reklama

Nový rok: Poslední den života?

Nejdřív bouřlivé veselí - a pak konec. Nejčastěji provazem nebo pomocí prášků, to zejména u žen. Proč je první den nového roku jako stvořený pro sebevraždu?

Foto: Profimedia.cz

Nejdřív bouřlivé veselí - a pak konec. Nejčastěji provazem nebo pomocí prášků, to zejména u žen. Proč je Nový rok "den jako stvořený" pro sebevraždu?

Podle odborníků souvisí vyšší sebevražednost na prvního ledna s bilancováním a rekapitulací uplynulého roku a vyhlídkami do roku následujícího. Negativní roli sehrává také alkohol a vypjaté situace, k nimiž pod jeho vlivem došlo.

Sledujte je!

První den nového roku vyskočí počet lidí, kteří se sami sprovodí ze světa, o celých 40%.  Dokládají to údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) z let 2006 až 2010. 

Ve sledovaných pěti letech šlo o den s druhým největším souhrnným počtem sebevražd, kdy maximální počet dosáhl devíti případů.

Zdá se tedy, že na Nový rok jde nejčastěji o tzv. bilanční sebevraždy, kdy dotyčný vidí svou situaci jako naprosto bezvýchodnou a/nebo nevidí důvod, proč ještě dále zůstávat na světě. Například z důvodů neléčitelné nemoci. Jenže čísla mluví jinak.

Odborníci upozorňují, že většina sebevrahů - někdy se uvádí až 90% - trpí některým z psychických onemocnění, jehož vliv dokáže překonat i pud sebezáchovy. Pokud by se tito lidé léčili - a na tom není dnes už nic špatného! - nejspíš by se jejich odchodu ze života dalo zabránit. Obvykle se toiž ukáže, že žádný problém není tak strašný, aby se nějak nedal zvládnout. Vnímejte proto signály svých blízkých, zda nemají psychické potíže!

Muži rezignují častěji

Celosvětově dlouhodobě klesající počet sebevražd se totiž připisuje stále účinnějším psychofarmakům, především antidepresivům. Ročně v Česku sebevraždu spáchá okolo 1500 lidí, nejčastěji si k odchodu ze života vybírají oběšení. Další způsoby volby smrti jsou dlouhodobě ve stabilním pořadí: zastřelení, otrava, skok z výše a pořezání

Sebevraždu mnohem častěji volí muži. Na jednu ženu, která si vzala život, připadlo v posledních pěti letech téměř pět mužů. Psychologové a psychiatři říkají, že muži jsou zkrátka důslednější... V absolutních počtech je nejvíce sebevražd ve věku 50 až 55 roků.

Dobrovolný odchod ze života loni v Česku zvolilo 1502 lidí, o 48 víc než v roce 2009.

Počet sebevražd tak sice loni rostl již třetím rokem po sobě, přesto jsou současná léta obdobím nízkého počtu sebevražd. Jejich počet v letech 2006 až 2010 je menší než kdykoli předtím.

Vánoce zvládáme lépe

Novoroční nárůst počtu odchodů ze života vlastní rukou kontrastuje s předchozím prosincem. Ten patří k měsícům s nejmenším počtem sebevražd, ačkoliv má řada lidí spojený předvánoční stres a vánoční svátky se vzrůstajícím počtem zejména osamělých lidí, které toto období může dovést až k sebevraždě. 

Přímo na vánoční svátky připadá jen 63 procent průměrného denního počtu sebevražd, jinými slovy sebevražednost je podle analýz na Vánoce téměř o dvě třetiny nižší než průměrná hodnota zbytku roku. Druhý den vánoční byl pak dokonce jedním ze dnů, v nichž byl za roky 2006 až 2010 počet sebevražd nejmenší.

Těmto faktům zdánlivě odporuje to, že u žen za posledních pět let poskočila sebevražednost na Štědrý den na 117,5 procenta běžného denního průměru v ruce. Statistikové z ČSÚ ale mají vysvětlení - jde podle nich o nahodilost související s velmi malými absolutními počty sebevražd v Česku.

SMUTNÁ ČÍSLA

  • Mužů - sebevrahů je téměř 5x tolik, co žen.
  • V absolutních počtech je nejvíce sebevražd ve věku 50 až 55 roků.
  • Dobrovolný odchod ze života loni v Česku zvolilo 1502 lidí, o 48 víc než v roce 2009.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama