reklama
 

Odmítáte plastiku? Zbytečně! Vylepší vám život...

Plastických operací stále přibývá, ale přesto proti nim mají někteří výhrady. Zbytečně! Lidé většinou změní názor, když zjistí, jak  by jim takový zákrok vylepšil život.

Foto: Isifa/Thinkstock

Plastických operací stále přibývá, ale přesto proti nim mají někteří výhrady. Zbytečně! Lidé většinou změní názor, když zjistí, jak  by jim takový zákrok vylepšil život.

Estetické zákroky totiž nejen upravují vzhled a odstraňují kosmetické nedostatky, ale kromě toho často léčí "bolavou duši" a mohou řešit i některé zdravotní problémy. Zkuste na to myslet právě teď v létě, abyste stihli podzimní termín, který je pro estetické operace nejvhodnější. Zhruba měsíc po něm totiž není vhodné se vystavovat sluníčku. Pravý čas nastane po dovolené.  Tady je přehled těch nejčastějších, které mohou pomoci i vám.

Mrkněte na to

K zákrokům, které odstraňují zdravotní problémy,  patří operace očních víček (blefaroplastika).

Tento zákrok podstupují lidé nejen z estetického hlediska, ale z důvodů zdravotních a funkčních obtíží. Primář Ústavu estetické medicíny MUDr. Dušan Záruba v této souvislosti upřesňuje: "Pro každého člověka je ideální, pokud se pro operaci horních víček v souvislosti s nadbytkem kůže rozhodne ještě dříve, než nastanou různé únavové příznaky - slzení, zhoršené vidění, bolesti hlavy apod."

Řešením je pak operace očních víček a odstranění nadbytku kůže. Zákrok potíže odstraní, zlepší komfort vašeho vidění a navíc získáte veselejší a více otevřený pohled, díky kterému omládnete.

Blefaroplastika se provádí buď jen na horních nebo jen na dolních víčkách, ale může se provést i na obou současně.

Zahoďte zavazadla!

I operace dolních víček odstraní kosmetické vady - zejména nevzhledné "pytlíky" pod očima, která vás mohou trápit a způsobovat obtíže, jako je slzení, otoky a pod. Tento problém se objevuje zejména v souvislosti se stárnutím, ale může být také genetickou záležitostí. Pak se váčky pod očima objevují i v mladším věku.

Primář Záruba doplňuje: „Ani na dolních víčkách není vhodné operaci odkládat, jakmile se objeví otoky po únavě, nevyspání nebo naopak delším spánku, je nejvyšší čas začít obtíže řešit. Kůže při včasné operaci totiž zůstane pružná a otoků se trvale zbavíte. V opačném případě dojde k povolení kůže a výsledek operace nemusí splnit vaše očekávání."

Měli byste vědět:  Operace se provádí buď v místním znecitlivění nebo v tzv. analgosedaci (nejedná se o celkovou narkózu, pouze navození spánku v kombinaci s místním umrtvením).

  • Operovaný odchází domů většinou již 2-4 hodiny po operaci.
  • Dva až čtyři týdny budete nosit sluneční brýle
  • Otoky a modřiny, zejména v oblasti dolních víček se během několika dní vstřebají a zmizí. 
  • Jizvičy jsou po zhojení jen málo patrné. U horních víček probíhají v přirozené ohybové rýze , u dolních těsně pod řasami

Minilifting

Máte málo vrásek, ale povolenou kůži a svaly dolní poloviny tváře, zejména u koutků a dolní čelisti? Pak je pro vás vhodný  tzv. minilifting obličeje, radí doktor Záruba. Jedná se o vypnutí kůže a zpevnění podkožního aparátu svalů v malém rozsahu, ale cíleně provedeném, a pokud je třeba i za asistence endoskopické operační techniky.

Oproti klasickému face liftu je rozsah jizev malý a hojení rychlejší. Proces stárnutí a celkového povolení struktur obličeje a krku se sice nezastaví, ale oddálí o řadu let a rovněž prodlouží efekt neinvazivních metod.

Nejedná se o kosmetický zákrok, ale operaci, která se provádí v kombinaci místního a celkového znecitlivění. Je vhodná hospitalizace alespoň do druhého dne, kdy je proveden první převaz. Otoky tváří, někdy i podkožní krevní podlitiny na krku v prvních dnech patří k normálnímu průběhu

Jak se to dělá?

Operace se zahajuje po celkové desinfekci obličeje i vlasů řezem vedeným těsně kolem ušního lalůčku a v rýze za boltcem asi do 2/3 délky této rýhy. Poté se uvolní kůže dolní poloviny tváře a krku pod obloukem dolní čelisti od spodiny a vyměří se a odstraní nadbytky kůže.

Dále je třeba provést SMAS lifting - posun a zpevnění vazivově svalové podkožní struktury. Provádí se buď plikací - nařasením, nebo resekcí - odstraněním povolené podkožní struktury a sešitím vstřebatelnými stehy. Nakonec je třeba pečlivě sešít kožní okraje Používají se vstřebatelné i nevstřebatelné materiály.

Operace je ukončena přiložením celkového obvazu hlavy. Obvyklý čas operace je 40 - 50 minut.

Podbradek 

Na to, jak redukovat problém dvojité brady, existuje několik způsobů. Velkého podbradku se můžete zbavit liposukcí, úpravou v rámci face-liftu, estetickou operaci samotného podbradku či modelaci brady, často také kombinací obou zákroků, vysvětluje MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny.

Liposukci lze použít v případě dostatečné elasticity kůže, tedy spíše u mladých lidí, kdy se v dané partii pouze nadbytečný tuk odsaje. Vzhledem k tomu, že je kůže ještě dostatečně pružná, po zákroku se dokáže přizpůsobit novým objemovým poměrům a stáhne se. "Ač se to nezdá, i samotná liposukce je v některých případech účinná a efektní," říká doktor Záruba. „K této liposukci používáme tenkou kanylu, kdy malým nářezem odsajeme tukový polštářek podbradku, zákrok je možno provést i místním znecitlivění, a tak během krátké operace tak dojde k omlazení vzhledu, k zvýraznění linie dolní čelisti a případné riziko vzniku druhé brady se tak výrazně omezí ." 

Při samostatné operaci podbradku se z malého příčného řezu v přirozené rýze pod bradou odstraní tuk a sešijí se okraje povoleného krčního svalu. Často se používají i endoskopické metody, při kterých se použije pět krátkých kožních řezů umístěných oboustranně v rýze pod bradou.

Pak dojde k odsátí podkožní tukové tkáně a pomocí několika stehů se upraví i plochý krční sval, čímž se obnoví přirozený úhel mezi bradou a krkem. V případě, že podbradek souvisí s anatomickými poměry v oblasti brady (krátká brada), pak je další možností také zvětšení a modelace brady, která upraví anatomické poměry tak, že se podbradek zmenší nebo zcela zmizí.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama