reklama

Vydařená party? Změřte si tep, budete se divit

Myslíte si, že občas pořádně "zakalit" je docela zdravé? Nový výzkum dokazuje, že opak je pravdou. Bujarý večírek škodí dokonce i mladým!

Foto: Profimedia.cz

Myslíte si, že občas pořádně "zakalit" je docela zdravé? Nový výzkum dokazuje, že opak je pravdou. Bujarý večírek škodí dokonce i mladým!

Skupina belgických a německých vědců se zaměřila na vliv alkoholu na zdraví srdce.  Zvolili častou a reálnou modelovou situaci - sestavili skupinu zdravých mladých lidí, kteří byli ochotni se nechat vyšetřit před večírkem a druhý den po něm.

Následky do druhého dne

Ukázalo se, že po vydařeném večírku, kde není o alkohol nouze, v nepravidelném rytmu promile tančí i vaše srdce  A nezáleží na věku, stáří ani na tom, co pijete. Alkohol  může vést až k nepříjemným komplikacím…

Průměrný obsah alkoholu v jejich krvi byl 1,4 promile, což se v dnešní době nevymyká typickým hodnotám návštěvníků večírků nebo diskoték. Zjištění bylo překvapivé.

Přestože šlo o zcela zdravé mladé lidi, kteří neužívali žádné léky, kardiologové jim zjistili zhoršení řady parametrů výkonnosti. Snížená byla i tzv. ejekční frakce, čili výkonnost levé komory, která pumpuje krev do celého organismu. Jde o první studii, která dokázala, že alkohol škodí srdcím nejen kardiaků, ale i zcela zdravých jedinců.

Začalo to na party

Lékaři někdy užívají termín „holiday heart syndrom", tedy „syndrom srdce na dovolené". Jde o relativně běžnou poruchu srdečního rytmu, která vzniká po větším množství alkoholu, tedy často právě na dovolené.

Stále častěji postihuje i mladé lidi s jinak zdravým srdcem, stejně jako starší ročníky. Tato arytmie není sama o sobě nebezpečná, ale její komplikace ano. V nejhorším případě mohou vést až k cévní mozkové příhodě, srdečnímu infarktu, neprůchodnosti končetinových tepen apod.

Tyto následky jsou však naštěstí vzácné, hlavně proto, že arytmie většinou sama odezní. Nepravidelnosti tepu si nemusí postižení všimnout, ale někdy je tak silná, že svými příznaky donutí některé vyhledat ihned lékaře.

Nejlepší ochrana je střídmost

Rada, jak se vyhnout uvedeným obtížím, je jednoduchá. Postačí vyvarovat se nárazové konzumace alkoholu.

Na druhu nápoje nezáleží - obecně je sice lépe preferovat čiré nápoje, ale na srdce účinkuje jakýkoli druh alkoholického nápoje stejně. Různé potravní doplňky propagované jako ochrana před následky pití nemají na tyto potíže žádný vliv.

více na uLékaře

>

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama