reklama

Oči v létě: Vyplatí se levné sluneční brýle?

I když známá poučka tvrdí, že otázka v titulku si vyžaduje ráznou odpověď NE, test u brýlí prokázal opak. Poslouží i ty levné, pokud mají filtr.

Foto: Thinkstock

To však určitě neplatí u všech modelů, které si vyhlédnete třeba u stánku u pláže. Ty správné budou mít na skle nebo na postranici napsáno CAT. 

Nejdřív si prohlédněte, zda je přímo na brýlích nálepka s označením UV Protection 400. Můžete ji najít také uvedenou v návodu. Podle ní poznáte, zda vybraný kousek skutečně má UV ochranu. 

Mhouříte oči i v brýlích? 

"Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak proniká více slunečních paprsků, které mohou vést k poškození zraku," připomíná Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. To už nejspíš víme, ale je tu další háček.

I když běžná skla v brýlích zabraňují průchodu UV záření, přesto může být oko vystaveno jeho negativním účinkům  Když sluneční brýle nemají vhodný tvar, od zadní plochy brýlových skel a obrub se škodlivé záření může ve zvýšené míře odrážet do očí. 

Sluneční filtry

0 - Bezbarvý nebo velmi světlý filtr
Před sluncem neochrání. propustí 80 až 100 % viditelného záření. Používá se při sportu (kolo, běžky, lyže) jako ochrana před prachem či větrem. 

1 - Světlý filtr, často žlutý nebo oranžový
Propustí 40- 80 % záření. Rozjasňuje při snížené viditelnosti, když je zamračeno nebo se stmívá. 

2 - Střední filtr
Propustí 18 až 43 % záření, používá se při neostrém slunci. 

3 - Tmavý filtr
Propustí už jen 8 až 18 %, takže dost omezuje viditelnost. Dobře chrání před ostrým sluncem. 

4 - Velmi tmavý filtr
Propustí jen 3 až 8 % záření, a hodí se jen pro velmi specifické využití v extrémně ostrém slunci, například v poušti nebo na ledovci.

Další ochrana nutná

"Pokud musíte mhouřit oči, UV záření se i tak částečně dostane do oka a stále bude působit na okolní oční struktury, které nebudou chráněné - spojivka, rohovka, bělima, víčka," varuje doktor Pavel Beneš z Katedry optometrie a ortoptiky Lékařské fakulty v Brně.

Nejde totiž jen o UV filtry. Pro ochranu zraku je důležitý taky stupeň zatmavení neboli sluneční filtr, označený právě CAT.

Jakou ochranu zvolit k moři?

Správnou ochranu zraku by měli především řešit lidé s různými očními vadami nebo po operacích. Stačí ale nutnost nosit dioptrické brýle. U moře velmi často řešíme, jak je nahradit při plavání. Velmi oblíbené jsou jednodenní kontaktní čočky např. z materiálu hypergel.

Každý den máte k dispozici vždy novou, čistou a sterilní čočku. Nemusíte ji nijak čistit, večer ji jednoduše vyhodíte. Pokud se chcete potápět, dáte si jen plavecké brýle nebo potápěčskou masku a budete mít neomezené zorné pole.

Nasaďte si kšiltovku

Podle optometristy Beneše jsou k moři a v létě na hory ideální kontaktní čočky z hypergelu právě proto, že jsou inspirované fyziologií lidského oka, jsou tedy "oku vlastní". Propouští tak potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Navíc v sobě mají zakomponovanou složku blokující škodlivé UV záření.

"Vaše oko je téměř dokonale chráněno, pouze když máte nasazené kontaktní čočky s UV filtrem a k tomu ještě i sluneční brýle," vysvětluje doktor Beneš, ale s úsměvem dodává: "Pokud k tomu přidáte ještě kšiltovku, uděláte pro sebe maximum."

reklama
Doporučené recepty
    reklama