka a obdobně působí i další zraková barviva, jako jsou například flavonoidy, lutein a jiné, například nenasycené omega 3 mastné kyseliny, které jsou třeba v rybím oleji. 

Barva očí nemusí být dědičná

Většina dětí se narodí s modrou či šedomodrou barvou očí, jejich skutečné zbarvení se ale ukáže až kolem půl roku věku. "Přestože většina rodičů předpokládá, že dítě zdědí barvu očí po jednom z nich, je to složitější. Barvu očí dítěte určuje nejen barva očí matky a otce, ale také genetické informace vzdálenějších předků. Není proto s určitostí možné říci, že dítě modrookého páru bude mít stejnou barvu očí jako oni," vysvětluje MUDr. Stodůlka.

Modroocí lidé jsou náchylnější k nemocem

Podle všeho jsou všichni modroocí vlastně příbuzní. Měli totiž společného prapředka, který se objevil před zhruba 6 000 let. Barva očí je určována množstvím pigmentových buněk v duhovce. Pigmentace se vytváří v prvních měsících života, proto mají novorozenci duhovky většinou modré.

"Modré oči často nacházíme u osob s nízkým fototypem. Tito lidé mívají světlou pleť, blond nebo rusé vlasy, jejich kůže je velmi citlivá na slunce, často a rychle se spálí. U těchto osob je zvýšené riziko vzniku nádorů kůže včetně obávaného melanomu," připomíná doktorka Lucie Adámková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Otestujte si zrak: Můžete si sednout za volant?

Test: Vyznáte se ve svých hormonech?

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

 

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama