reklama

Malý penis: Kdy je to fakt problém?

Sexuoložka Alex nedávno v on-line rozhovoru prohlásila, že 4 cm v posteli jsou fakt málo, ale zbytek světa už tak nekompromisní není.

Foto: isifa/Thinkstock

Sexuoložka Alex nedávno v on-line rozhovoru prohlásila, že 4 cm v posteli jsou fakt průšvih, ale zbytek světa v otázce velikosti penisu už tak nekompromisní není.

Hovory o malém či velkém penisu jsou poměrně časté. Nepřekvapí, že je i velká část mužů, kteří se svým problémem zamíří do ordinace sexuologa. Tam se dozví zajímavé věci: například, že mají problém v hlavě...

Spokojené ženy

Britští vědci z královské nemocnice v Sheffieldu a svatojakubské nemocnice v Leedsu porovnali výsledky celkem 50 mezinárodních studií. Došli přitom například k zásadnímu zjištění, že ženám na délce partnerova penisu nezáleží tolik jako mužům samotným.

Spokojených žen bylo celkem 85 %, zatímco u mužů to bylo jen o něco málo nad polovinu: 55 %. Rovněž zjistili, že velikost penisu je pro ženy mnohem níž na žebříčku priorit, než by se zdálo. Vysoko nad ním jsou požadavky na celkovou osobnost muže, a to, jak o sebe dbá.

Průměrná délka pochvy je 10 cm, většina penisů je tedy schopna vyplnit celou její délku. Navíc pochva je více vzrušivá v její první třetině. Také nezapomínejme na to, že je zde velká část žen, která se vzruší čistě klitorálně nebo kombinovaně. Jinými slovy - velikost penisu nic neříká o tom, jak bude muž schopen ženu uspokojit…

Jak velký je malý?

Překvapením bylo také zjištění, že syndrom malého penisu (SPS), což je psychologický problém, je mnohem častější u mužů, jejichž pohlavní orgán je naprosto průměrný než u mužů s tzv. mikropenisem. Tato skutečná porucha ve vývoji penisu  je velmi vzácná.

Obvykle se tak označují penisy menší než 6 cm. Jejich majitelé však se svými rozměry překvapivě často nemají vůbec žádné psychické (natož fyzické) problémy, což rovněž prokázala daná metastudie.

Muži mívají často zkreslené představy o tom, jaké velikosti by jejich úd měl dosahovat, někteří mají z tohoto důvodu nízké sebevědomí. To je právě již zmíněný SPS. Ve většině případů však jejich výbava dosahuje zcela normálních rozměrů.

V šatně si hleďte svého!

Podle výzkumů SPS začíná už v dětství, nejčastěji následkem porovnávání se staršími sourozenci, kamarády nebo při spatření otce. V češtině se mu proto také občas říká "šatnový syndrom".

Podle nových zjištění však přes 37 % mužů začalo trpět touto poruchu až v dospívání, když je ovlivnily shlédnuté erotické, případně pornografické materiály, kde se to koňskými rozměry jenom hemží. 

Navíc je nesmyslné porovnávat se s ostatními muži, které vidí zepředu - jejich vlastní chlouba se jim může zdát shora menší.

Podle celosvětového měření průměrné délky penisu, které bylo prezentováno na kongresu sexuální medicíny v Istanbulu v roce 2003, je průměrná délka penisu v erekci 12,55 cm. 

A to už je naopak moc!

Velikost penisu nemluví o tom, jak bude schopen ženu uspokojit. Vědci tedy potvrdili, že na velikosti skutečně nezáleží.

V normě je pak podle průzkum každý penis, pokud v klidové fázi měří od šesti do deseti a při erekci od jedenácti do sedmnácti centimetrů. Rozhoduje přitom právě stav při erekci, protože často i menší penisy se při ní dokáží o hodně zvětšit.  A pozor, měří se seshora!

Problémy s velikostí penisu při sexu bývají naopak spíše v opačném případě. Je-li penis příliš velký, možná je jeho nositel dostatečně sebevědomý, ale pro ženu je pak sex často trápením. Sexuální styk může být velmi nepříjemný, nebo dokonce vyloženě bolet.

Zemřel skaut Eduard Marek. Bylo to fajn, říkal, když ve 102 letech skočil padákem | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama