reklama
 

Rekreační sex: Lepší než dovolená

Potřebujete "vypnout",vylepšit psychický i fyzický stav a zapomenout na všední starosti, zkrátka potřebujete rekreaci? Na to nepotřebujete balit kufr a cestovat do dálek. Stačí trocha sexu, pro nějž se vžil název rekreační.

Foto: Profimedia.cz

Potřebujete "vypnout", vylepšit psychický i fyzický stav a zapomenout na všední starosti, zkrátka potřebujete rekreaci? Na to nepotřebujete balit kufr a cestovat do dálek. Stačí trocha sexu, pro nějž se vžil název rekreační.

Od nepaměti byl sex záležitostí plození a podléhal morálním i náboženským měřítkům. Teprve sexuální revoluce v 60. letech minulého století odstartovala jiný způsob přijímání lidské sexuality a až poslední roky přinesly jeho vnímání jako záležitost zábavy, uvolnění a doplnění energie. Prostě jako způsob relaxace.

Hormony i svaly

Takové působení pohlavního styku vedle příznivého vlivu na fyzický stav potvrzují i zjištění odborníků. Zlepší stav kardiovaskulárního systému, procvičí svaly, zlepšuje naši odolnost i výkonnost a (především) odbourá stres a vylepší náladu. Cítíme se v lepší kondici, odpočinutí a svěží - tedy přesně všechno to, co očekáváme i od volných dnů během dovolené.

Při sexuálním styku se zvyšuje hladina hormonu oxytocinu, který se ne nadarmo nazývá hormonem lásky. Povzbuzuje důvěru a posiluje pouta mezi lidmi. Výzkumníci z University of Pittsburgh a University of North Carolina testovali ženy před a po vřelém kontaktu s partnerem. Ukázalo se, že čím více fyzických projevů kontakt obsahoval, tím vyšší byla hladina oxytocinu. Oxytocin má také na svědomí, že se chováme velkoryse.

Není to jen tělocvik

Protože však sex je přece jenom něco jiného než tělocvik,  má i ten rekreační svá úskalí. Když na University of Texas odborníci sbírali od respondentů důvody k sexu, posílení sebevědomí se vyskytlo na prvních příčkách žebříčku všech 237 důvodů, které lidé uváděli. To potvrzují i psychologové a sexuální terapeuti. Lidé se po sexu cítí dobře, povzbuzuje jejich sebedůvěru i sebevědomí.  Ovšem jen tehdy, když se jedná o sex s láskou!

Autoři kanadské studie Melissa A. Bissonová a Timothy R. Levine na jedné univerzitě o rekreačním sexu jen "mezi přáteli" zjistili jako jeho nevýhody a největší strašáky možnost, že se rozvinou mezi „přáteli" jiné city (65,3 procenta), pokazí se vztah (28,2 procenta) a vynoří se negativní emoce (27,4 procenta). Pohlavních chorob se přitom bálo jen 9,7 procenta studentů.

Kde zůstala láska?

Čekat od sexu na jednu noc, že vyřeší všechny problémy, je tak naprosto nereálné. Stejně nebezpečné také může být udržování vztahu jen na sex - právě proto, že málokdy dokážou oba z takového páru udržet své city na uzdě. A pokud se očekávání míjejí, může to tomu zainteresovanějšímu z partnerů naopak velmi ublížit.

Ti, kdo od sexu očekávají pouze vlastní potěšení, se dříve či později dočkají pocitů frustrace a nespokojenosti. Nedílnou součástí blahodárného působení sexu je totiž právě pocit blízkosti, skutečného sdílení a opravdové intimity.

Jak nás sex ozdraví?

Podle výzkumů sex snižuje krevní tlak a celkově snižuje fyzické projevy stresu.  Zvýšená produkce endorfinů dokonce zvyšuje výkonnost, a tím i produktivitu práce. Skotská studie podle odborného časopisu Biological Psychology dává do souvislosti častý sexuální styk s poklesem krevního tlaku. Půl hodiny vášnivého sexu spálí 85 kalorií nebo i víc, což už po 42 takových půlhodinkách představuje ztrátu půl kila tělesného tuku.

Sex představuje také jakýsi trénink pro náš imunitní systém. Pokud se mu budete věnovat jednou či 2x týdně, přinese vám to zvýšenou hladinu imunoglobinu, který chrání organismus před virovými infekcemi. Vědci z Wilkesovy Univerzity  zkoumali vzorky slin studentů  a ti, kdo měli sex často, vykazovali nejvyšší hladinu imunoglobulinu.

Podle britských  výzkumů trvajících 20 let  a zveřejněných  v Journal of Epidemiology and Community Health se prokázalo, že u mužů sex 2x týdně dokonce snižuje riziko srdečního záchvatu na polovinu v porovnání s těmi, kteří se mu věnovali jen jednou za měsíc nebo ještě méně. Časté ejakulace, zvlášť u mužů nad 20 let, mohou v pozdějším životě snížit pravděpodobnost onemocnění karcinomem prostaty.

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama