reklama

Malý penis: Kdy je to fakt problém?

Sexuoložka Alex nedávno v on-line rozhovoru prohlásila, že 4 cm v posteli jsou fakt málo, ale zbytek světa už tak nekompromisní není.

Foto: isifa/Thinkstock

Sexuoložka Alex nedávno v on-line rozhovoru prohlásila, že 4 cm v posteli jsou fakt průšvih, ale zbytek světa v otázce velikosti penisu už tak nekompromisní není.

Hovory o malém či velkém penisu jsou poměrně časté. Nepřekvapí, že je i velká část mužů, kteří se svým problémem zamíří do ordinace sexuologa. Tam se dozví zajímavé věci: například, že mají problém v hlavě...

Spokojené ženy

Britští vědci z královské nemocnice v Sheffieldu a svatojakubské nemocnice v Leedsu porovnali výsledky celkem 50 mezinárodních studií. Došli přitom například k zásadnímu zjištění, že ženám na délce partnerova penisu nezáleží tolik jako mužům samotným.

Spokojených žen bylo celkem 85 %, zatímco u mužů to bylo jen o něco málo nad polovinu: 55 %. Rovněž zjistili, že velikost penisu je pro ženy mnohem níž na žebříčku priorit, než by se zdálo. Vysoko nad ním jsou požadavky na celkovou osobnost muže, a to, jak o sebe dbá.

Průměrná délka pochvy je 10 cm, většina penisů je tedy schopna vyplnit celou její délku. Navíc pochva je více vzrušivá v její první třetině. Také nezapomínejme na to, že je zde velká část žen, která se vzruší čistě klitorálně nebo kombinovaně. Jinými slovy - velikost penisu nic neříká o tom, jak bude muž schopen ženu uspokojit…

Jak velký je malý?

Překvapením bylo také zjištění, že syndrom malého penisu (SPS), což je psychologický problém, je mnohem častější u mužů, jejichž pohlavní orgán je naprosto průměrný než u mužů s tzv. mikropenisem. Tato skutečná porucha ve vývoji penisu  je velmi vzácná.

Obvykle se tak označují penisy menší než 6 cm. Jejich majitelé však se svými rozměry překvapivě často nemají vůbec žádné psychické (natož fyzické) problémy, což rovněž prokázala daná metastudie.

Muži mívají často zkreslené představy o tom, jaké velikosti by jejich úd měl dosahovat, někteří mají z tohoto důvodu nízké sebevědomí. To je právě již zmíněný SPS. Ve většině případů však jejich výbava dosahuje zcela normálních rozměrů.

V šatně si hleďte svého!

Podle výzkumů SPS začíná už v dětství, nejčastěji následkem porovnávání se staršími sourozenci, kamarády nebo při spatření otce. V češtině se mu proto také občas říká "šatnový syndrom".

Podle nových zjištění však přes 37 % mužů začalo trpět touto poruchu až v dospívání, když je ovlivnily shlédnuté erotické, případně pornografické materiály, kde se to koňskými rozměry jenom hemží. 

Navíc je nesmyslné porovnávat se s ostatními muži, které vidí zepředu - jejich vlastní chlouba se jim může zdát shora menší.

Podle celosvětového měření průměrné délky penisu, které bylo prezentováno na kongresu sexuální medicíny v Istanbulu v roce 2003, je průměrná délka penisu v erekci 12,55 cm. 

A to už je naopak moc!

Velikost penisu nemluví o tom, jak bude schopen ženu uspokojit. Vědci tedy potvrdili, že na velikosti skutečně nezáleží.

V normě je pak podle průzkum každý penis, pokud v klidové fázi měří od šesti do deseti a při erekci od jedenácti do sedmnácti centimetrů. Rozhoduje přitom právě stav při erekci, protože často i menší penisy se při ní dokáží o hodně zvětšit.  A pozor, měří se seshora!

Problémy s velikostí penisu při sexu bývají naopak spíše v opačném případě. Je-li penis příliš velký, možná je jeho nositel dostatečně sebevědomý, ale pro ženu je pak sex často trápením. Sexuální styk může být velmi nepříjemný, nebo dokonce vyloženě bolet.

Hartl: Táta měl strach, že jsem na kluky. Uklidnil ho plakát sexsymbolu | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama