reklama

Očkování proti cigaretám? Už brzy!

Rozhodli jste se nekouřit, jenže ono to nejde. Závislost se vás drží zuby nehty. Jak krásné by bylo prostě jen polknout zázračnou pilulku a člověk by měl klid! Už brzy to nejspíš bude možné.

Foto: Isifa/Thinkstock

PROČ KOUŘÍME?

Srdeční choroby, infarkt myokardu, mozkové příhody, onemocnění cév, respirační onemocnění, vředová onemocnění žaludku, rakovina plic, hrtanu, dutiny ústní, jícnu, močového měchýře, slinivky břišní, ledvin a děložního čípku…to je jen část ze seznamu chorob, kterým jsou kuřáci vystaveni v několikanásobně vyšší míře.

Rozhodli jste se nekouřit, jenže ono to nejde. Závislost se vás drží zuby nehty. Jak krásné by bylo prostě jen polknout zázračnou pilulku a člověk by měl klid! Už brzy to nejspíš bude možné.

Největším háčkem v rozhodnutí nekouřit je totiž právě závislost, stejná jako u uživatelů drog. Proto se vědci snaží vytvořit látku, která by našemu mozku nedovolila závislost vytvořit.

Od myší k lidem

I když to jde ztuha, výsledky jsou nadějné. Vědci v USA vyvinuli speciální očkování. Vakcína funguje na základě metody genové terapie. Ta umožňuje vznik protilátky pohlcující nikotin dříve, nežli se dostane do mozku. Protikuřácké očkování je založeno na tzv. adenoasociovaných virech.

Tyto viry nesou dvě části genetické informace: první umožňuje tvorbu speciální antinikotinové protilátky přímo v těle, druhá zaručuje její umístění do jaterních buněk.

Játra pak začnou nepřetržitě produkovat tuto zázračnou protilátku, která vychytává inhalovaný nikotin z krevních cest. Tím mu zabrání vniknout do mozku, kde způsobuje závislost.

"Za závislost na cigaretách a dalších tabákových výrobcích může návyková látka nikotin. Vědci se proto snaží přijít s vakcínou, která by nikotinu zabránila dostat se do mozku, kde sídlí tzv. centrum uspokojení a vzniká hormon dopamin, který způsobuje blažené pocity," vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D, šéf očkovacích středisek Avenier.

Vakcína se nedá "překouřit"

Zatímco tento postup byl zatím prověřen jen u myší, výzkumníci Nabi Biopharmaceuticals v americkém Marylandu se před třemi lety dostali dál - až k lidem.

Jejich vakcína pracovala na stejném principu -omezit vstup nikotinu do mozku a snížit jeho množství. Očkování NicVAX bezpečně způsobuje vznik vysokých hladin protilátek proti nikotinu, a hlavně: pacienti potom neuváděli zvýšenou touhu po kouření.

"Očkovaní lidé se nepokoušejí překonat účinek očkování tím, že by kouřili více," řekl doktor Fattom, viceprezident výzkumu a vývoje uvedené společnosti. Vakcína však byla otestována jen na třech stovkách kuřáků, přičemž kouřit přestala celá čtvrtina z nich, což je vyšší úspěšnost než u jiných metod.

Bez vůle to nepůjde

Hlavní rozdíl je v jednom: v předchozí studii se protilátky dodávaly do těla zvenčí - netvořily se teda samy. Efekt byl však krátkodobý a aplikace se musela často opakovat. Nová vakcína ale dokáže ochránit proti vzniku závislosti po celý život už o první dávky.

"To, že kouření může vyvolávat či zhoršovat mnohá onemocnění, už dnes nikoho ani nenapadne popírat. Vakcína by měla sloužit jako prevence vzniku závislosti u mladistvých, pomoci by však měla i těm, kteří chtějí skoncovat s již existujícím zlozvykem. Nicméně samotná vakcína bez pevného odhodlání kuřáka skoncovat s kouřením nebude stačit, užitek přinese zejména těm, kteří se opakovaně pokoušeli přestat kouřit, ale silná závislost na nikotinu jim to nedovolila," vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

--------------------------------------------------------------------------------

Jan na odvykání kouření?

reklama
Doporučené recepty
    reklama