reklama

Těhotenství a koronavirus. Všechno, co potřebujete vědět

Očekáváte potomka v období pandemie covid-19? Pak možná kromě běžných nevolností nebo nervozity prožíváte obavy ohledně současné epidemie koronaviru.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Zatím neexistuje studie, která by objasňovala veškeré dopady viru na nenarozené dítě. Ačkoliv zatím lékaři vnímají nebezpečí onemocnění covid-19 podobně jako to chřipkové, řada z nich teď doporučuje těhotným ženám zůstat doma na neschopence.

Nebezpečná je pro plod na začátku těhotenství vysoká horečka, bez ohledu na to, zda se jedná o nákazu koronavirem, či jakoukoliv jinou. Hrozí nejen poškození plodu, ale také samovolný potrat. Nebylo zatím zjištěno, zda koronavirus v tomto ohledu ale představuje markantnější hrozbu než například viróza. Odborníci se zatím domnívají, že ne.

K výraznému zásahu došlo v plánování rodiny prostřednictvím reprodukčních center. Umělé oplodnění se totiž řadí mezi plánované zákroky a jeho provedení je v době epidemie lepší odložit, ostatně tak to doporučuje i ministerstvo zdravotnictví. "U asistovaného těhotenství doporučujeme nyní pár měsíců počkat, jak se situace bude vyvíjet," potvrzuje gynekoložka MUDr. Iva Staňková. V souvislosti s rozvolňováním vládních opatření by se ale během dubna měla centra vrátit ke své činnosti.

Podívejte se pro další praktické informace do naší galerie.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama