Odpočiňte si s nohama v akváriu!
Nechat si ošetřit nohy pomocí šikovných rybiček z Turecka? To zní jako příjemná terapie
K pedikúře se používají rybičky druhu Garra Rufa, turecké bezzubé "kousalky", které se již dávno používají k léčbě lupenky a kožních nemocí vůbec. Z pacienta oždibují odumřelou kůži a zároveň se jejich sekretu přisuzují léčivé účinky.
V anglosaském prostředí se pro ně ujal název "Doctor fish" (používaný i pro podobný druh Cyprinion macrostomus) a jejich užívání se z Turecka rozšířilo po celém světě, ačkoliv podstatu nemoci rybičky příliš neřeší a nemocní lidé si návštěvu lázní s touto výbavou za několik měsíců zopakují.
Ne všude povoleno
Po dobrých zkušenostech s léčbou kožních onemocnění se využití rybiček pro pedikúru samo nabízí. Nutno ovšem říci, že v mnoha částech Kanady a Spojených států je tato praktika naprosto zakázaná vzhledem k pochybnostem o hygieničnosti opakovaně používaných "nástrojů".
Navíc neexistuje výzkum o efektivitě samotné pedikúry. Krátkodobé vylepšení celkově nemocné tkáně je jedna věc, kosmetický zásah druhá a vaše zážitky a kvalita služby se mohou hodně lišit. Ovšem ponořit nohy do vody a nechat se chvíli oždibovat může být přinejmenším osvěžující.
Kam jít a kolik zaplatit
Pokud to chcete zkusit, ceny jsou zhruba stejné jako ve dvou salonech, které jsme namátkou vybrali. Pedikúru podstoupit například v Salonu Beauty Smart, kde zaplatíte 450 korun za 15 minut, 550 korun za 20 minut a 650 za půlhodinku, brněnské Centrum zdraví a výživy Diana si za půlhodinku pedikúry účtuje 600 korun.