reklama

Neznáte rakytník? Rychle se s ním seznamte!

Příznivé účinky rakytníku pomáhají jako prevence proti nemocem

Foto: Profimedia.cz

Že jste ještě neslyšeli o rakytníku? Podívejte se, jaké má blahodárné účinky na náš organismus a jak celkově posiluje náš imunitní systém, který je v zimě oslabený chřipkou nebo angínou.

Z rakytníku můžeme využít všechny jeho části. Jednotlivé přípravky se pak používají formou několikatýdenní kůry. Poznejte mocnou sílu rakytníku.

Co je rakytník?

Rakytník úžasně ovlivňuje oběhový systém a pomáhá s trávicím ústrojím. Dokonce si poradí i s kožními chorobami. Ale co je tato zázračná rostlina? Rakytník obsahuje flavonoidy a karotenoidy. Což blahodárně působí na náš organismus. Dále v jeho plodech najdeme vitamin A, K, E, D a mnoho minerálních látek a stopových prvků. Rakytník pomáhá jako prevence infarktů, mozkových příhod, snižuje cholesterol v krvi a příznivě ovlivňuje žíly a tepny a tím zabraňuje vzniku trombóz.

Rakytník v lékárnách

V lékárnách se prodává celá řada rakytníkových produktů. K nejběžněji používaným patří rakytníkové tablety, které v balení po 60 tabletách stojí do 200 korun. Dále velmi využívaným je rakytníkový olej. 125 ml zakoupíte okolo 100 korun. Výrobci nezapomínají ani na děti, proto můžete zakoupit Rakytníček, což jsou multivitaminové želatinky s rakytníkem. 70 želtinových bonbonů stojí okolo 200 korun.

Rakytník najdeme také v kombinaci s jinými bylinkami. Čaj s lipovým květem a rakytníkem stojí 259 korun.  Rakytník se také kombinuje s hlívou ústřičnou, což blahodárně působí na naše zažívání. Zakoupíte i dětské rakytníkové čaje čisté nebo se zázvorem. Velkou dobrotou je pečený čaj s rakytníkem a kardamonem, který stojí 25 korun. Celou řadu přípravků doplňuje i rakytníkový sirup s echinaceou. 320 g stojí 67 korun. Příjemné a blahodárné účinky má i balzám na rty a ruce s rakytníkem. V prodeji jsou rakytníkové cucací bonbony nebo rakytníkový olej ve spreji.

Jak si připravit rakytník doma?

Rakytník je strom či keř, který nejčastěji najdeme na našich betonových sídlištích jako kulisu a dekoraci. Dorůstá asi do deseti metrů a má velmi husté větve. Plodem je oranžová peckovice, která dozrává a sklízí se na podzim.

Doma si pravý rakytníkový olej asi nepřipravíme, ale jeho plody můžeme používat čerstvé nebo je zpracovat na šťávy, rakytníkové sirupy, džemy či marmelády. Při výrobě postupujeme úplně stejně, jako bychom dělali třeba borůvkový džem.

Jednoduší verzi rakytníkového oleje si připravíme z usušených a rozdrcených plodů. Následně je zalijete slunečnicovým nebo olivovým olejem a necháte směs v uzavřené nádobě 3 až 4 týdny na teplém místě. Každý den směs protřepte. Užívejte olej třikrát denně 1 čajovou lžičku jako prevenci.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama