reklama

Gynekolog: Teď je velmi těžká doba pro těhotné, důvodů ke strachu mají desítky

Těhotné ženy nejsou náchylnější k těžkým formám covidu-19, naopak se zdá, že má u nich lehký průběh. Velkou neznámou je ale dopad na psychické zdraví. Většina žen v očekávání se totiž bojí. Důvodů ke strachu je desítky.

Foto: iStock

Podle internetových stránek českého Ministerstva zdravotnictví nebylo doposud v České republice zaznamenáno žádné úmrtí matky, plodu ani novorozence po porodu v souvislosti s novým typem koronaviru a těhotné by neměly být k nákaze náchylnější než běžná populace. Spousta žen má přitom z těhotenství a porodu v tomto období obavy a odborníci upozorňují, že právě zachování si duševní pohody je základ.

"Druhá vlna je pro mě psychicky horší než ta první. Vše se zavřelo a mně teď zrovna začíná mateřská dovolená. Těšila jsem se, že si užiju poslední dva měsíce před porodem, ještě se někam podívám, budu cvičit, nakupovat věci pro mimčo, protože zatím nic moc nemám, a vlastně nikam nemůžu a nevím, jak dlouho to bude trvat. Do toho ještě podzimní počasí a tma v pět hodin, což optimismu moc nepřidá. Snažím se ale myslet na ty hezké věci, co nás čekají," svěřuje se jednatřicetiletá HR konzultantka Lucie, která chce zůstat v anonymitě.

U těhotných žen má covid-19 většinou lehký průběh

Lucie prodělala covid-19 v září, měla dva dny zvýšenou teplotu, týden bojovala s únavou, bolestí svalů, kloubů a hlavy. Druhý den po potvrzení nákazy ztratila chuť a čich, což trvalo skoro dva týdny, její onemocnění ale nemělo dramatický průběh.

"Těhotenství je velikou zátěží pro ženský organismus a těhotné mohou být náchylnější k některým infekcím. Na druhé straně i v běžných dobách jsou těhotné ženy skupinou obyvatel, které nejvíc dbají na své zdraví. A o to více dnes v době pandemie. Rozhodně nejsou náchylnější k těžkým formám této nemoci, naopak se zdá, že koronavirus má u nich lehký průběh, často i bezpříznakový. Velkou neznámou je ale dopad na psychické zdraví," říká přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka.

Aby ženy uklidnil, snaží se Šimetka se svým týmem šířit osvětu také skrze facebookovou stránku Porodnice FNO, na které sdílí informace o novém typu viru, přijatých opatřeních a se svým týmem vypracoval přehled dostupných informací o koronaviru v těhotenství. "Většina žen se bojí. Bojí se o sebe, bojí se o miminko, trpí značnou nejistotou, špatně snáší sociální izolaci, bojí se, že u porodu budou samy nebo že nakazí miminko u kojení. Těch důvodů ke strachu jsou desítky a musíme si přiznat, že tohle je pro těhotné ženy skutečně velmi těžká doba," říká Šimetka.

Lékaři doporučují bonding i kojení 

Podle něj plynou největší stresy těhotných žen z obav, že u porodu nebude moci být jejich partner, že budou rodit pozitivní, a nevědí, zda mohou jako pozitivní zůstat v blízkosti dítěte a kojit. 

"Pokud je žena na koronavirus pozitivní, čekáme ji u vstupu na kliniku a vedeme na samostatný porodní pokoj. Personál používá ochranné prostředky k tomu určené, tedy oblek, respirátor, brýle, štít, čepici, rukavice a návleky na boty, což je dost náročné. Doprovod ale může být přítomen stejně jako u jiných porodů. Po porodu rodičku buď propouštíme dříve domů, nebo ji i s miminkem umístíme na jednolůžkový pokoj a izolujeme od ostatních rodiček. Ve vrcholném zájmu pak doporučujeme bonding i kojení. Nikdy, ani na jaře, jsme novorozence od matek neizolovali," dodává přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

Bonding a kojení doporučuje i Česká neonatologická společnost. Koronavirus se totiž nepřenáší mateřským mlékem, ale naopak - v mléce byly detekovány protilátky a přínosy bondingu pro matku i dítě byly již mnohokrát prokázány.  

Riziko přenesení onemocnění na plod je malé 

Podle dosavadních údajů je riziko přenesení onemocnění na plod malé až zanedbatelné, doposud jsou světově dokumentovány jednotky případů, kdy musela být matka připojena na přístroje, nákaza je možná spíše až po porodu v důsledku blízkého kontaktu. "Miminka pozitivních žen podstupují odběr na koronavirus před propuštěním domů. Už několikrát nám vyšel pozitivní výsledek, nicméně doposud žádné z miminek nemělo klinické projevy," říká Šimetka, jehož tým v ostravské fakultní porodnici asistoval u porodu už téměř dvaceti pozitivních žen.

Jak tato doba přesně těhotné postihuje, se zatím neví, právě se ale rozbíhá velká mezinárodní dotazníková on-line studie na portále pregmind.org. Podle odborníků je nicméně nejdůležitější, aby ženy zůstaly v klidu. "Sledování zpráv je psychicky velmi náročné, protože z médií zní převážně negativní zprávy o koronaviru, z nichž se většina ani nevztahuje k těhotným ženám. Ty v drtivé většině navíc nepatří k rizikové skupině. Zdá se, že ze všech možných negativních dopadů covidu-19 na populaci budou u těhotných mít největší dopady právě psychické problémy," říká Šimetka.

Důležité je zmínit, že v Česku neexistují jednotné metodické pokyny pro poskytování péče ženám s koronavirovým onemocněním. 

Před negativními informaci nelze utéct, stěžují se těhotné

Stejně jako jednatřicetiletá Lucie, během první vlny koronaviru otěhotněla také devětatřicetiletá architektka Barbara García, která také prodělala covid-19 s lehkým průběhem, a mluví o tom, že je pro ni těžké právě to, že si člověk od informací neodpočine. "Média i sociální sítě jsou plná covidu, lidé o tom stále mluví, každý má potřebu vyjádřit svůj názor a je těžké před tím utéct. Izolace, kterou nyní prožíváme, také není lehká, naštěstí jsem ráda sama nebo pouze s rodinou, nepotřebuji kolem sebe moc lidí. Navíc období po narození dítěte je taky svým způsobem taková malá izolace, takže jsem za poslední dva roky na podobnou karanténu zvyklá. Chybí mi ale kultura a volný pohyb. Také se sborem, kde vystupuji, jsme v podstatě od jara nezkoušeli, zpěv, setkávání a naše koncerty mi schází," říká García, maminka dvouleté dcery. 

Obě respondentky se ovšem shodují v tom, že i když situaci poměrně zvládají, těžce by snášely, kdyby jejich partner nemohl být u porodu. "Velmi by mě to mrzelo a bála jsem se, abychom se nenakazili právě před porodem, aby nebyl poznamenaný zvláštními bezpečnostními opatřeními. Měla bych strach o miminko, které by se mohlo během porodu nakazit, a co by to mohlo způsobit," přemýšlí Barbara García.

Šimetka nicméně uzavírá, že podle publikace, která shrnuje více než 130 vědeckých příspěvků publikovaných do konce října tohoto roku na téma covid-19 a těhotenství, by tak pandemie neměla být důvodem k odložení těhotenství a strachu z něj.

reklama
Doporučené recepty
    reklama