Nový fenomén: Vánoční choroby
Vánoční svátky mají zvláštní kouzlo. Spousta Čechů, zatím zdravých jako řípa, náhle onemocní - a není za tím jen snaha o pár dnů si prodloužit volno. Fenomén vánočních chorob je tu!
Vánoční svátky mají zvláštní kouzlo. Spousta Čechů, zatím zdravých jako řípa, náhle onemocní - a není za tím jen snaha o pár dnů si prodloužit volno. Fenomén vánočních chorob je tu!
Koncem roku výrazně přibývá na ambulancích lidí. Chřipky, nachlazení, virózy - v tlačenicích při nákupech, cestách i večírcích se nákaza šiří rychle. Je v tom i kus zákona schválnosti, onemocnět zrovna na svátky. A jak ví každý rodič, také u dětí bývá zazvonění vánočního zvonku jakoby signálem k propuknutí chorob, které zatím o sobě nedávaly znát.
Nemoci z večírků
Právě vánoční večírky, kterých je v tomto období plno, jsou nepřímými viníky nárůstu onemocnění. Lidé, rozehřátí zábavou, ať už tancem, alkoholem nebo obojím, se vyjdou ven osvěžit na čerstvém vzduchu jen v společenském oblečení, často hodně tenkém a odhalujícím, a venku se snadno prochladí. Takto oslabený organismus snáze podlehne ataku virů nebo bakterií.
Podobně je tomu i se zánětlivým onemocněním močových cest a ledvin. Může za to časté podceňování vhodného oblečení a také nadměrná konzumace adventního a vánočního alkoholu.
„V tomto období je každoročně vyšší vzestup pacientů, kteří trpí zánětlivým onemocněním ledvin a močových cest. Nejčastější příčinou je prochladnutí. Lidé podcení teplé oblečení, zvláště teď, když je venku opticky teplo a vyrazí na adventní trhy. Tam vypijí alkoholické nápoje a přestanou vnímat pocit chladu," popisuje aktuální situaci MUDr Stanislav Šurel z boskovické hemodialýzy.
Vražedné kombinace
Při léčbě následků prochladnutí bychom si měli dát dobrý pozor na časou kombinaci léků se svařeným vínem nebo grogem "pro zahřátí!. Za určitých okolností, ne zase tolik výjimečných, může způsobit vážné poškození jater a někdy dokonce i smrt.
Další "vražedná" kombinace? Mastné, tučné, ostré, sladké - přemíra jídla, jímž se nacpáváme. Vánoční čas plný nerůznějších lákadel nás tak může pořádně potrápit po zdravotní stránce i jinak. Velmi časté jsou totiž následky hodování, ale přesnějším názvem je v tomto případě přímo přecpávání.
Jedním z nejčastějích problémů je podrážděný žlučník. Takový nápor jídla a pití, jakým ho zavalíme o Vánocích, se přičte k obvyklé porci stresu, jímž ho zásobujeme průběžně, a sečte se s nepravidelným stravováním a nezdravým životním stylem, jaký provozujeme v průběhu celého roku. Výsledkem je kolika, křeče a bolest.
Co vyléčíme doma
Obvykle postačí dieta nebo velká střídmost, a k tomu bylinky ( čaje z kurkumy, artyčoku, řebříčku či řepíku, mátový nebo měsíčkový čaj). K lékaři tak nemusíte běžet, suchary zabírají spolehlivě, a osvědčený lék by cholagol tak jako tak neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Tedy ani v té vaší.
Tady je pár obvyklých "vánočních" nemocí, které si sice sami přivodíte, ale také je můžete samo zdolat.
Pálení žáhy
V případě, že si nedokážete odříct jídla, o nichž víte, že vyvolávají pálení žáhy, zásobte se léky, které dovedou neutralizovat kyselinu solnou obsaženou v žaludeční šťávě. Ta způsobuje i obtíže známé jako "reflux". Tyto léky nazýváme antacida - prostředky proti překyselení žaludku, a jsou volně k dostání ve všech lékárnách. Osvědčenou a známou první pomocí je jedlá soda. Můžete sáhnout také k přírodním prostředkům a připravit si například čaj z máty, meduňky, pelyňku nebo puškvorce.
Žaludeční nevolnost
Zkažený žaludek po vánočních lukulských hodech uklidněte odlehčenou dietou založenou na lehkých vývarech, ovoci a zelenině. Trávení usnadní i zázvorový čaj. Stačí svařit nakrájený zázvorový kořen s hřebíčkem, skořicí, případně novým kořením a dostanete štiplavý čaj, který je zejména po ochucení medem a citrónem dokonce lahodný. Žaludeční obtíže můžete tlumit také vhodnými přípravky z lékáren. Při jejich výběru vám poradí lékař nebo lékárník. Při závažnějších projevech však vždy vyhledejte lékaře.
Nadýmání
Při nadýmání můžete volit mezi léky, které uvolňují odchod plynů ze střev, nebo prostředky, které do sebe střevní plyny absorbují či zabraňují jejich tvorbě. Narušenou střevní mikroflóru, která kromě nadýmání způsobuje i průjmy a zácpy, můžete ozdravit pomocí tělu prospěšných bakterií, tzv. probiotik. Ty jsou obsažené v zakysaných mléčných výrobcích, seženete je i v lékárně (ve formě tablet). Pomáhá také pití bylinných směsí s obsahem fenyklu a jiných účinných látek. Můžete rovněž zkusit užívat léky, které snižují plynatost a napětí střev.
Po Novém roce jinak!
Pokud se chystáte po Novém roce změnit svůj životní styl a více dbát o své zdraví, znalost vlastního zdravotního stavu je vždycky dobrý začátek.
Mimořádně komplexní informace můžete získat během několika minut díky neinvazivní diagnostické metodě, navíc bez nutnosti odběru krve injekční stříkačkou, což uvítají lidé, pro které jsou odběry krve nepříjemné. Stačí jen zajít na vyšetření prostřednictvím moderního screeningového přístroje.
„Dozvíte se mnohonásobně větší množství zdravotních parametrů (117 hodnot) než z klasických krevních odběrů (3-5 hodnot). Praktický lékař vás poté může poslat na další vyšetření za specializovaným odborníkem. Moderní diagnostická metoda napomáhá identifikovat například první příznaky mozkových příhod, infarktu, cukrovky a dalších závažných onemocnění," říká MUDr. Jiří Skoupý ze společnosti Aditus Vitae, který neinvazivní diagnostickou metodu využívá ve své lékařské praxi.
>