Obřízka: Ano, nebo ne? Zdraví, nebo tradice?
Obřezaný muž v Česku vyvolává asi stejné překvapení jako neobřezaný v seriálu Sex ve městě - holky se nestačily divit. Ale postelové překvapení možná bude čím dál častější: lékaři říkají mužské obřízce jasně ano!
Obřezaný muž v Česku vyvolává asi stejné překvapení jako neobřezaný v seriálu Sex ve městě - holky se nestačily divit. Ale postelové překvapení možná bude čím dál častější: lékaři říkají mužské obřízce jasně ano!
Obřízka - odstranění předkožky penisu - patří k židovské a muslimské víře, ale s rostoucím počtem přistěhovalců i díky cestování je čím dál častější i v Evropě. Především tam, kde se setkávají dvě kultury, což obvykle vyvolává různé problémy a nedorozumění.
Každý třetí je obřezaný
Například soud v německém Kolíně nad Rýnem rozhodl, že obřízka malých chlapců z náboženských důvodů se rovná ublížení na zdraví. Kontroverzní verdikt, který se stává precedentem do budoucna i pro ostatní německé spolkové země, způsobil rozhořčené protesty mezi německými židy a muslimy. Ale nechme politiku stranou.
Na celém světě je obřezán každý třetí chlapec mladší 15 let. Drobný zákrok se provádí z hygienických a náboženských důvodů. A Americká akademie dětských lékařů před několika dny vydala jasné prohlášení: výhody převažují.
Významná odborná skupina tak zásadním způsobem přehodnotila své stanovisko. Poslední oficiální doporučení před 13 lety bylo neutrálnější - uvádělo pouze potencionální výhody, ale nepovažovalo je za jednoznačné.
Preventivní účinek
To se však nyní na základě nových poznatků a zkušeností změnilo. Vědecké studie z let 1995 - 2010 potvrzují, že obřízka prokazatelně snižuje riziko infekce močových cest, určitých druhů rakoviny, přenosů virů HIV a HPV a dalších pohlavních chorob.
"Důkazy jsou jasné. Nyní víme jistě, že obřízka má preventivní účinek," říká Dr. Michael Brady, šéf dětského oddělení Celonárodní dětské nemocnice v Columbusu v Ohiu a člen výboru Americké akademie dětských lékařů, který daný problém podrobně zkoumal.
V samotných USA byl tento zákrok velmi běžný, ale od roku 1980 počet zákroků klesal. Dnes je obřezáno méně než polovina novorozených. Ve světě je to průměrně každý třetí nově narozený chlapeček, ale zároveň samozřejmě existují dramatické rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.
"Barbarské a protiprávní!"
Ale dokonce i v USA, kde koncem 80. let bylo obřezaných kolem 80 % všech mužů (proto ten údiv v Sexu ve městě), se objevují snahy postavit tuto praktiku mimo zákon. Argumentace o "barbarství", které narušuje dětská práva na "integritu těla", ji srovnává s ženskou obřízkou.
Mnoho studií o prospěšnosti obřízky vzniklo v Africe, kde vzhledem k počtu AIDS a dalších pohlavních chorob byl efekt zákroku rychle viditelný. Prokázalo se tak, že skutečně snižuje HIV mezi heterosexuálními muži. V roce 2007 pak označila mužskou obřízku za podpůrnou metodu pro omezení šíření zabijáckého viru sama Světová zdravotnická organizace.
Rovněž snižuje možnost infekce lidským papilomavirem, který způsobuje u žen rakovinu děložního čípku, ale i bradavice, nádory análního otvoru, úst a krku u obou pohlaví. Národy, které ji provádějí, mají minimální výskyt rakoviny penisu.
A co sex?
Obřízka snižuje také výskyt rakoviny prostaty a až 10x snižuje pravděpodobnost infekce močových cest.
To jsou výhody, které obřízka přináší mužům v dospělosti. Ti neobřezaní se k ní obvykle uchýlí v době, kdy je postihne nějaký zdravotní problém, který jinak nelze vyřešit. Pak si ji obvykle velmi pochvalují. Stejně jako jejich partnerky.
Další studie totiž prokazují souvislost mezi obřízkou a snížením rizika infekce syfilis a genitálního oparu. Obřízka také umožňuje vyhnout se zánětu předkožky a žaludu. Pro ženy to znamená menší nebezpečí, že chytí mykózu či bakteriální a virový zánět.
A co sex? Vědci tvrdí - a jsou to obvykle samí muži! - že údajné snížení citlivosti je jen pověrou. Podle průzkumů svůj sexuální život vidí po zákroku jako kvalitnější celých 97 procent obřezaných mužů. Na větší výdrž si žádná ze zúčastněných stran nestěžovala....